Go to content

Prosty sposób, dzięki któremu natychmiast przestaniecie się kłócić

Fot. iStock / LittleBee80

Kto z nas lubi kłótnie, konflikty i nieporozumienia? Chyba nikt. Jednak nie ukrywajmy, one są po prostu nieuniknione. I o ile w zdrowej wymianie zdań nie ma nic złego, to negatywne emocje i spory nie są nikomu potrzebne. Jeśli jednak zaczynacie się kłócić, macie odmienne zdania i poglądy, dojdźcie jak najszybciej do porozumienia. Dzięki tej prostej technice to możliwe.

Kłótnia kłótni nie równa. To, co dla jednej osoby może wydawać się poważne, druga może potraktować jako błahostkę. By jak najszybciej rozwiązać nieporozumienie, warto ustalić, która ze stron jest bardziej zaangażowana w dany problem. Czyje uczucia są silniejsze, komu bardziej zależy. Psychoterapeutka Kelli Miller opracowała proste narzędzie, które pomaga określić, w jakim stopniu dana osoba angażuje się w kłótnię.

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Ania i Tomek postanowili razem spędzić sobotni wieczór. Ona była przekonana, że wspólnie obejrzą jakiś fajny film, którego jeszcze nie widzieli. On z kolei planuje obejrzeć mecz sportowy, który właśnie transmitowany jest na żywo w telewizji. Zaczynają dyskutować, a potem najprawdopodobniej dojdzie do kłótni. Jednak, by się przed nią uchronić, powinni się zatrzymać i zadać sobie nawzajem pytanie „W jakie skali od 1 do 10 są zaangażowani emocjonalnie w swój wybór”. Ania odpowiada „Daję 7 punktów na 10”. Tomek z kolei mówi „Daję 5 punktów na 10. W ubiegłym tygodniu też oglądałem mecz z kolegami”.

Umowa jest taka, że osoba bardziej zaangażowana, czyli ta, która dała więcej punktów, ma wybór. W tym scenariuszu była to Ania, także oglądanie filmu wygrało.

Zobacz także: Uzależnione od kłopotów, czyli o tym, jak nie wchodzić ciągle do tej samej rzeki

Wspomniana technika działa wówczas, gdy każdy z partnerów jest prawdomówny i szczery w swojej ocenie. Idealnie byłoby, gdyby partnerzy zawsze kierowali się taką zasadą, ale różnie to bywa. A co w przypadku, gdy każda ze stron w takim samym stopniu jest emocjonalnie zaangażowana? Tutaj pozostaje już tylko rzut monetą, albo polubowne pójście na kompromis.

Stosowanie wspomnianej skali może się również sprawdzić w bardziej skomplikowanych kwestach. Korzystanie z niej pozwoli w miarę obiektywnie spojrzeć na swoje preferencje, wymagania i cele.

Źródło: psychologytoday.com