Go to content

Chcesz wyglądać dłużej młodo? Zrezygnuj z 6 nawyków, które przyspieszają powstawanie zmarszczek

Fot. iStock / KristinaJovanovic

Każda z nas marzy o świeżym, promiennym wyglądzie, który nie mija wraz z upływającym czasem. Bywa, że szybciej niż zakładamy, w okolicy oczu i ust pojawiają się pierwsze zmarszczki. Aby nie przyspieszać tego procesu, należy nie tylko dbać o cerę i zdrowo się odżywiać, ale unikać pewnych rzeczy, które szkodzą skórze.

Wraz z upływem czasu zmniejsza się zdolność skóry do wytwarzania kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jej strukturę, elastyczność oraz odporność na zmarszczki. A im ciemniejsza skóra, tym więcej melaniny zawiera, więc słońce nie czyni takich zniszczeń jak na jasnej skórze, która szybciej staje się cienka i pomarszczona.

Zmień 6 nawyków, które przyspieszają powstawanie zmarszczek

1. Przestań marszczyć brwi

Jeśli masz w zwyczaju mrużenie oczu i marszczenie brwi, musisz liczyć się z tym, że szybciej pojawiają się zmarszczki na czole i wokół oczu. Jeśli cały czas powtarzasz te same ruchy mięśni twarzy, stają się one większe, a zmarszczki głębsze i trwalsze. Bardzo często mają z tym problem osoby, które mają wadę wzroku, ale nie noszą okularów i szkieł korekcyjnych.

2. Nie śpij na brzuchu

Lub z twarzą w poduszce. Jeśli śpisz z twarzą wciśniętą w poduszkę, pracujesz na powstawanie zagnieceń skóry. Może się to wydawać mało istotne, jednak 6 a niekiedy i 8 godzin snu z naciągniętą skórą, wpływa na jej strukturę. Wynika to ze zmiany przepływu krwi w uciśniętym obszarze.

3. Nie pocieraj oczu

Skóra wokół oczu jest najdelikatniejsza na ciele. Jeśli masz w zwyczaju pocierać zmęczone oczy, rozciągasz skórę wokół nich. Im częściej i mocniej to robisz, tym gorzej. Równie szkodliwe jest intensywne wcieranie zamiast wklepywania kremu pod oczy.

4. Zrezygnuj ze słodyczy

Szkodliwy wpływ cukru na ludzki organizm został już dawno udokumentowany. Wpływa nie tylko na wagę i samopoczucie, ale również na kondycję skóry. Cukier uszkadza włókna kolagenu i elastyny, zwiększając tendencję powstawania zmarszczek.

5. Korzystaj z filtrów przeciwsłonecznych

Jeśli nie masz w zwyczaju używać kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi, narażasz skórę na intensywne działanie promieni słonecznych. Nawet jeśli tylko siadasz przy biurku, które stoi pod oknem, intensywne słońce i tak dociera do twojej skóry ze szkodliwym promieniowaniem UVA.

6. Przestań palić

Palenie uszkadza skórę nie tylko zatruwając organizm, ale papierosy poprzez ściągnięcie mięśni ust powodują zmarszczek. Nikotyna zawarta w dymie papierosowym zwęża naczynia krwionośne w skórze, ograniczając przepływ tlenu i składników odżywczych do jej zewnętrznych warstw. Dym tytoniowy zawiera ponad 4000 szkodliwych substancji chemicznych, które również uszkadzają wiązania kolagenu i elastyny.


źródło: www.grandparents.com