Go to content

Niestabilny emocjonalnie, czyli jaki?

Fot. iStock/PaolaV1

Każdy z nas ma w swoim życiu moment lub momenty, w których czuje, że wyczerpują się jego siły psychiczne, że nie panuje nad swoimi emocjami.  Problem z kontrolowaniem emocji może być jednak oznaką większego „uszczerbku”, tkwiącego głęboko w człowieku. Niestabilność emocjonalna może oznaczać zaburzenia osobowości, takie jak borderline. Może być również oznaką traumy dziecięcej, depresji lub zaburzeń lękowych. Syndromy niestabilności  różnią się u każdego z nas. Możemy wykazywać oznaki depresji i lęku, jednocześnie obejmując szereg zachowań, które wpływają zarówno na osoby chore, jak i ludzi wokół nich.

Zazwyczaj jednak, niestabilność emocjonalna to:

Więcej niż „impulsywność”

Ktoś, kto jest niestabilny emocjonalnie, może być bardziej podatny na impulsywność. Może robić rzeczy potencjalnie niebezpieczne dla niego i dla otoczenia. Istnieje ryzyko, że nie zawaha się prowadzić pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Nie obce są mu również kompulsywne wydatki lub hazard.

Wybuchy gniewu

Jedną z największych cech charakterystycznych osoby niestabilnej emocjonalnie są problemy z gniewem. Osoba niestabilna emocjonalnie często ma problemy z jego kontrolowaniem i wyrażaniem. Choć równie dobrze może być skłonna do wybuchów smutku lub szczęścia, jej gniew jest znacznie bardziej szkodliwy.

Niestabilny związek

Ktoś, kto jest niestabilny emocjonalnie, będzie miał trudności z utrzymaniem stabilnych relacji. Najczęściej jego partner będzie odbierał go jako osobę toksyczną, szkodliwą i prędzej czy później odejdzie, by chronić siebie przed negatywnym wpływem partnera.

Ekstremalne reakcje

Dla ciebie ty tylko rozlana kawa, dla niego życiowy dramat. Sprawi, że poczujesz, jakby nastąpił koniec świata z powodu tej kawy. Jego reakcje są nieadekwatne do sytuacji i wydają ci się logiczne, ale nie próbuj ich zrozumieć.  Jeśli niestabilni emocjonalnie odbierają zachowanie swoich bliskich jako odrzucenie (niezależnie od tego jak jest naprawdę), może to spowodować nieoczekiwane, negatywne zachowanie.

Bycie z osobą niestabilną emocjonalnie to ciągła walka – o ciebie, o niego, o was… Trzeba wielkiej determinacji i uczucia, żeby to przetrwać. Jeśli się nie uda, nie rób sobie wyrzutów.


Na podstawie: powerofpositivity.com