Psychologia Związek

Twoje nawyki dotyczące snu mają wpływ na związek. Czasem bardzo niekorzystny…

Redakcja
Redakcja
15 stycznia 2018
Następny

Sen to niby taka prosta czynność, prawda? Wystarczy się położyć i zasnąć. Tak podchodzi do tego wiele osób. Jedni nie zaprzątają sobie głowy wietrzeniem sypialni, częstą zmianą pościeli czy wyborem odpowiedniego materaca. Zasną wszędzie i w byle jakiej pozycji. Ale są też tacy, którzy sen traktują priorytetowo i tworzą wokół niego specjalne rytuały. Aby porządnie wypocząć, a co za tym idzie – zregenerować organizm, musi być spełnionych szereg czynników i niewiele potrzeba, by przez całą noc nie zmrużyli oka.

Naukowcy od lat tłumaczą, jak ważny jest sen i czym grozi chroniczne zmęczenie, wynikające z niewyspania. Wiemy, że sprzyja otyłości czy zawałom serca. Wiemy, że zaburza koncentrację, zdolności poznawcze i opóźnia czas reakcji. Okazuje się, że sen ma ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także na relacje w związku. A właściwie nie tyle sen, co nasze nawyki i przyzwyczajenia. Kto choć raz pokłócił się z partnerem o kołdrę, ten wie o czym mowa. Czy spanie w jednym łóżku faktycznie sprzyja zachowaniu bliskości między partnerami? I czy kwestie związane ze spaniem mogą całkowicie zniszczyć związek? Choć brzmi to absurdalnie… w skrajnych przypadkach jest to możliwe. Sprawdź, jaki wpływ na relacje w związku mają twoje nawyki dotyczące snu.


 

Na podstawie: Prevention

Psychologia Związek

Dorota Szelągowska urodziła córeczkę. Dziewczynka będzie nosiła przepiękne, klasyczne imię

Redakcja
Redakcja
15 stycznia 2018
Fot. Screen z Instagrama /Dorota Szelągowska
 

Dorota Szelągowska po raz drugi została mamą. W ubiegłą niedzielę na świat przyszła jej córeczka. Mimo licznych spekulacji i dociekliwości mediów, prawie do końca udało się utrzymać ciążę w tajemnicy. 

Dorota Szelągowska ma już syna Antoniego (16 lat), teraz na świat przyszła druga pociecha, która otrzymała piękne imię Wanda. Radosną wiadomością podzieliła się ze swoimi fanami na Facebooku.

„Bardzo dziękuję za wszystkie gratulacje i życzenia  Wanda jest z nami od niedzieli ( obchodzi urodziny razem z HGTV Polska – to chyba jakiś znak ☺️) jest śliczna, zdrowa i cudowna. Tryb „matka” włączony, wracam do formy, ściskam Was ogromnie.
Do.”.

Serdeczne gratulacje!


Psychologia Związek

Wolisz psy czy koty? Ten rysunek rozwieje twoje wątpliwości. Sprawdź!

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
15 stycznia 2018
Fot. Screen z Facebook /Time To Love

Oczywiście, może jest tak, że lubisz i psy i koty. Albo, że nie lubisz ani psów ani kotów. 🙂  A jednak, zdaniem psychologów, patrząc na tę ilustrację, można stwierdzić, które z tych dwóch zwierząt darzysz większą sympatią. Sprawdzamy?

Popatrz na ten rysunek i odpowiedz na pytanie, co widzisz, jako pierwsze (podpowiadamy, że namalowano tu trzy zwierzęta). Obraz, stworzony przez ukraińską ilustratorkę Veronikę Kokurinę, jest stylizowany na test Rorschacha. Jest to forma testu projekcyjnego, popularnej formy badania wykorzystywanej w psychologii, polegającej na przedstawianiu niejednoznacznej formy bodźców do interpretacji. A ta, jest szalenie prosta:  jeśli najpierw zobaczysz psa, to właśnie to zwierzę wzbudza twoją większą sympatię, jeśli koty (lub nawet jednego z nich) – wolisz mruczki.

I jak? Sprawdziło się?

 


Na podstawie: rd.com

 


Zobacz także

Nie biega z nożem i nie robi dziwnych min. Jak rozpoznać psychopatę?

Nie wiedziałaś, że spotykasz się z psychopatą? A tych kilku znasz?

5 sekretów, których nie powinnaś mieć przed partnerem

Porcja gimnastyki dla twojej głowy