Psychologia Związek

Myślimy, że nas nie dotyczy. Tak naprawdę jest blisko i ma sporo wspólnego z pieniędzmi… Jak rodzi się zdrada

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
11 września 2017
Fot. iStock / stevanovicigor
 

Niewierność w związku to bardzo nieprzyjemny temat. Niewiele osób chce otwarcie o nim rozmawiać. Szczególnie, gdy mają coś za uszami. Niektórzy nie zaliczają do zdrady jednorazowego skoku w bok na wieczorze kawalerskim, inni natomiast potrafią rozstać się z partnerem z powodu jego zaangażowania emocjonalnego w relację z inną osobą płci przeciwnej. Nie dziwi więc, że naukowcy od lat szczegółowo przyglądają się naszym relacjom w związkach. Business Insider przygotował bardzo ciekawe zestawienie najważniejszych badań na ten zdrady.

Mężczyzna, który jest finansowo uzależniony od partnerki, najprawdopodobniej będzie ją oszukiwać

Badanie, przeprowadzone w 2015 roku na grupie około 2800 osób w wieku od 18 do 32 lat, opublikowane w American Sociological Review, sugeruje, że osoba, która jest w pełni ekonomicznie zależna od małżonka, znacznie łatwiej dopuści się zdrady. 15 procent mężczyzn, którzy byli uzależnieni finansowo od swoich partnerek, przyznało się do niewierności. W przypadku kobiet – zaledwie 5 procent. Co ciekawe, panowie są mniej skłonni do wybryków, gdy 70 procent wspólnego budżetu stanowi ich dochód.

Kobiety i mężczyźni inaczej reagują na flirtowanie partnera

Badania, opublikowane w 2005 roku na łamach Relations and Group Processes, wykazały, że mężczyźni, którzy mieli na koncie dwuznaczne przygody z płcią przeciwną, znacznie gorzej reagowali na występki swoich partnerek. W przypadku kobiet było odwrotnie – zdradzające, znacznie łatwiej przymykały oko na to, co robił partner. Badanie wykazało też, że zarówno kobiety jak i mężczyźni, potrafią opracować własne metody, które ustrzegą ich przed zdradą partnera.

Czujemy się inaczej w zależności od tego, z kim zdradził nas partner

Co by się stało, gdyby twój partner zdradził cię z inną kobietą? A gdyby zrobił to z mężczyzną? Takie dwie hipotetyczne sytuacje zaprezentowano pewnej grupie ankietowanych. Badania, opublikowane w Personal Relationships w 2015 wykazały, że mężczyźni byliby zawiedzeni i skłonni do zerwania związku, gdyby ich partnerka poszłyby do łóżka z innym mężczyzną. Jeśli do zdrady doszłoby z kobietą, pobudziłoby ich to do działania i walki o związek. Panie również przyznały, że zdrada z inną kobietą byłaby dla nich potężnym ciosem. Jednak byłby znacznie bardziej skłonne do rozstania, gdyby partner dopuścił się zdrady z osobą tej samej płci.

Wszyscy wokół zdradzają, tylko nie twój partner

Z jednej strony, taka wiara w drugiego człowieka jest naprawdę budująca, ale czy aby na pewno dobra? Badania, opublikowane w 2015 roku na łamach „Journal of Social and Personal Relationships” są dość jednoznaczne. Naukowcy poprosili grupę studentów, by oszacowali, w ilu procentach jest w stanie dopuścić się zdrady zwykły człowiek. Ich zdaniem, prawdopodobieństwo niewierności u płci przeciwnej wynosi 42 procent. Tymczasem, gdy zapytano, jakie są szanse, by to ich partner zaliczył skok w bok, odpowiedź wynosiła 5 procent. Prawdopodobieństwo swojej ewentualnej niewierności w przyszłości oceniono średnio na 8 procent. 9 procent osób przyznało, że już ma coś za uszami.

Kobiety są bardziej dotknięte niewiernością

Mężczyźni czują się znacznie bardziej dotknięci seksualną niewiernością partnerki, natomiast kobiety znacznie gorzej przyjmują zdradę emocjonalną. Nawet, jeśli nie doszło do współżycia. Tak wynika z badań, opublikowanych w 2013 na łamach Evolutionary „Psychology”.

Mężczyźni częściej zdradzają, gdy zbliża się kolejna dekada życia

W 2014 roku naukowcy przyjrzeli się działaniom użytkowników portalu randkowego Ashley Madison, dedykowanego osobom będącym w stałych związkach. Okazało się, że mężczyźni są skłonni do zdrady, gdy druga liczba w zapisie ich wieku wynosi „9”. Oznacza to, że do romansu najczęściej dochodzi tuż przed 40 czy 50 urodzinami. Podobne zachowania zaobserwowano u kobiet, choć w znacznie mniejszym stopniu.

Zdrada może być zapisana w genach

Jedno z badań, przeprowadzonych przez University of Queensland i opublikowanych na łamach „Evolution and Human Behavior” wykazało, że niewierność była częstsza wśród osób, które miały konkretne typy genów receptora oksytocyny i wazopresyny. Jak wyjaśniał w The New York Times, Richard Friedman, profesor psychiatrii klinicznej w Weill Cornell Medical College, wazopresyna jest hormonem związanym z zachowaniami społecznymi, w tym odpowiada za zaufanie, empatię i relacje seksualne. Zgodnie z wynikami tego badania, 40 procent przypadków niewierności kobiet i 62 procent zdrad w przypadku mężczyzn wynika z genetyki.

Zdrada nie musi rujnować relacji

M. Gary Neuman, autor programu „Stwórz swoje najlepsze małżeństwo” twierdzi, że zdrada nie musi oznaczać końca związku. Aby jednak operacja się powiodła, musi zaistnieć kilka czynników: niewierny partner musi odczuwał skuchę i chęć naprawy swoich błędów, strona pokrzywdzona musi mieć pewność, że romans już nie istnieje, a także nie powinna zadawać niewygodnych, szczegółowych pytań na temat zdrady. Tylko w ten sposób związek uda się naprawić.

Kobiety zdradzają równie często

New York Magazine poinformował niedawno, że choć niewierność była kiedyś domeną mężczyzn, aktualnie jest równie prawdopodobna wśród mężczyzn i kobiet. Na przykład badanie z roku 2011, opublikowane w czasopiśmie „Archives of Sexual Behavior”, wykazało, że około 23 procent mężczyzn i 19 procent kobiet w związkach heteroseksualnych przyznało się do oszukiwania swojego partnera.

Zdrady emocjonalne są coraz bardziej powszechne

Badania przeprowadzone przez Amerykańskie Stowarzyszenie Terapii Małżeńskiej i Rodzinnej, wykazały, że około 45 procent mężczyzn i 35 procent kobiet przyznało, że mają romans emocjonalny. Zaledwie 20 procent osób przyznało się do zdrady fizycznej. Oznacza to, że znacznie częściej brakuje nam w związku bliskości, wsparcia, rozmowy niż seksu.

Zdrada jest niemoralna

Co sprawia, że niektórzy z nas, mimo pokus, nie decydują się na zdradę? Takie badania przeprowadzono w Izraelu, na grupie 400 osób w wieku od 24 do 60 lat, będących w związku małżeńskim minimum rok i posiadających choć jedno dziecko. Przed romansem powstrzymywała przede wszystkim przyzwoitość. Dalej wymieniano negatywne skutki dla dzieci, samotność i strach przed reakcją innych osób. Co ciekawe, ci religijni znacznie częściej wymieniali moralność i troskę o innych, podczas gdy niewierzący przede wszystkim odczuwali lęk przed samotnością.

Źródło: Business Insider

 


Psychologia Związek

„Chciałam więcej, lepiej, inaczej… Wchodząc do salonu w pięć minut mogę powiedzieć, kto tu pracuje z pasją”. Trendy Hair Fashion narodziły się w Bielsku i podbiły świat

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
11 września 2017
Fot. Materiały prasowe
 

Są kobiety, które łączą całe pokolenia. Są też takie, które mają na nas niezwykły wpływ i inspirują do codziennego działania. Ale wśród tych najzwyklejszych kobiet na całym świecie znajdują się też takie, które swoim uśmiechem tworzą mosty między pozornie zupełnie innymi kulturami. Jedną z nich jest Anna Kulec-Karampotis, która najpierw połączyła Polskę z Grecją, teraz buduje niesamowitą przyjaźń z Japonią. A wszystko to przez pasję, jaką jest fryzjerstwo.

Sukces zaczyna się od pasji

Jej miłość do fryzjerstwa płynie z genów. Od najmłodszych lat podglądała w pracy swoją mamę, która zresztą do dziś prowadzi swój salon w Bielsku-Białej. Bo to właśnie tam wszystko się zaczęło. – Pierwszy salon założyłam gdy miałam 18 lat, a w Polsce była głęboka komuna. Wszystko było państwowe, a prywatne biznesy były czymś rzadko spotykanym. – mówi Anna Kulec-Karampotis, dyrektor kreatywna Trendy Hair Fashion. Przełomowy nie był moment założenia salonu, ale decyzja o wyjeździe do Stanów. – Chciałam więcej, lepiej, inaczej. W końcu zdecydowałam, że jadę do Nowego Jorku. Moja mama była przerażona. Dzisiaj to już nie są odległości, ale trzydzieści lat temu było to ogromne wyzwanie. Nie znałam języka, a ambicja była jedna: pracować w dobrym salonie na Manhattanie. – Z uśmiechem na twarzy Kulec-Karampotis przyznaje, że jej marzenia były większe niż możliwości. – Pracowałam w salonie na Manhattanie, poznałam tam swojego męża, znalazłam milion inspiracji. Gdyby nie to ryzyko, dziś pewnie byłabym w zupełnie innym miejscu.

Z miłości i pasji

Historia Anny Kulec-Karampotis to gotowy scenariusz na film. Wyjechała do Nowego Jorku za pasją, a wróciła z miłością swojego życia. Jej mąż, Bobbys Karampotis jest Grekiem. Trendy Hair Fashion to połączenie polskiej pracowitości i talentu z grecką estetyką i wartościami. To wyjątkowa więź, którą jako małżeństwo zarażają wszystkich wokół siebie. – Wchodząc do salonu w pięć minut mogę powiedzieć, kto tu pracuje z pasją. To widać i czuć. Można być dobrym fryzjerem lub fryzjerem z pasją, a to ogromna różnica. – Właśnie ta pasja sprawiła, że Anna Kulec-Karampotis to nie tylko dyrektor kreatywna Trendy Hair Fashion, ambasadorka Schwarzkopf Professional, ale przede wszystkim kobieta, która potrafi zawładnąć ludzkimi sercami. Nawet w odległej Japonii, gdzie wzbudza ogromne zainteresowanie wśród wszystkich fryzjerów. A wszystko to zasługa uśmiechu na twarzy!

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Przyjaźń międzykontynentalna

Sushi, manga i Krzysztof Gonciarz – oto z czym przeciętnemu Polakowi będzie kojarzyła się Japonia. Jednak na linii Bielsko-Biała – Tokio kwitnie prawdziwa przyjaźń. – Ekipa By Ash jeździ po całym świecie, by robić sesje wizerunkowe. Jednak najbardziej cenią sobie Polskę. To chyba kwestia wzajemnego szacunku, jaki do siebie wypracowaliśmy. Wymieniamy się kulturami, pomagamy sobie, a w ich sesjach zdjęciowych zawsze widać akcenty naszej kultury. – Właśnie dzięki tej przyjaźni Anna Kulec-Karampotis została jedyną jurorką z Europy w czasie jednego z największych konkursów fryzjerskich na świecie. – United Danks Contest to ogromne wydarzenie w Japonii. Dla nich to prawdziwe święto, spełnienie marzeń wszystkich fryjzerów. Na Yokohama Arena pojawiają się prawdziwe tłumy. Tysiące fryzjerów i ich rodziny, widzowie, pasjonaci fryzjerstwa… To prawdziwe święto!

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Pasja, która łączy

Od jedenastu lat na United Danks Contest pojawia się Reprezentacja Polski. Z tej okazji na Yokohama Arena wisi polska flaga, a w czasie samego konkursu pojawia się Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Tokio. – Dla nich to ogromna nobilitacja, a dla mnie radość. Udało się stworzyć świetną relację z prawdziwymi pasjonatami fryzjerstwa w Japonii. – Kulec-Karampotis zaznacza jednak, że jurorowanie to ciężki kawałek chleba.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

– W Tokio panują zupełnie inne kanony piękna. Tam kobietę przebiera się w krótkie różowe spódniczki i dodaje kokardki, bo ma być słodka, a nie sexy. Musiałam się tego nauczyć. – Rok rocznie Anna Kulec-Karampotis organizuje konkurs dla fryzjerów w sieci Trendy Hair Fashion, aby umożliwić im start w United Danks Contest. – Po roku, w którym sama brałam udział w konkursie, chciałam dać tę możliwość zdolnym fryzjerom z naszej sieci. Tak właśnie powstał Hair Revolution, który co roku uświadamia mi, z jak zdolnymi fryzjerami mogę pracować.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

I jeszcze jeden, jeszcze raz!

Także w tym roku na Yokohama Arena nie zabraknie polskiej ekipy. Hair Revolution wygrała Sandra Kaczor, która swoją pracą inspirowaną Afrodytą urzekła międzynarodowe jury. – To dla mnie ogromny zaszczyt! Nie spodziewałam się wygranej do tego stopnia, że nie miałam ważnego paszportu! – Sandra na co dzień pracuje w Trendy Hair Fashion w Zabrzu. – Fryzjerką chciałam być od zawsze. To moja ogromna pasja, może właśnie dlatego się udało? – Anna Kulec-Karampotis nie ukrywa, że bardzo podobał jej się wybór jurorów. – Nasza ekipa zawsze budzi ogromne zainteresowanie. Sama jestem ciekawa, czy Sandra zmieni coś jeszcze w swojej stylizacji, kolorze, cięciu. Nie pozostaje nam nic innego, jak trzymać kciuki!

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z Trendy Hair Fashion


Psychologia Związek

Rzeczy, które zrobiłeś choć raz w życiu, zgodnie z twoim znakiem zodiaku. Jeśli jesteś Baranem…

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
11 września 2017
Następny

Znak Zodiaku może powiedzieć nam wiele o naszej osobowości, pod warunkiem, że potrafimy czytać „między wierszami” :). Jeżeli wierzycie w numerologię, jeśli lubicie bawić się horoskopami, dziś przeczytajcie koniecznie co takiego zrobiliście choć raz w życiu, zależnie od tego, pod jaką gwiazdą się urodziliście.

Ile prawdy w tym horoskopie? Dobrej zabawy! 😉

Zobacz także

14 sekretów, które sprawią, że miesiąc miodowy będzie trwał przez całe wspólne życie

5 toksycznych nawyków w związkach, które uważamy za „normalne” (i czym je zastąpić)

Garść złotych zasad dla samotnych rodziców szukających miłości oraz dla tych, którzy chcą się z nimi związać