Psychologia Związek

Kilka mniej lub bardziej subtelnych zmian w jego zachowaniu, które mogą świadczyć o tym, że kogoś ma

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
24 października 2017
fot. iStock/ stevanovicigor
 

Nie znalazłaś na jego kołnierzyku szminki. Nie przyłapałaś go w łóżku z inną. I raczej nie przyłapiesz, bo takie rzeczy dzieją się tylko w filmach. Czujesz jednak, że coś nie gra, ale uspokajasz samą siebie, bo przecież mówi, że kocha. Nawet dziś to powtarzał. To zabawne, ile godzin, dni i miesięcy potrafimy spędzić na analizowaniu drobnych sygnałów, zamiast po prostu porozmawiać. Oto kilka sytuacji, w których należy usiąść z facetem przy stole i powiedzieć: „Stary, coś mi tu nie pasuje. Czas o tym pogadać”. 

Zmieniły się jego nawyki higieniczne

Kiedy jesteśmy z kimś bardzo długo, doskonale wiemy, co lubi, ale także znamy jego rytuały. Potrafimy nawet przewidzieć, jak długo facet będzie zajmował łazienkę. Jeżeli od jakiegoś czasu jego nawyki zaczęły się zmieniać, warto im się przyjrzeć. Nagle przeszkadzają mu włosy na klacie i zaczął je depilować? Przecież tobie zawsze się podobały. Za to zapuszcza brodę, chociaż wie, jak bardzo jej nie znosisz. A może tuż po powrocie do domu biegnie pod prysznic, żeby zmyć z siebie obce zapachy?

Stracił zainteresowanie seksem z tobą

Być może ma w pracy mnóstwo stresu. Albo ostatnio gorzej się czuje, ale nie chce cię martwić i siedzi cicho. Jeżeli jednak wykazuje ogólne zainteresowanie seksem, bo opowiada o swoich fantazjach, widziałaś, jak się masturbuje lub ogląda filmy pornograficzne, a tylko seksem z tobą gardzi, warto zapytać, o co chodzi. Szczególnie, gdy dodatkowo stał się dla ciebie szorstki i chłodny.

Stał się bardzo zazdrośny

To technika, którą stosują niektórzy mężczyźni, by odwrócić uwagę od własnych kłamstw. Nagle stają się bardzo podejrzliwi, zadają mnóstwo pytań i mają na ciebie oko. Nie kryją się ze swoją zazdrością i ciagle rzucają różne oskarżenia. Tymczasem gdzieś na boku mają swoją kochankę. Przyszłoby ci do głowy, że on może kogoś mieć, skoro nocami zastanawia się, czy aby przypadkiem ktoś nie skradł twojego serca?

Łatwo się wkurza

I w dodatku często bez powodu. Denerwuje go wszystko, co mówisz i robisz. Wciąż cię krytykuje i wylicza twoje wady. Trochę tak, jakby chciał sam przed sobą usprawiedliwić swoje zachowanie. Przecież nie ma się co dziwić, że uciekł w ramiona innej, skoro jego partnerka jest taka beznadziejna. Jeżeli te huśtawki nastrojów pojawiają się coraz częściej, masz prawo oczekiwać poważnej rozmowy.

Udziela wymijających odpowiedzi

Masz wrażenie, że twój facet nagle zmienić się w nastolatka. Pytasz go, co robił wieczorem. Odpowiada, że był w knajpie. Z kim? Z ludźmi. Jakimi? Znam ich? Nie wiem, skąd mam wiedzieć, czy ich znasz. Hmmm… Nieco to dziwne, prawda? Ty czujesz się głupio, bo musisz ciągnąć go za język i odpytywać. Podejrzliwość wzrasta. On natomiast coraz bardziej się od ciebie oddala i zamyka się w sobie… lub zaczyna cię atakować (patrz – punkt wyżej). Jasne, każdy ma prawo mieć jakieś swoje sekrety, ale żeby robić wielką tajemnicę z tak prozaicznych spraw, jak spotkanie z kumplami?

Ciągle gapi się w telefon

Wszyscy znamy te początki różnych znajomości, kiedy wciąż i wciąż chcemy ze sobą rozmawiać. Telefony, wiadomości, rozmowy przez komunikator… Wszyscy dzisiaj jesteśmy trochę uzależnieni od mediów społecznościowych i internetu, ale jeśli zauważyłaś np. że ciągle z kimś pisze, ale ma wyłączone powiadomienia o przychodzących wiadomościach (tylko w przypadku niektórych kontaktów), masz prawo zapytać, o co chodzi. To jest tak samo niepokojące, jak zabieranie telefonu ze sobą nawet do łazienki.

Spędza z tobą coraz mniej czasu

Po jakimś nie łakniecie każdej, wspólnej chwili równie mocno, jednak wciąż czas spędzony razem sprawia wam radość. Bywa jednak, że on unika bycia z tobą sam na sam. Nie reaguje entuzjastycznie na wieczorne wyjście tobą, ale szybko zakłada buty, gdy dzwoni ktoś inny. Być może jeszcze nie ma romansu. Być może póki co to wy macie jakiś kryzys i problem w związku. Warto się nad tym pochylić.

Znajdujesz u niego prezerwatywy

A przecież wy ich wcale nie używacie. Cóż, każdy rozsądny mężczyzna będzie próbował zabezpieczyć się, gdy chodzi do łóżka z kochanką. Rzadko który wierzy, że ta przyjmuje antykoncepcję doustną. W związku to jedno, z doskoku drugie.  Jeżeli znajdziesz prezerwatywy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że twój luby jest aktywny seksualnie także poza waszą sypialnią.

Ostatni punkt nie powinien budzić twoich wątpliwości.


Źródło: Your Tango


Psychologia Związek

Chciałabym żeby moja córka została wojowniczką. Ale to nie jest wcale takie proste…

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
24 października 2017
Fot. iStock / nemke
 

Chciałabym żeby się nie bała. Była silna. Też fizycznie. Nauczyła się być sprawczą i ufała sobie.

Sama należę do pokolenia wzorowych uczennic  i „Siedź w kącie, na pewno cię znajdą”. Moje dojrzewanie  to lata osiemdziesiąte. Dziewczynki bywały wtedy raczej grzeczne a pani z wuefu  na wysokich obcasach z ulgą przyjmowała usprawiedliwienia od swoich niedysponowanych uczennic.

Dziś moje rówieśniczki w ramach FB akcji #metoo opowiadają szczerze o molestowaniu, które je spotkało, również w dzieciństwie. Skala przeraża i tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że warto o tym mówić, ale też wzmacniać siebie na wielu poziomach. Być razem i działać.

Jak byłam dzieckiem, to straszono nas najpierw czarną wołgą, starym dziadem, co to przyjdzie i zabierze, a potem po prostu samotnym wyjściem z domu. Postawienie na swoim, tupnięcie nogą czy danie na odlew – nie wchodziło w grę. Ach, to nie wypada, trzymaj kolanka razem, a ręce na kołdrze. Bądź grzeczna!

Chcemy całego życia! – szumiała mi w głowie od pewnego momentu Zofia Nałkowska .

Od kilku dni czytam książkę, którą dostałam od mojego trenera Dominika, który niezłomnie (z różnym rezultatem) mobilizuje mnie do stawiania czoła swoim fizycznym słabościom.

Ronda Rousey. Moja walka/Twoja walka.

Ronda  – amerykańska judoczka, brązowa medalistka olimpijska oraz wicemistrzyni świata w kategorii 70 kg . Od 2011 roku profesjonalna zawodniczka mieszanych sztuk walki (MMA). Pierwsza mistrzyni UFC (od 2012 do 2015 roku). Pierwsza kobieta sklasyfikowana w rankingu UFC.

Zdecydowanie wojowniczka.

Ronda w swojej autobiografii pięknie pisze  o walce, o poświęceniu, bólu i o nieprzespanych nocach, o śmierci taty, o porażkach ale też o marzeniach i o tym ze przecież w dzieciństwie często słyszymy, że powinnyśmy marzyć o wielkich rzeczach.

Zostanę znaną pisarką. Cenioną naukowczynią.  Będę kimś!

A potem dorastamy.

„Jeśli nie można marzyć o wielkich, wręcz niedorzecznych rzeczach, to po co marzyć w ogóle?” – pyta Ronda.

Ronda jest w ciągłym ruchu, w locie, silna i taka…zwierzęca. Od dłuższego czasu szukam w literaturze, kulturze i w ogóle w życiu postaci kobiecych – pełnokrwistych i bardzo intensywnych. Bo wszystko jest w naszych głowach przecież.

Wzruszyła mnie bardzo historia, którą Rondzie opowiedział jeden z jej niewielu byłych chłopaków i którą zacytowała w swojej biografii.

„Wyobraź sobie, ze siedzisz w małej kabinie w korporacji i nienawidzisz swojej pracy. To straszne. Wszyscy wokół to gnojki. Twój szef to kutas. Cała twoja praca to tak naprawdę otępiające umysł wysysanie duszy. Ale za pięć minut zaczynasz swój pierwszy od pięciu lat urlop. Całe dwa tygodnie spędzisz w ślicznym domku na plaży Bora-Bora. Nigdy w życiu nie byłeś bardziej rozrzutny.

Jak byś się czuł? Wspaniale.

A teraz wyobraź sobie, że jesteś na Bora-Bora. Siedzisz na pięknej plaży ze wspaniałymi ludźmi, z którymi cudownie spędziłeś czas. Za pięć minut będziesz musiał odłożyć swoją pinacoladę z małą parasolką w środku. Pożegnasz się z towarzyszami. Wrócisz do swojej okropnej pracy i nie pojedziesz na urlop przez następne pięć lat.

Jak byś się czuł? Fatalnie.

A teraz się nad tym zastanów. Siedzisz w kabinie w pracy, której nienawidzisz, i czujesz  się wspaniale. Potem siedzisz na plaży z drinkiem w dłoni i czujesz się fatalnie. To jak się czujesz zależy w stu procentach od twojego umysłu. A on nie ma nic wspólnego z twoim otoczeniem. Nie ma nic wspólnego z ludźmi wokół ciebie. To tylko i wyłącznie twoja decyzja. „

Sama chciałabym być wojowniczką. Staram się zatem stać pewnie na macie. W życiu. I marzyć.

I jak pisze moja ulubiona Paulina Młynarska w jednym z felietonów w Rebel.

„To nie  znaczy, że przestała się bać. To znaczy, że warto ruszyć w podróż mimo lęku”.

Niezwykle optymistyczne przesłanie dla nas wszystkich!


 

Polecam książki Ronda Rousey, Moja walka/Twoja walka

Paulina Młynarska Rebellinia 2px

Katarzyna Szota-EksnerKatarzyna Szota-Eksner prowadzi szkołę jogi Yogasana , mocno zaangażowana w projekt Sunday is Monday – nawołujący do dbania o siebie.  Jak Polska długa i szeroka namawia kobiety do szukania (mimo wszystko!) siły w sobie! Współtwórczyni (razem z Emilią Kołowacik)  niezwykłego Kalendarza 2017 Zadbaj o Siebie. Dziewczyna ze Śląska.


Psychologia Związek

Jak uniknąć rozwodu? Rady od czterech par z długim stażem

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
24 października 2017
Fot. iStock/Jacob Ammentorp Lund

Moje małżeństwo trwało pięć lat. Rozpadło się z różnych powodów, choć bez żadnego większego dramatu w tle. Ot, proza życia, niedopasowanie, inna wizja rodzicielstwa po urodzeniu się dziecka, uciekanie w pracę i rozmowę z innymi. Były próby ratowania, jak widać – bezskuteczne. Ponieważ jeszcze za mało czasu upłynęło, bym sama mogła ocenić, czy dało się ten związek naprawić i w jaki sposób, postanowiłam zapytać cztery pary z długim stażem, jak przez te wszystkie lata radzili sobie z kryzysami. 

Trudno się dzisiaj nie pogubić. Z jednej strony słyszymy: „Myśl o swoim szczęściu, masz jedno życie” albo „Szczęśliwa matka to szczęśliwe dziecko”. Inni dla odmiany mówią: „Walcz o swój związek, każda para musi się dotrzeć” czy „Idźcie na terapię, walczcie dla dzieci”. Patrzymy na pokolenie naszych rodziców, dziadków i przecieramy oczy ze zdumienia, że potrafili tyle lat ze sobą wytrzymać. To prawdziwa miłość? A może ciężka praca i masa wyrzeczeń?

Małgosia i Mirek – 26 lat stażu małżeńskiego

Poznali się jeszcze w szkole średniej. On, rok starszy, chodził do klasy o profilu matematycznym, ona, humanistka, długo nie zwracała na niego uwagi. Dopiero gdy zaprosił ją na bal maturalny, spojrzała na niego nieco inaczej. Od tamtej pory są nierozłączni. Ślub wzięli na ostatnim roku studiów, gdy Małgosia była w 6. miesiącu ciąży. – Na ten ślub bardzo naciskali nasi rodzice. My też go chcieliśmy, ale wówczas miałam wrażenie, że ktoś nas do tego zmusza i ingeruje w nasz życie – wspomina Gosia. Dziś nie żałuje, że 26 lat temu wyszła za Mirka. – Oczywiście, że nie było nam łatwo. Mirek chciał robić karierę naukową, a ja musiałam zajmować się dzieckiem. Kilka lat po naszym ślubie moi rodzice zginęli w wypadku, a że jestem jedynaczką, miałam tylko jego – opowiada.

On rzadko mówił o uczuciach. Ona natomiast trajkotała non stop. Miała jedną zasadę – w związku trzeba rozmawiać. To powtarzała jej matka. – Mirka kiedyś doprowadzało to do szału, ponieważ nie uznawałam kładzenia się spać bez wcześniejszego pogodzenia. Żadne zasypianie na kanapie czy w drugim pokoju nie wchodziło w grę. Strasznie go do denerwowało, ale widział, jakie to dla mnie ważne – mówi. Po latach przyznał, że miała rację. I to on, a nie Gośka, powiedział o tym ich wspólnej córce podczas błogosławieństwa przed ślubem. – „Kaśka, nigdy mu nie odpuszczaj. Nawet jak będzie uciekał przed tobą do garażu, nie daj kumulować tej złości” o tak jej powiedział – wspomina Gosia.

Jej rada dla nowożeńców? Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa. – Ważne, żebyście rozmawiali o wszystkim i o niczym. Dzielili się obserwacjami, mówili o emocjach i uczuciach. A przede wszystkim nigdy nie chodźcie spać pokłóceni – radzi.

Baśka i Adam – 31 lat stażu małżeńskiego

– Mój ojciec był alkoholikiem, często na naszych oczach bił matkę. Gdy byłam nastolatką, doskonale wiedziałam, jaki będzie mój przyszły mąż. Przede wszystkim nie mógł być taki jak ojciec – opowiada Baśka. Stwierdziła wtedy, że zasługuje na coś lepszego i nigdy nie popełni błędów swojej matki. Wiedziała, że zasługuje na chodzący ideał. Wybranek jej serca miał mieć dobrą pracę, być czułym i kochającym mężem, a także dobrym ojcem. Oczywiście musiał też być przystojny. Adam na pierwszy rzut oka wydawał się być takim właśnie człowiekiem. Pobrali się, gdy mieli po 24 lata. – Był dobrym mężem, nie miałam do niego zastrzeżeń. Wiele zmieniło się, gdy pojawiły się dzieci. Uciekał w pracę, nie potrafił się nimi zajmować – opowiada. Nie ukrywa, że miała do niego mnóstwo żalu.

Kryzysów mięli sporo. Baśka ciągle miała poczucie, że zasługuje na kogoś lepszego, że gdzieś tam jest jej rycerz z bajki. Często porównywała go z mężami koleżanek i zawsze na ich tle wypadał w jej oczach słabo. – Długo zajęło mi zrozumienie, że nie powinnam oczekiwać perfekcji – mówi.

Jej rada dla nowożeńców? Szanujcie swoje różnice i nie oczekujcie, że partner będzie dokładnie taki, jak sobie wymarzyłyście. – Może zmienić się na przestrzeni lat, tak jak i wy. Doświadczenia życiowe nas kształtują. Pozwólcie sobie być sobą. Po prostu – radzi.

Ilona i Krzysiek – 28 lat stażu małżeńskiego

– Dzisiaj, po 28 latach razem, mogę śmiało powiedzieć, że przeciwieństwa się przyciągają – mówi Ilona. Kiedyś nikt nie dawał im szans. Ona była domatorką, skupioną na mężu u dzieciach, on grał w kapeli rockowej i chciał podróżować po całym świecie. On był rozrzutny (ale prezenty to jej kupował, oj kupował!), ona przeliczała każdy grosz. On porywczy, ona rozsądna. Nawet w kwestii wychowywania dzieci długo nie potrafili się dogadać. – Krzysiek rzadko bywał w domu z powodu pracy. Gdy już się pojawił, rozpieszczał dzieci. Ja zawsze byłam tym złym policjantem – mówi.

Przez te wszystkie lata udało im się jednak wypracować wspólny system działania. Po prostu zaczęli się uzupełniać. Czasem musieli oczywiście iść na kompromisy, ale koniec końców zawsze oboje byli zadowoleni. – Pamiętam jak kiedyś wydał nasze wszystkie oszczędności na domek w Jastarni. Byłam wściekła. Powiedziałam, że to koniec i wnoszę o rozwód. Miałam dość tych jego różnych genialnych pomysłów – wspomina. Ale ostatecznie pojechali na wczasy, bo wykupił je z myślą o niej. Bo była zmęczona, bo rzadko razem spędzali czas.

Jej rada dla nowożeńców? Nie próbujcie się do siebie upodobnić. Szanujcie różnice i uzupełniajcie się. – Ważne, żebyśmy na zewnątrz zawsze trzymali wspólny front. Żeby jedno za drugim stanęło murem. A w domu? W domu sobie możecie dyskutować do woli – radzi Ilona.

Iza i Mariusz – 25 lat stażu małżeńskiego

Mariusz wyprowadzał się z domu dwa razy. Jeśli ten pierwszy można było liczyć, bo poza domem spał raptem tydzień. Za drugim razem wyniósł się na pół roku. – Boże, jaka ja kiedyś byłam zaborcza! Aż chce mi się śmiać z samej siebie – opowiada Iza. Pobrali się przed 30-tką. On szalenie przystojny, ona śliczna, ale z traumą z dzieciństwa. Zawsze czuła się gorsza. Nic więc dziwnego, że Mariusza oplotła jak bluszcz. Po kilku latach wspólnego życia nie miał już żadnych znajomych, bo Izka na nic mu nie pozwalała. Miał się w pełni poświęcać rodzinie. Gdy pierwszy raz się wyprowadził, obiecała się zmienić. Za drugim razem już tak łatwo nie było, ponieważ jednocześnie poznał inną kobietę.

– Tak, zdradził mnie. To był dla mnie moment przełomowy. Zawsze sądziłam, że skoku w bok nie wybaczę, ale właśnie ta zdrada otworzyła mi oczy. Namówiła go na terapię. Wtedy to jeszcze nie było takie modne jak dzisiaj. Ukrywaliśmy to przed rodziną i znajomymi – wspomina. Kilka lat upłynęło, zanim udało im się wszystko wyprostować.

Jej rada dla nowożeńców? W małżeństwie nie chodzi o to, by uzależnić drugą osobę od siebie. Chodzi o partnerstwo oparte na pewnej zależności. – Trzeba zauważać swoje błędy i umieć się do nich przyznawać. No i trzeba też szanować odrębność swojego partnera jako niezależnego człowieka. Na siłę nikogo się przy sobie nie zatrzyma – radzi.

Trzeba przyznać, że brzmi to całkiem logicznie, prawda?

 


Zobacz także

Czy jesteś ofiarą gaslighting

Czy jesteś ofiarą gaslighting? 5 zdań, którymi socjopaci i narcyzi podważają twoją pewność siebie

16 kroków do rozstania, czyli jak z kochanków stać się obcymi ludźmi

Z miłości nie rezygnuje się dla kochanki. Z miłości rezygnujemy, gdy przestajemy kochać