Dom i wnętrze Lifestyle

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę? Poznaj 10 prostych trików

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
18 lipca 2017
Fot. iStock/KatarzynaBialasiewicz
 

Wbrew pozorom mała łazienka może sprawiać wrażenie przestronnej oraz spełniać wszystkie swoje funkcje. I wcale nie musisz burzyć ścian i wymyślać nowego układu pomieszczeń, choć takie rozwiązanie byłoby naprawdę niezłe. Jednak jeśli nie masz takiej możliwości, wykorzystaj kilka prostych trików, za pomocą których powiększysz optycznie niewielką przestrzeń. Co ważne, nie są one kosztowne i nie wymagają wiele wysiłku.

Oto kilka praktycznych pomysłów:

Trik 1: Powiększenie pomieszczenia za pomocą jasnych barw

Łazienka w ciemnym kolorze może sprawiać wrażenie węższej i mniejszej niż jest w rzeczywistości. Dlatego wybieraj jasne barwy, które optycznie powiększą przestrzeń. Specjaliści zalecają, aby ściany, podłogę i sufit wykańczać materiałami w chłodnych odcieniach bieli, szarości, błękitu lub pudrowego różu. Te kolory sprawiają optyczne oddalenie się ścian, co daje wrażenie większej przestrzeni.

Jeśli twój sufit się załamuje lub znajduje pod kątem, pomaluj całe pomieszczenie w jednym kolorze, najlepiej na biało. Dzięki temu nie będzie widać nierówności, a przestrzeń wizualnie się rozszerzy.

Trik 2: Wybierz płytki w większym rozmiarze

Nie tylko kolor pomieszczenia, lecz także wielkość płytek, wpływa wizualnie na przestrzeń. Wybieraj więc płytki podłogowe i ścienne w większym rozmiarze oraz jednakowe w całym pomieszczeniu. Najlepiej gdyby były jak największe, bo przez to unikniesz powstawania szczelin, w których się łączą, i uzyskujesz efekt jednolitości.

Trik 3: Odpowiednie połączenie kolorystyczne płytek i ścian

W małej łazience sprawdza się zasada utrzymania wystroju w jednym odcieniu. Kolor ścian dobieraj do koloru płytek. Jednak tu należy pamiętać, że powierzchnie monochromatyczne sprawdzają się przy jasnych barwach. Ciemne odcienie sprawią, że łazienka stanie się mniejsza.

Jeśli jednak wybrałaś ciemne kafelki, musisz odstąpić od tej zasady. Aby uzyskać oczekiwany efekt, pomaluj ściany jaśniejszą farbą.

Trik 4: Nie zastawiaj podłogi

To prosty trik, za pomocą którego optycznie powiększysz małą przestrzeń. Postaraj się, aby od wejścia do łazienki widoczne było jak najwięcej wolnej podłogi.

Doskonałym wyborem są meble, które możesz powiesić na ścianie.

Trik 5: Oświetlenie

Jeśli w twojej łazience nie ma okien, musisz zadbać o odpowiednie sztuczne oświetlenie. Aby optycznie powiększyć pomieszczenie, wybieraj oświetlenie o barwie chłodnobiałej (4000-5000 K). Zadbaj o to, żeby było jak najwięcej źródeł światła. Możesz wybrać wiszące lampy, które dodatkowo będą stanowić piękną dekorację.

Fot. iStock/Mindklongdan

Fot. iStock/Mindklongdan

Trik 6: Lustra

Lustro odbija światło i dzięki temu sprawia optyczne wrażenie większej przestrzeni. Wybieraj jak największe lustra, możesz nawet wyłożyć nimi jedną ścianę. W ten sposób dodasz pomieszczeniu głębi i znacznie je powiększysz.

Trik 7: Wybieraj otwarte półki

Szafki są niezbędne w łazience, jednak zamiast szuflad wybieraj otwarte półki. Ażurowa konstrukcja mebli nadaje pomieszczeniu lekkości. Poza tym fakt, że przedmioty są na wierzchu sprawia, że rozsądniej je dobieramy i nie zagracamy wnętrza.

Otwarte póki mogą znajdować się w każdym miejscu w łazience, zarówno nad umywalką, jak i pod prysznicem czy we wnękach – czyli wszędzie tam, gdzie będziemy ich potrzebować. Mogą być podświetlane, wbudowane w ścianę, drewniane bądź szklane.

Trik 8: Wybieraj duże sprzęty

Paradoksalnie to duże sprzęty pomagają optycznie powiększyć przestrzeń. Nagromadzenie sprzętów w małych rozmiarach przytłacza i sprawia, że pomieszczenie jest jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości.

Dlatego zdecyduj się na dużą umywalkę lub kabinę prysznicową. I nie bój się, że osiągniesz efekt odwrotny od oczekiwanego.

Trik 9: Postaw na szkło

Świetnym rozwiązaniem jest wyłożenie kabiny prysznicowej szklanymi płytkami. Będą odbijać światło, dzięki czemu optycznie powiększą pomieszczenie.

Warto wybrać także szklaną ściankę, która będzie oddzielać prysznic lub wannę od reszty pomieszczenia. Najlepiej wybierać stworzoną ze szkła mlecznego, które pozwala na swobodny przepływ światła, a jednocześnie zapewnia prywatność korzystania z łazienki.

Trik 10: Ogranicz ilość przedmiotów trzymanych na wierzchu

Ogranicz ilość przedmiotów, które znajdują się na wierzchu. Używaj specjalnych koszyczków, ozdobnych pudełek, do których będziesz mogła powkładać potrzebne przedmioty. Nie zagracisz pomieszczenia, dzięki czemu będzie ono przestronne i wizualnie większe.


 

Źródło: carlaaston, theloop,qmdrain


Dom i wnętrze Lifestyle

Księżna Kate nie była pierwsza. Zobacz gwiazdy światowego formatu w polskich kreacjach

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 lipca 2017
Fot. Screen z Instagram / katemidleton
 

Portale modowe i lifestylowe piszą dziś głównie o sukience, którą miała na sobie księżna Kate podczas balu i przyjęcia zorganizowanego przez parę prezydencką w Łazienkach Królewskich, z okazji urodzin królowej Elżbiety. Księżna wybrała dość odważnie, jak na swoje dotychczasowe modowe decyzje, strój polskiej projektantki, Gosi Baczyńskiej – nowoczesną, białą sukienkę koktajlową z czarną ozdobną lamówką oraz haftami w kształcie gałązek. Ale oczywiście to nie pierwszy raz, kiedy znana osoba wybiera projekt naszego rodzimego kreatora mody. Zobaczcie koniecznie, kto jeszcze ze znanych i lubianych założył kreację polskich projektantów.

1. Heidi Klum w sukience  Magdy Butrym

2. Ella Eyre w sukience La Mania na gali Brit Awards 2016

3. Rihanna podczas koncertu, w kurtce MISBHV (Misbehave)

4. Andie MacDowell w sukni Macieja Zienia podczas Gali Telekamer w 2008 roku

5. Rita Ora bardzo często nosi bluzy i koszulki Local Heroes

6. Eva Longoria w złoto- czarnej bluzie projektu Macieja Sieradzkiego (Sieradzky)

7. Nicole Scherzinger w tunice Krzysztofa Strożyny


Dom i wnętrze Lifestyle

Polski język, trudny język. 20 najczęściej popełnianych błędów językowych – sprawdź się i popraw!

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
18 lipca 2017
fot. iStock/ nito100

Popełniamy je i słyszymy na ulicy, w sklepie, w tramwaju i we własnym domu. Pełno ich w naszych wiadomościach tekstowych, rozmowach online, komentarzach w Internecie, zdarzają się także w dokumentach i oficjalnej korespondencji. Błędy językowe – nie omijają nawet osób wykształconych i prymusów, a niektóre są tak silnie zakorzenione, że walka z nimi to istna syzyfowa praca. Warto jednak być ich świadomym i nieustannie pracować nad poprawą naszych wypowiedzi – w trosce o piękno ojczystego języka, oczywiście, choć i nasz wizerunek może na tym zyskać.

Włanczać i wyłanczać

Poprawna forma to włączać i wyłączać. Nie bez powodu mamy włącznik, nie włancznik.

Wziąść

Nie można niczego wziąść, tak jak nie da się daść czy braść. Można jedynie wziąć, dać albo brać.

Poszłem, przyszłem, wyszłem

Jeśli ktoś zamiast mówić poszedłem, przyszedłem czy wyszedłem mówi poszłem, przyszłem, wyszłem, to może lepiej niech nie wraca z powrotem.

Spowrotem

No właśnie, wrócić można jedynie Z powrotem, a nie spowrotem!

Cały komplet

Skoro komplet, to musi być cały – inaczej nie byłby kompletem!

Kontynuować dalej

Kontynuować oznacza robić coś nadal, w dalszym ciągu, a zatem forma „kontynuować dalej” to tzw. masło maślane, czyli pleonazm.

Cofać się do tyłu

Raczej niewykonalne jest cofanie się do przodu czy też w bok – oto kolejny przykład pleonazmu. Wystarczy samo słowo „cofać”, by było jasne, że poruszamy się do tyłu.

Na codzień

Nie istnieje wyraz „codzień”, więc poprawna forma to „na co dzień” – zaskoczeni? Za to „codziennie” piszemy łącznie, bez udziwnień, uff!

Półtorej czy półtora?

Kiedy chcemy powiedzieć, że mamy czegoś jeden i pół, często zastanawiamy się, czy mamy półtorej, czy półtora. Sprawa jest niezwykle prosta – półtora dla rzeczowników rodzaju męskiego i nijakiego, a półtorej dla rzeczowników rodzaju żeńskiego. Półtorej godziny, półtorej szklanki, półtorej łyżki, ale półtora tygodnia, półtora litra, czy półtora kilometra.

Tych błędów lepiej unikać!

Tych błędów lepiej unikać!

W każdym bądź razie

To sformułowanie również jest niepoprawne i powstało z połączenia wyrażeń „w każdym razie” oraz „bądź co bądź”. Lepiej zdecydować się na jeden z nich i unikać takich skrzyżowań.

W cudzysłowiu

Poprawna forma to „w cudzysłowie”. Mówimy przecież w słowie, a nie w słowiu, w rowie, a nie w rowiu, czy w d… to już sami sobie dopowiecie 😉

Bynajmniej czy przynajmniej?

Niektórym wydaje się, że to synonimy, ale nic bardziej mylnego – „bynajmniej” jest partykułą wzmacniającą zaprzeczenie, oznacza wcale, zupełnie, ani trochę, a „przynajmniej” oznacza minimalny zakres czegoś.

Iść po najmniejszej linii oporu

Linia nie jest tutaj najważniejsza – chodzi o opór, dlatego poprawna forma to „iść po linii najmniejszego oporu”, czyli wybrać najprostsze rozwiązanie, niewymagające naszego wysiłku.

Tą książkę, tą dziewczynę

Mówimy „ta książka, ta dziewczyna”, więc automatycznie chcemy powiedzieć „weź tą książkę, tą dziewczynę”, ale popełnimy wtedy błąd. Warto zapamiętać, że końcówka odmienionego wyrazu „ta” w bierniku (kogo? co?) dostosowuje się do końcówki rzeczownika – poprawna forma to „tę książkę, tę dziewczynę„.

Pod rząd

Nie mów „pod rząd”, bo popełniasz błąd. Powiedz „z rzędu” nie popełnisz błędu!

Napewno i na prawdę

Naprawdę „na pewno” piszemy oddzielnie i na pewno „naprawdę” należy pisać łącznie.

Tylni

Skoro jest przedni to musi być i tylni? Okazuje się, że niekoniecznie, bo poprawna forma to „tylny”

Dwutysięczny piętnasty

2003, 2015 – zapisać cyframi umiemy bez problemu, ale jak to czytać? Dwutysięczny trzeci, dwutysięczny piętnasty, a może dwa tysiące trzeci i dwa tysiące piętnasty? Poprawne są te drugie formy – nie mówimy przecież tysiąc dziewięćsetny dziewięćdziesiąty drugi, ale tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiąty drugi, więc i przy dwa tysiące piętnastym nie trzeba kombinować. Wyjątkiem jest tylko rok 2000 – tutaj możemy śmiało mówić dwutysięczny.

Drugi listopad, trzeci marzec

Jakież te daty problematyczne… Trzeci marzec będzie poprawną formą jeśli chcemy powiedzieć np. „to już trzeci marzec odkąd tutaj mieszkamy” albo „mija trzeci marzec odkąd odszedłeś”, co ma pokazać upływające lata. Jeśli jednak w domyśle chodzi nam o dzień miesiąca, to poprawnie mówimy dziesiąty listopada, piąty lutego, trzeci marca – można to zapamiętać dodając sobie w myślach słowo „dzień” w środku (piąty dzień lutego, pierwszy dzień stycznia).

Orginalnie

Jeśli ktoś chce być oryginalny, to może pisać „orginalnie”, ale poprawna forma to „oryginalnie”, z „y” w środku.


 

Opracowanie na podstawie: www.sjp.pwn.pl


Zobacz także

„Kocham cię, ale nie mogę z tobą być”- powiedziałeś. Nie wierzę w to

Fot. Unsplash / Bench Accounting

„Żadna tam odwaga! My jej nie mieliśmy, a Anka tym bardziej. Było ciężko!” Życie rakiem pisane. List Lucyny

Poświęcenie czy masochizm. Gdzie leżą granice życzliwości

Poświęcenie czy masochizm. Gdzie leżą granice życzliwości