Go to content

Jak zachować spokój, kiedy partner cię irytuje…

Fot. iStock/anzeletti

Nie udawajmy, że nam się to nie zdarzyło. Miłość nie ma tu nic do rzeczy. Bywa, że najwspanialszy partner, osoba nam najbliższa dosłownie doprowadza nas do szewskiej pasji. Tak jest i już. To jest impuls, kwestia złego dnia. Wyjść z domu, trzasnąć drzwiami, nie wrócić od razu, nie oglądać się za sobą. Krzyknąć, ulżyć sobie. Powiedzieć „stop”.Jeśli twój partner działa ci na nerwy, musisz nauczyć się pozytywnego podejścia do takich sytuacji. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci uniknąć przekraczania pewnych granic…

Jak zachować spokój, kiedy partner cię irytuje

1. Zrozum dlaczego jesteś zdenerwowany

Często przenosimy na bliskich frustrację z całego, trudnego dnia. Na przykład, jeśli ktoś zdenerwował cię dzisiaj w pracy, możesz wrócić do domu i wyładować tę złość na swoim partnerze. I sprowokuje cię nawet jego westchnienie albo spojrzenie.

Musisz zdać sobie sprawę z tego, skąd bierze się twoja frustracja, i nigdy nie wyładowywać jej na bliskich. Gniew jest jak najbardziej naturalną emocją, ale trzeba umieć nim zarządzać tak, by nikogo nie krzywdzić.

2. Nie zachowuj się jak dziecko

Jeśli twój partner zostawia brudne ubrania na podłodze w łazience obok kosza, zamiast w środku, po prostu powiedziesz mu, jak ci to przeszkadza. Nigdy nie unikaj rozmowy z nimi, nie wychodź w złości ani nie pogarszaj sytuacji milczeniem. Zachowuj się jak dorosły i przejdź do sedna sprawy. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, dlaczego denerwują partnera, dopóki druga osoba im tego nie wyjaśni.

3. Rozmawiaj  

Jednym z powodów, dla których tak wielu parom się „nie udaje”, jest brak dobrej komunikacji. Jeśli twój partner ma małe nawyki, które doprowadzają cię do szaleństwa, musisz mówić o tym otwarcie. Nie chodzi jednak o to, by wykrzyczeć sobie natychmiast o wszystkich „złych” rzeczach. Chodzi o to, by na bieżąco utrzymywać komunikację. Mówić o frustracji w pracy, problemach  z dziećmi i tym, co możecie zrobić, żeby funkcjonować lepiej jako para.

4. Dbaj o siebie

Jeśli twój partner cię irytuje, może to być spowodowane tym, że nie miałeś czasu, aby o siebie zadbać. Możesz mieć tendencję do robienia z „igły widły”. Jeśli nie śpisz wystarczająco dużo, nie dotrzymujesz terminów i czujesz, że życie cię omija, najdrobniejsze rzeczy mogą cię irytować.

Umów się do kosmetyczki lub na wieczór z przyjaciółmi. Wystarczy odrobina odpoczynku i relaksu i zdziwisz się, o ile lepiej się poczujesz. Rzeczy, które wydają się przeszkadzać, gdy jesteś zestresowany, prawdopodobnie przestaną cię drażnić, gdy będziesz zrelaksowany.

5. Zajmij się swoim zdrowiem psychicznym

Niektóre rzeczy mogą cię irytować, ponieważ u ich podłoża leżą zaburzenie lękowe. Czy wiesz, że  może sprawić, że będziesz smutny, zirytowany i zrzędliwy ? Jeśli czujesz, że jesteś na emocjonalnej krawędzi, warto udać się do terapeuty.

6. Idź na spacer

Odetchnij świeżym powietrzem, zmień perspektywę. Popatrz na zielone… i pomyśl o tym, co tak naprawdę jest w życiu ważne.


Na podstawie: powerofpositivity