Go to content

Jak uratować związek? Kilka sposobów na ratowanie relacji

Jak uratować związek? Kilka sposobów na ratowanie relacji
Fot. iStock/ferrantraite

Jak uratować związek, w którym przygasła iskra ekscytacji i ciekawości sobą nawzajem? Czy warto ratować relację, w której dochodzi do częstych konfliktów i nieporozumień? Jeżeli znajdzie się choć jeden powód do tego, by być razem — nie ma na co czekać. 

Kiedy przychodzi kryzys w związku… spada obfity deszcz

W związku nie zawsze jest pogodnie. Bywają burze z piorunami, nagłe ulewy i mroźne śnieżyce. Dochodzi do nieporozumień, kąśliwych uwag, ostrych wymian zdań. Pojawiają się łzy smutku, rozczarowania, złości. Zła pogoda jest jednak tymczasowa. Promienie słońca ukradkiem wyglądają zza ciemnych chmur — wystarczy tylko je dostrzec i przegonić.

Związek buduje się w kilku etapach, które — co ciekawe — składają się z małych kryzysów. Pokonanie każdego z nich pozwala na stworzenie bliskości i głębszej relacji. Czasami nie warto za wszelką cenę wzbraniać się przed kryzysem. Pozwoli to zweryfikować szczerość uczuć i zaangażowanie partnerów, a także wypracować metody radzenia sobie z trudnościami.

Kiedy trzeba ratować związek?

Kryzys może pojawić się na pierwszym etapie fascynacji, ciekawości i pożądania w związku — lub w momencie wspólnego zamieszkania. Druga faza trudności zaczyna się, gdy relacja trwa ponad trzy lata, a do waszego życia powoli wkraczają oni — rodzice, teściowa czy ciocia dobra-rada. Trzeci etap to narodziny dziecka, kiedy niełatwo zachować intymność. Podobno 7 to magiczna liczba, która weryfikuje wiele par. Po siedmiu latach należy przezwyciężyć wiele małych niedogodności, które uzbierały się przez lata doświadczeń. Dochodzi także kryzys związany z pracą, aż po niechlubny kryzys wieku średniego.

W tym miejscu warto również zapoznać się z kryzysem z małżeństwie: Chciała rozmawiać, przepraszać, zrobić cokolwiek, by uratować małżeństwo. On nie mówił nic.

 Jak uratować związek trudnych momentach?

  • Dużo rozmawiajcie, nie unikajcie trudnych i drażliwych tematów.
  • Uczcie się kompromisów, wspólnie poszukujcie rozwiązań.
  • Dbajcie o swoje indywidualne samopoczucie.
  • Czasami odpocznijcie od siebie. Znajdźcie pasje oraz komfortową przestrzeń do prywatności i intymności.
  • Starajcie się codziennie zjeść wspólny posiłek.
  • Urozmaicajcie swoje życie erotyczne.
  • Planujcie atrakcyjne spędzenie czasu razem.
  • Wyznaczcie wspólne cele i realizujcie je.

Kiedy warto ratować związek?

Według specjalistów jest kilka czynników, które są odpowiednim argumentem do podjęcia próby naprawy relacji — m.in. dzieci, długoletni staż, wiele pięknych doświadczeń, wzajemne zrozumienie, dobra komunikacja, pragnienie rozwiązania sporu, zaufanie i przede wszystkim szczere uczucie miłości i chęci bliskości. Odsyłamy również do zapoznania się z artykułem: Po czym poznasz, że twój związek ma przyszłość i da się go uratować? 11 pytań, które pomogą ci podjąć decyzję 

Jak uratować związek, w którym od dłuższego czasu czujecie wypalenie lub silne napięcie?.

Kim jestem w tym związku?

Zastanówcie się, co jako jednostka wnosicie do związku, czego wam w nim brakuje, co sprawia, że czujecie się szczęśliwi, a co — przygnębieni. Spędźcie czas osobno i dajcie sobie możliwość przemyślenia tego, w jaki sposób każdy z wam buduje tę relację i co może zmienić, żeby ją poprawić.

Sztuka komunikacji

Jak uratować związek? Rozmawiajcie — często, intensywnie, nawet o drażliwych tematach. Według ekspertów rozmowa to najskuteczniejsza metoda rozwiązywania wszelkich sporów i konfliktów. Znajdźcie w swoim grafiku chociaż chwilę na wspólne spotkanie przy kawie i rozmowę o wątpliwościach, trudnościach oraz obawach. Oceńcie intencje drugiej osoby. Jeżeli rozmowa nie przebiega komfortowo — przerwijcie i wróćcie do tematu, gdy ochłoniecie.

Nie budujcie związku na toksycznych relacjach

Czasami, chcąc uratować związek, dobrym wyborem jest odcięcie się od osób, które sabotują waszą relację. Nie dajcie się zmanipulować innym i sami decydujcie o swoich uczuciach. Nie pozwólcie, żeby ktoś natarczywie wchodził z butami do waszego życia. Ponadto sprawdźcie: Trzy przekonania, które pomogą uratować każdy związek – Ohme – Magazyn dla kobiet.

Lista komplementów — jakie są dobre strony waszej relacji?

Warto odpowiedzieć na to pytania samodzielnie, a następnie wspólnie. Ratowanie związku powinno opierać się na dostrzeganiu dobrych stron relacji, a odrzucaniu złej perspektywy. Ponadto wzajemnie podarujcie sobie kilka miłych słów i komplementów, które budują poczucie bliskości oraz sympatii.

Jak uratować związek? Przestańcie porównywać się do innych 

Każda relacja jest wyjątkowa i budowana we własnym tempie. Zawsze kierujcie się własnymi przekonaniami, a nie opinią innych par.

Zaufajcie. Happy end może być prawdą

Chcąc uratować związek, bardzo ważna jest wiara, że to się uda. Nie skreślajcie relacji na samym początku i kilku nieudanych próbach. Odbudowa może być trudna i czasochłonna, ale warto myśleć pozytywnie.

Zacznijcie od początku

Jeżeli w waszej relacji przygasła ciekawość, ekscytacja, i uczucie radości z przebywania ze sobą, może warto wrócić do korzeni waszego związku? Psychologowie i terapeuci par polecają spędzić czas w miejscach, w których poznaliście się, spróbować posiłków z pierwszych randek czy posłuchać utworów, które was połączyły. Nasuwające się wspomnienia mogą ożywić drzemiące w was uczucia.

Zagrajmy w miłość!

Dla urozmaicenia związku, w tym również życia seksualnego, warto eksperymentować z nowościami. Przy obniżeniu zainteresowania partnerem lub znudzeniu spędzania z nim czasu, istnieje wiele ciekawych rozwiązań. Dla każdego z was nowość może przynieść dużo ekscytacji, ciekawości, a nawet radości, którą będziecie się wzajemnie dzielić. Stwórzcie listę miejsc, które chcielibyście odwiedzić i regularnie spędzajcie czas poza domem. Zaplanujcie cotygodniowe wieczory z kuchniami świata. Zagrajcie w karty z pytaniami, pogłębiającymi intymność. Spróbujcie nowego sportu, pójdźcie do muzeum, na koncert, mini golf, oglądnijcie 100 kultowych filmów — znajdźcie rozrywki, których wcześniej nie próbowaliście.

Skorzystaj ze wsparcia specjalistów

Jeżeli mimo samodzielnych prób trudno wam nawiązać nić porozumienia, spróbujcie ratować związek z pomocą osób „z zewnątrz”. Wizyta u psychoterapeuty lub seksuologa to dobre rozwiązanie dla par, które potrzebują specjalistycznej pomocy przy rozwiązaniu problemów w związku.

Pamiętajcie, jeżeli chcecie uratować związek, musicie wykazać się cierpliwością, zaangażowaniem i życzliwością. Odbudowa relacji, która przeszła przez trudne doświadczenia, może pochłaniać mnóstwo czasu, energii i emocji. Nie należy się jednak poddawać na samym starcie. Warto spróbować.