Go to content

Jak telefon komórkowy może zepsuć twój związek

Fot. iStock/Marco_Piunti

Znacie to denerwujące uczucie, kiedy wasz partner, choć tuż obok, staje się zupełnie nieobecny? Udaje tylko że słucha, ale rozkojarzony wzrok i ręka na telefonie zdradzają prawdę: nie ma pojęcia, co dzieje się wokół. Uzależnienie od telefonów komórkowych zepsuło już niejeden związek, a przynajmniej znacznie wpłynęło na jego jakość.

Jakie zachowania związane z używaniem telefonów komórkowych mogą zepsuć waszą relacje? Zerknij na poniższą listę kontrolną i zastanów się, czy sama nie balansujesz niebezpiecznie na linie…

Nie jest dobrze, jeśli oboje lub jedno z was:

1. Nie pokazuje partnerowi, z czego się śmieje

Takie zachowanie sprawia, że ​twoja połówka czuje się nie tylko niezręcznie, ale również ma poczucie odrzucenia. Sytuację można jednak łatwo zmienić, dzieląc się ze swoim partnerem tym, z czego się śmiejesz. Ostatnie badania potwierdziły, że pary, które się razem śmieją, pozostają razem dłużej, więc dziel się tym, co cię śmieszy z ukochaną osobą.

2. Zawsze nosi przy sobie telefon

Wszyscy to zrobiliśmy choć raz: wychodząc z pokoju, zabierasz ze sobą telefon, absolutnie bez powodu. Czasami wydaje się, że jest przyklejony do naszych dłoni. Ten nawyk ma kilka konsekwencji, z których pierwszą jest to, że twój partner może czuć, że coś ukrywasz, a to powoduje brak zaufania, zazdrość i wzrost napięcia między wami dwojgiem.

Po drugie, jeśli zawsze masz przy sobie telefon, prawdopodobnie natychmiast zareagujesz na powiadomienia, zapominając o prawdziwym świecie i swoim partnerze, który fizycznie na Ciebie czeka. Zamiast spędzać czas z najważniejszymi dla ciebie osobami, zawsze jesteś rozkojarzona – sprawdzając, co dzieje się na Facebooku, Instagramie i Twitterze.

3. Stale przegląda powiadomienia i wiadomości

To, co kilka lat temu było to całkowicie nie do przyjęcia i niegrzeczne, teraz jest tak powszechne, że przestaliśmy na to zwracać uwagę. Jeśli ukochana osoba chce z tobą przeprowadzić ważną rozmowę, a ty nie jesteś w stanie oderwać wzroku od ekranu telefonu – nie zasługujesz na ten związek.

4. Ma ciągle włączone powiadomienia i natychmiast je sprawdza

Postaraj się nadać priorytet powiadomieniom, ponieważ nie wszystkie są naprawdę ważne. Kiedy jesteś z bliską osobą przełącz telefon w tryb cichy – twój kontakt z partnerem będzie pełniejszy.

5. Odpowiada na wiadomości e-mail związane z pracą w godzinach wolnych od pracy

Ty i twój partner prawdopodobnie jesteście codziennie zajęci i prowadzicie bardzo dynamiczne życie zawodowe. Trudno jest oceniać znaczenie kariery dla niektórych osób.

Nawet jeśli twoja praca nie może czekać, nie zapomnij, że jest ktoś, kto pragnie twojej uwagi. Poczekaj więc do rana, a nawet do poniedziałku, aby odpowiedzieć na e-maile służbowe, a wieczorem i w weekendy upewnij się, że jesteś nie tylko ciałem razem z tymi, którzy są dla ciebie najważniejsi.

6. Sprawdza telefonu podczas kolacji

We współczesnym świecie ludzie ciągle się spieszą, więc wieczorny posiłek  jest rzadką okazją do wspólnego spędzenia czasu. Ważne jest, aby podczas obiadu trzymać się z daleka od telefonu. To niedorzeczne, jak ludzie mieszkający pod jednym dachem mogą stać się zupełnie obcymi tylko z powodu braku komunikacji i możliwości wspólnego spędzania czasu.

7. Zastępuje prawdziwą czułość emotikonami

Pod wpływem smartfonów zaczynamy zapominać o czułości, trosce oraz okazywaniu miłości i wsparcia. O prawdziwym dotyku. Z czasem okazuje się, że łatwiej jest przesłać zdjęcie niż je pokazać, zamienić pocałunek na małe emotki.

Psychoterapeuci są przekonani, że współcześnie tworzymy emocjonalne więzi z urządzeniami elektronicznymi, co jest niezdrowe i prowadzi do różnych problemów w związkach Jeśli chcesz mieć zdrowy związek, pamiętaj, że uścisków, pocałunków, dotknięć i prezentów nie można zastąpić komunikacją cyfrową.


Na podstawie: brightside.me