Związek

Jak telefon komórkowy może zepsuć twój związek

Redakcja
Redakcja
8 lutego 2020
Fot. iStock/Marco_Piunti
 

Znacie to denerwujące uczucie, kiedy wasz partner, choć tuż obok, staje się zupełnie nieobecny? Udaje tylko że słucha, ale rozkojarzony wzrok i ręka na telefonie zdradzają prawdę: nie ma pojęcia, co dzieje się wokół. Uzależnienie od telefonów komórkowych zepsuło już niejeden związek, a przynajmniej znacznie wpłynęło na jego jakość.

Jakie zachowania związane z używaniem telefonów komórkowych mogą zepsuć waszą relacje? Zerknij na poniższą listę kontrolną i zastanów się, czy sama nie balansujesz niebezpiecznie na linie…

Nie jest dobrze, jeśli oboje lub jedno z was:

1. Nie pokazuje partnerowi, z czego się śmieje

Takie zachowanie sprawia, że ​twoja połówka czuje się nie tylko niezręcznie, ale również ma poczucie odrzucenia. Sytuację można jednak łatwo zmienić, dzieląc się ze swoim partnerem tym, z czego się śmiejesz. Ostatnie badania potwierdziły, że pary, które się razem śmieją, pozostają razem dłużej, więc dziel się tym, co cię śmieszy z ukochaną osobą.

2. Zawsze nosi przy sobie telefon

Wszyscy to zrobiliśmy choć raz: wychodząc z pokoju, zabierasz ze sobą telefon, absolutnie bez powodu. Czasami wydaje się, że jest przyklejony do naszych dłoni. Ten nawyk ma kilka konsekwencji, z których pierwszą jest to, że twój partner może czuć, że coś ukrywasz, a to powoduje brak zaufania, zazdrość i wzrost napięcia między wami dwojgiem.

Po drugie, jeśli zawsze masz przy sobie telefon, prawdopodobnie natychmiast zareagujesz na powiadomienia, zapominając o prawdziwym świecie i swoim partnerze, który fizycznie na Ciebie czeka. Zamiast spędzać czas z najważniejszymi dla ciebie osobami, zawsze jesteś rozkojarzona – sprawdzając, co dzieje się na Facebooku, Instagramie i Twitterze.

3. Stale przegląda powiadomienia i wiadomości

To, co kilka lat temu było to całkowicie nie do przyjęcia i niegrzeczne, teraz jest tak powszechne, że przestaliśmy na to zwracać uwagę. Jeśli ukochana osoba chce z tobą przeprowadzić ważną rozmowę, a ty nie jesteś w stanie oderwać wzroku od ekranu telefonu – nie zasługujesz na ten związek.

4. Ma ciągle włączone powiadomienia i natychmiast je sprawdza

Postaraj się nadać priorytet powiadomieniom, ponieważ nie wszystkie są naprawdę ważne. Kiedy jesteś z bliską osobą przełącz telefon w tryb cichy – twój kontakt z partnerem będzie pełniejszy.

5. Odpowiada na wiadomości e-mail związane z pracą w godzinach wolnych od pracy

Ty i twój partner prawdopodobnie jesteście codziennie zajęci i prowadzicie bardzo dynamiczne życie zawodowe. Trudno jest oceniać znaczenie kariery dla niektórych osób.

Nawet jeśli twoja praca nie może czekać, nie zapomnij, że jest ktoś, kto pragnie twojej uwagi. Poczekaj więc do rana, a nawet do poniedziałku, aby odpowiedzieć na e-maile służbowe, a wieczorem i w weekendy upewnij się, że jesteś nie tylko ciałem razem z tymi, którzy są dla ciebie najważniejsi.

6. Sprawdza telefonu podczas kolacji

We współczesnym świecie ludzie ciągle się spieszą, więc wieczorny posiłek  jest rzadką okazją do wspólnego spędzenia czasu. Ważne jest, aby podczas obiadu trzymać się z daleka od telefonu. To niedorzeczne, jak ludzie mieszkający pod jednym dachem mogą stać się zupełnie obcymi tylko z powodu braku komunikacji i możliwości wspólnego spędzania czasu.

7. Zastępuje prawdziwą czułość emotikonami

Pod wpływem smartfonów zaczynamy zapominać o czułości, trosce oraz okazywaniu miłości i wsparcia. O prawdziwym dotyku. Z czasem okazuje się, że łatwiej jest przesłać zdjęcie niż je pokazać, zamienić pocałunek na małe emotki.

Psychoterapeuci są przekonani, że współcześnie tworzymy emocjonalne więzi z urządzeniami elektronicznymi, co jest niezdrowe i prowadzi do różnych problemów w związkach Jeśli chcesz mieć zdrowy związek, pamiętaj, że uścisków, pocałunków, dotknięć i prezentów nie można zastąpić komunikacją cyfrową.


Na podstawie: brightside.me


Związek

Szafran – przyprawa na wagę złota

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
10 lutego 2020
szafran przyprawa cena
 

Szafran to przyprawa, której cena może przyprawiać o zawrót głowy. Jest uwielbiany jest za walory smakowe, ale nie bez znaczenia są także jego właściwości lecznicze. Stosowany od wieków, traktowany jest jako towar wręcz luksusowy. Dlaczego ta najdroższa przyprawa na świecie jest tak bardzo pożądana?

Szafran – przyprawa, której cena może zaskoczyć

Szafran (krokus uprawny, szafran siewny, łac. Crocus sativus), najpewniej pochodzi z południowo-wschodniej Europy lub Azji Mniejszej. Jest to roślina o jasnofioletowych kwiatach, w których środku znajduje się słupek z trzema znamionami. Ze znamion uzyskuje się złocistoczerwone, cienkie nitki szafranu, które cenione są jako przyprawa. Pozyskiwali już je starożytni Sumerowie i Grecy, stosując je w ziołolecznictwie oraz kuchni. Jego cena może dziwić, jednak szafran otrzymuje się z wysuszonych znamion, zbieranych ręcznie o poranku. Proces jest mozolny, bowiem należy oddzielić czerwone części znamion od białych i żółtych. Aby pozyskać 1 kg znamion, trzeba wykorzystać aż 200 tys. kwiatów szafranu uprawnego.

Jaka jest cena za szafran? Małe opakowanie tej przyprawy to koszt od ok. 5 zł wzwyż, a za kilogram tej przyprawy można zapłacić od kilku, aż do 30 tysięcy złotych. Trzeba również uważać, by nie dać się nabić w butelkę, ponieważ szafran bywa fałszowany, szczególnie jeśli występuje w zmielonej postaci. Wtedy mogą go udawać np. krokosz barwierski lub kurkuma. Trudno to sobie wyobrazić, ale na szczęście na potrzeby domowe, wystarczą niewielkie opakowania tej cennej przyprawy.

szafran przyprawa cena

Nitki szafranu/Fot. iStock

Szafran – zastosowanie w kuchni 

Przyprawa jaką jest szafran, stosowana jest do podnoszenia walorów smakowych potraw z owoców morza, np. uwielbianej w Hiszpanii paelli. Trudno sobie wyobrazić bez niego pilaw. W polskiej kuchni znajduje zastosowanie jako przyprawa podnosząca smak flaczków oraz zup rybnych. Pasuje nie tylko do różnych zup, potraw z ryżem i warzywami, ale także jako dodatek do wypieków i alkoholu.

Szafran należy należy stosować bardzo ostrożnie – wystarczą dwie niteczki, by nadać smak i kolor potrawie. Nadmiar spowoduje, że jedzenie nabierze gorzkiego posmaku. Przed zastosowaniem warto namoczyć szafran w odrobinie wody lub mleka, i doprawić nim potrawę pod koniec gotowania. Często podkreśla się, by dozować go ostrożnie także dlatego, że spożycie ok. 20g szafranu na kilogram masy ciała, może może stanowić zagrożenia dla życia. W praktyce, by ponieść śmierć, osoba ważąca ok 70 kg musiałaby spożyć aż 1500 g, co raczej jest niemożliwe.

Szafran w medycynie naturalnej

Naukowcy ustalili, że szafran obfituje w substancje lecznicze, jak krocyna, gorycz pikrokrocyna, safranal. Ponadto zawiera witaminę C, A, B6 oraz kwas foliowy, miedź, potas, selen, cynk. Ta przyprawa jest silnym antyoksydantem (przeciwutleniaczem), a obecne w nim olejki eteryczne (m.in. linazol, geraniol, cyneol) podnoszą jego właściwości lecznicze.

W medycynie naturalnej znalazł on zastosowanie jako środek na na odrę, żółtaczkę, czy artretyzm. Traktowany był również jako cenny afrodyzjak dla mężczyzn. Szafran, jako silny antyoksydant powinien zostać szczególnie doceniony przez panów planujących potomstwo, ponieważ chroni plemniki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. W medycynie tybetańskiej stosuje się go przy chorobach serca, oraz kojąco na układ nerwowy. Tę przyprawę zaleca się  w medycynie naturalnej osobom, które mają dużo zmartwień, lub wykazują tendencję do popadania w gorszy nastrój. Szafran zalecany jest także osobom z chorobą wrzodową żołądka, jako przyprawa zmniejszająca stan zapalny. Stosowanie go w potrawach poleca się paniom, którym dokucza zespół napięcia przedmiesiączkowego (PSM), gdyż poprawia samopoczucie i łagodzi przykre skurcze. Zwolennicy stosowania szafranu podkreślają także, że może on wspomóc walkę z bólem oraz chorobą wrzodową.

Szafran na depresję?

W składzie szafranu znajdują się związki takie jak: safranal, krocyna i krocetyna. Wpływają one na stężenie serotoniny i dopaminy, które mają ogromy wpływ na nasze samopoczucie oraz odczuwanie szczęścia. Badania pokazują, że szafran może być pomocny w przypadku łagodnej depresji, działając podobnie do leków przeciwdepresyjnych czy przeciwlękowych. Jest on w dodatku dobrze tolerowany i jako przyprawa może znaleźć się z kuchni „antydepresyjnej”. Oczywiście jeśli pacjent przyjmuje leki przepisane przez lekarza, nie powinien ich odstawiać, ani odstępować od terapii na rzecz szafranu. Wszelkie zmiany należy wprowadzać za zgodą lekarza.

Szafran w kosmetyce

Szafran bywa wykorzystywany do zmniejszenia przebarwień i wyrównania kolorytu skóry. Jego działanie antyoksydacyjne wpływa na spowolnienie procesów starzenia się skóry. Ze względu na cenę, nie jest on jednak powszechnie stosowanym składnikiem kosmetyków.


Źródło: www.healthline.com  www.centrumdobrejterapii.pl 

Związek

Jedno pytanie, które może uratować twój związek

Redakcja
Redakcja
8 lutego 2020
Fot. iStock/Jasmina007

Czy słowa mogą uratować związek? Oczywiście, równie dobrze mogą go zniszczyć… To, jak do siebie mówimy i co sobie mówimy jest odzwierciedleniem naszej relacji. Brak szacunku widać w słowach jak na dłoni. Słów  nie da się cofnąć, choć można je wybaczyć. Jednak jak kropla, która drąży skałę, szkodliwe słowa, powtarzane uparcie szkodzą miłości. A te dobre, sprawiają że trwa.

Gdybyście mieli pomyśleć o jednym pytaniu, które mogą uratować związek, jakie byłoby to zdanie? „Czy wciąż mnie kochasz”?”Czy jeszcze pamiętasz, jak było między nami kiedyś”?” Czy nadal chcesz być ze mną”? Nie, często na takie pytania dla związku w kryzysie jest już zbyt późno. Ale nigdy nie jest za późno na to, by pokazać partnerowi, że nadal jest dla nas ważny, że interesuje nas jego życie, jego cele, jego wyzwania i codzienne problemy.

Kluczem do zbudowania trwałego związku jest zaufanie, które zdobywa się, zadając proste, znaczące pytania dotyczące codziennych doświadczeń, zmagań i problemów partnera. Wystarczy zapytać: „Jak ci minął dzień?”, a następnie uważnie wysłuchać odpowiedzi. Taki gest pokazuje prawdziwe zainteresowanie i uwagę. Badania naukowców wykazało, że to nie samo opisywanie swojego dnia sprawiało, że partnerzy czuli się lepiej, ale raczej słuchanie i skupienie drugiej strony na tym, co mówią. Szczere zainteresowanie zwiększa poczucie satysfakcji ze związku, przekonuje nas, że jesteśmy kochani i że się liczymy.

Pamiętajmy, żeby codziennie pokazywać partnerowi, że jest dla nas ważny, że interesuje nas jego życie. To swoista „inwestycja” w przyszłość relacji, a przede wszystkim jeszcze jeden sposób, by okazać miłość i troskę.


Na podstawie: mindful.org


Zobacz także

narcyz

Jak wygląda związek z narcyzem? Trzy sceny z życia

Macron

Brigitte i Emmanuel Macron: historia miłości prezydenta Francji, który niezmiennie kocha kobietę starszą o 24 lata. Miłość wbrew wszystkiemu

5 popartych badaniami sposobów na wzmocnienie małżeństwa