Psychologia Zaburzenia Związek

Jak bije narcyz? Pięć rodzajów przemocy (często fizycznej), której narcyz używa w związku

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
3 września 2020
Fot. iStock
 

Partnerka narcyza widziała już naprawdę wiele. Taki związek to ciągły taniec na krawędzi, balansowanie nad przepaścią z przepaską na oczach. Czasem uda się podglądać przez prześwitujący materiał, coś podejrzeć, w porę odsunąć się od urwiska. Czasem nie. A gdy tańczysz nad przepaścią, prędzej czy później spadniesz. Wiesz, że musisz umieć spadać… i spadać, wciąż od nowa.

Bywa jednak, że ktoś pchnie cię z całej siły i wtedy naprawdę się boisz. Nie jest to strach ja co dzień. Ten jest gorszy. Czy zdarzyło się, że „twój” narcyz posunął się za daleko? Stracił nad sobą kontrolę i stał się przerażająco zły? Czy użył fizycznej przemocy, a ty miałaś poczucie, że w jakiś sposób go sprowokowałaś? Byłaś na siebie zła, że w porę nie dostrzegłaś, że jesteś zbyt blisko skraju?

Narcystyczny partner zawsze obwinia a swoje zachowanie ofiarę. „Zdenerwowałaś mnie”, „Jeśli tego nie będziesz mówić (ani nie zachowasz się tak), to nie będę musiał tego robić” lub „To przez ciebie jestem taki”.

Typowe uwagi. Za każdym razem, w każdym narcystycznym domu, na całym świecie – jak kalki.

Zwykle te stwierdzenia są wciśnięte między bezczelne przeprosiny (jeśli masz szczęście, że je usłyszysz). Najważniejsze jest to, że pod koniec tyrady ich gwałtowna reakcja była spowodowana przez innych, a nie ich. On nie chciał – został zmuszony. A ty, no cóż, powinnaś się co najmniej wstydzić, a najlepiej żałować i przepraszać, że do tego doprowadziłaś… Brzmi znajomo?

Istnieje wiele form przemocy. To, że nie masz siniaków i podbitego oka, nie oznacza, że ​​nie było okrucieństwa, przemocy, zaniedbywania ani wyzysku. Ta przemoc fizyczna, bazująca na sile, nie zawsze musi uderzyć. Może robić inne rzeczy. Równie okrutne i niedopuszczane. Jak „bije” narcyz?

Pięć rodzajów przemocy (często fizycznej), której narcyz używa w związku

Zastraszanie

Narcystyczny małżonek lub partner staje się tyranem, stojąc nad ofiarą, patrząc na nią z góry lub stając „prosto w twarz”, a następnie odmawiając wycofania się.

To pierwszy etap przemocy fizycznej, w której przecież nikt nikogo jeszcze nie dotknął. Dlaczego fizycznej? Choć ta metoda łączy w sobie strach (czyli przemoc psychiczną) bazuje na fizycznej barierze, na odebraniu możliwości ucieczki.

Narcyz ,może rzucać przedmiotami, niszczyć je lub rzucać o ściany i drzwi niebezpiecznie blisko Ciebie.

Jest to taktyka zastraszania mająca na celu przestraszenie i zmuszenie do uległości poprzez poinformowanie współmałżonka, że ​​jest w stanie wyrządzić mu fizyczną krzywdę. To swoiste „PATRZ i zastanów się, co teraz zrobisz”.

Chociaż nie ma faktycznego kontaktu fizycznego, groźba uszkodzenia ciała jest tak samo realna, jakby już się wydarzyła.

Izolacja

Czy twój partner lub mąż zamknął cię kiedyś „za karę” w mieszkaniu i zabrał klucze? Zostawił, może zabrał ze sobą dziecko i skazał na niemoc, na czekanie, czy w ogóle wróci. Narcyz  znacznie ogranicza zdolność partnerki do ucieczki, zwłaszcza w niebezpiecznych sytuacjach.

Na przykład: Może uwięzić cię w samochodzie i straszyć lekkomyślną i niebezpieczną jazdą.

Mogą narazić innych na trudne warunki pogodowe lub środowiskowe. Mogą zabrać małżonka w totalnie opustoszałe i przerażające miejsca. Lubują się w wyzwania strachu.

Kiedy masz wypadek, kontuzje, jesteś chora – uniemożliwiają ci uzyskanie pomocy, bagatelizują.

Mogą zniszczyć ważne i osobiste dla ciebie przedmioty, nazywając je nieistotnymi.

Wszystko po to, aby zmusić małżonka do polegania wyłącznie na nich i ufania tylko ich osądowi.

Zastawiasz się, jak daleko może posunąć się narcyz? Odpowiedź brzmi: nie ma żadnej granicy.

Uwięzienie

Tak, uwięzienie. Serio. Kontakt fizyczny rozpoczyna się od powstrzymania cię przed oddalenie, ucieczką czy uniknięciem konfrontacji.

Narcyz zblokuje drzwi, zamknie je i pozbawi cię klucza. Powoduje to poczucie uwięzienia lub po prostu uwięzienia bez możliwości ucieczki. Na czyich warunkach teraz gracie?

Ponieważ poprzez izolację zademonstrował już, co chciał, zmanipulował, uwięzienie staje się obietnicą dodatkowej agresji.

Kiedy się zaczyna, jest to znak ostrzegawczy, aby natychmiast uciekać. Póki jeszcze można.

Agresja

Należy pamiętać, że jakakolwiek siła fizyczna powodująca ból, dyskomfort lub uraz jest całkowicie nie do przyjęcia w związku. Istnieje wiele rodzajów agresji, takich jak: bicie, kopanie, uderzanie pięścią, wykręcanie ramion, pchanie, bicie, popychanie, gryzienie, uderzanie, uderzanie przedmiotami, potrząsanie, szczypanie, podduszenie, wyrywanie włosów, ciągnięcie, przypalanie, cięcie, kłucie i karmienie na siłę (w tym przedawkowanie lub nadużywanie narkotyków). Ponieważ narcyz będzie obwiniał współmałżonka za swoje brutalne zachowanie, nie przestanie używać siły po jej rozpoczęciu. Zamiast tego znajdzie więcej powodów, by usprawiedliwić swoją brutalność.

Zagrożenie życie

To najbardziej niebezpieczny etap, ponieważ twoje życie jest zagrożone. Zastraszanie i izolacja stają się tak zwyczajne, że małżonek jest odrętwiały na jego skutki. Uwięzienie staje się grą, a agresja jest oczekiwana i już nie szokuje ofiary. Narcyz zdaje sobie wtedy sprawę, że nie panuje już na tym samym poziomie strachu, więc eskaluje ataki. Słowne groźby zabicia współmałżonka, członków rodziny lub siebie, są mieszane z przemocą fizyczną i użyciem broni. Nie zostawaj. Uciekaj natychmiast.

Nie wszyscy narcyzi uciekają się do przemocy fizycznej, niektórzy nigdy nie wykraczają poza zastraszanie i manipulację. Nie wszyscy sprawcy przemocy fizycznej są narcyzami, niektórzy cierpią na inne choroby psychiczne. Ale narcystyczny sprawca przemocy fizycznej nie jest kimś, kogo można lekceważyć. Bez względu na to, co mówią, nie możesz ich naprawić. Jest to decyzja, którą muszą podjąć sami dla siebie i żeby było to możliwe, najpierw muszą przyznać kim są.


Na podstawie: pro.psychcentral.com

Psychologia Zaburzenia Związek

UNICEF: Polska dopiero na 31. miejscu w rankingu jakości życia dzieci w krajach bogatych

Redakcja
Redakcja
4 września 2020
Fot. iStock
 

Na 38 badanych krajów UE i OECD, Polska zajmuje 31. miejsce w rankingu jakości życia dzieci, podaje UNICEF w najnowszym raporcie. Ranking został opracowany na bazie wskaźników dotyczących jakości życia dzieci w trzech obszarach: dobrostanu psychicznego, zdrowia fizycznego oraz kompetencji społecznych i edukacyjnych.

Samobójstwa, brak zadowolenia z życia, otyłość, niskie kompetencje społeczne i edukacyjne stają się coraz częstszymi problemami dzieci i młodzieży w krajach bogatych, podaje opublikowany dzisiaj raport UNICEF „Świat zależności. Czynniki wpływające na jakość życia dzieci w krajach bogatych”. Raport został opracowany przez Centrum Badawcze UNICEF Innocenti Research Center we Florencji.

Mimo że najbogatsze kraje świata dysponują pieniędzmi, zasobami i odpowiednimi strukturami, czyli wszystkim co jest niezbędne do tworzenia odpowiednich warunków życia dzieci, codzienne realia pokazują, że dla milionów z nich sytuacja w jakiej przyszło im dorastać jest daleka od tego, co możemy uznać za dobre dzieciństwo. Według autorów raportu, spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej i OECD, dzieciom najlepiej żyje się w Holandii, Danii i Norwegii, a najgorzej w Stanach Zjednoczonych, Bułgarii i Chile.

Dane przedstawione w raporcie budzą obawę o jakość życia dzieci w krajach bogatych, także w Polsce. Niestety, sytuacja najmłodszych znacząco się pogorszyła z powodu pandemii koronawirusa i jej skutków. Jeśli w krótkim czasie nie podejmiemy zdecydowanych działań, wiele dzieci może nie mieć szansy na wykorzystanie swojego pełnego potencjału i zostać w tyle za rówieśnikami, powiedział Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Dobrostan psychiczny

Zdrowie psychiczne oraz dobre samopoczucie to kluczowe elementy wpływające na jakość życia dziecka. W tym obszarze Polska zajęła 30. miejsce na 38 badanych krajów. Autorzy raportu porównali między innymi wskaźnik samobójstw wśród nastolatków w wieku 15-19 lat. Samobójstwo jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci młodych ludzi w krajach bogatych. Na 100 tysięcy polskich dzieci w wieku 15-19 lat prawie dziewięcioro popełnia samobójstwo. Najgorsza sytuacja jest na Litwie (18,2), w Nowej Zelandii (14,9) i Estonii (13,9), a najlepsza w Grecji (1,4). Dzieci, które mają mniej wspierających rodziców i te, które doświadczają dręczenia ze strony rówieśników, mają znacznie gorszy stan zdrowia psychicznego.

Zdrowie fizyczne, czyli co z kondycją dzieci?

Drugim obszarem analizowanym przez autorów raportu jest stan zdrowia fizycznego. W tym zestawieniu Polska zajęła 22. pozycję na 38 badanych krajów. Niestety, co trzecie dziecko w krajach bogatych jest otyłe lub ma nadwagę. To coraz częstszy problemem wśród najmłodszych. W Polsce ponad 1/4 dzieci cierpi na nadwagę lub otyłość. Najlepsza sytuacja jest w Japonii, a najgorsza w Stanach Zjednoczonych, gdzie problem ten dosięgnął już 42% młodych ludzi.

Warto dodać, że co drugi nastolatek w Polsce nie akceptuje swojego ciała. Zdecydowanie częściej dotyczy to dziewcząt niż chłopców. To znaczy, że dzieci w Polsce mają niestety bardzo niską samoocenę. Średnio, w krajach bogatych dwoje na pięcioro nastolatków uważa się za zbyt grubych lub zbyt chudych.

Kompetencje społeczne i edukacyjne

We wszystkich krajach UE i OECD, średnio 40% dzieci w wieku 15 lat nie posiada umiejętności czytania ze zrozumieniem i rozumowania w matematyce. Najgorzej jest w Chile, Rumunii i Bułgarii. Najlepsza sytuacja pod tym względem jest w Estonii, Irlandii i Finlandii. Polska w tym zestawieniu zajmuje bardzo wysokie, siódme miejsce.

Kompetencje edukacyjne to jednak nie wszystko. Bardzo ważne miejsce w rozwoju młodego człowieka zajmują kompetencje społeczne. W Polsce, co trzecie dziecko deklaruje, że ma trudności w nawiązywaniu przyjaźni co wskazuje na niskie umiejętności społeczne. Ten wynik plasuje nasz kraj na czwartym od końca miejscu w tej kategorii. Gorzej jest tylko w Chile, Japonii i Islandii.

Wpływ uwarunkowań zewnętrznych na jakość życia dzieci

Raport UNICEF ocenia również elementy polityk społecznych prowadzonych przez poszczególne kraje, uwarunkowania ekonomiczne oraz stan środowiska. W tym zestawieniu na czele plasują się Norwegia, Islandia i Finlandia zaś na dole tabeli rankingowej znalazły się Grecja, Meksyk i Turcja. Polska zajęła bardzo dobrą, 13. pozycję na 41 analizowanych krajów, dla których były dostępne dane porównawcze.

Autorzy raportu docenili stosunkowo długi płatny urlop rodzicielski w Polsce oraz znaczący spadek ubóstwa wśród dzieci w naszym kraju. Najgorzej oceniane są nasze działania w zakresie zapewnienia zdrowych warunków środowiskowych – mamy jeden z najwyższych poziomów zanieczyszczenia powietrza wśród badanych krajów.

Na jakość życia dziecka ma również wpływ to, ile godzin tygodniowo pracują jego rodzice i czy są w stanie pogodzić obowiązki rodzicielskie z wymaganiami pracodawcy. Ważne jest czy rodzina ma wsparcie w najbliższym otoczeniu i czy ma na kogo liczyć w opiece nad dziećmi. Więcej od polskich rodziców pracują tylko rodzice w Turcji. Aż połowa polskich rodziców twierdzi, że miewają kilka razy w miesiącu trudności ze sprostaniem obowiązkom rodzicielskim właśnie z powodu zbyt długich godzin pracy.

Rekomendacje UNICEF

W celu poprawy jakości życia dzieci UNICEF apeluje o podjęcie następujących działań:

 1. Zmniejszenie nierówności w dochodach, obniżenie skali ubóstwa oraz zapewnienie wszystkim dzieciom dostępu do potrzebnych im zasobów i usług.
 2. Likwidację luki w dostępie do usług w zakresie zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży oraz podniesienie jakości tych usług.
 3. Rozwój polityki przyjaznej rodzinie, poprawę równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym oraz zapewnienie dostępu do wysokiej jakości, elastycznych i przystępnych cenowo usług opieki nad małymi dziećmi.
 4. Wzmocnienie wysiłków na rzecz ochrony dzieci przed chorobami, którym potrafimy zapobiegać, w tym zwiększenie odsetka dzieci szczepionych na odrę.
 5. Wzmocnienie polityki dotyczącej walki z COVID-19 i zapewnienie, że państwowe cięcia budżetowe w związku z pandemią, nie będą dotyczyły polityki rodzinnej.

 


Psychologia Zaburzenia Związek

Ciastka owsiane. Wypróbuj 5 przepisów na zdrowe domowe słodkości

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
2 września 2020
Ciastka owsiane fit, z miodem, bakaliami, czekoladą, bananem
Fot. iStock

Ciastka owsiane to dobry sposób na samodzielne przygotowanie zdrowych słodyczy. Pomysłów na nie jest wiele, ponieważ można do nich dodawać przeróżne dodatki, takie jak nasiona, świeże i suszone owoce. Jak upiec najlepsze ciasteczka owsiane? To naprawdę proste i nie zajmuje wiele czasu.

Ciastka owsiane — zalety  

Ciastka owsiane to prosty i szybki w przygotowaniu wypiek, za którym przepadają mali i duzi. W dodatku jest to zdrowa alternatywa dla zwykłych słodyczy, które są znacznie bardziej kaloryczne, zazwyczaj nie zawierają zbyt wielu (a często nawet żadnych), witamin i minerałów. W przypadku ciasteczek owsianych jest lepiej, ponieważ piekąc je w domu, mamy świadomość, co do nich wkładamy. Płatki owsiane, z których tworzy się ciasteczka, są skarbnicą różnych substancji wpływających na zdrowie. To dobry sposób na zdrową przekąskę, szczególnie jeśli przygotowuje się je samodzielnie.

Płatki owsiane - dlaczego warto je jeść? Przepis na owsiankę

Fot. iStock

Płatki owsiane to krojone, łamane lub jeszcze bardziej rozdrabniane ziarna owsa. Zawierają witaminę E, witaminy z grupy B (B1 i B5), witaminę K, oraz minerały takie jak: potas, magnez, żelazo, cynk, mangan i miedź. Są tu flawonoidy oraz frakcja błonnika rozpuszczalnego w wodzie (beta-glukan), który jest zbawienny dla naszego układu trawiennego. Płatki dostarczają cenne dla zdrowia niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), flawonoidy, oraz beta-glukan (błonnik rozpuszczalny w wodzie). Wspomnieć jeszcze trzeba o kaloriach — płatki owsiane w 100 g dostarczają 366 kcal. To sporo, jednak raczej nie zjada się aż takich ilości płatków na jeden posiłek, więc to nie powinno zniechęcać do sięgania po nie.

Ciastka owsiane fit (bez cukru)— przepis

Ciastka owsiane w wersji fit są mniej kaloryczne, w porównaniu ze zwykłymi ciastkami. Ten przepis przyda się szczególnie osobom, które są na diecie, oraz tym, którzy po prostu dbają o szczupłą sylwetkę. Obecny w płatkach owsianych beta-glukan zmniejsza poziom cholecystokininy, hormonu głodu. Hamuje również proces przyswajania cukrów, wiąże kwasy tłuszczowe, poprawia pracę jelit i na długo zapewnia uczucie sytości po posiłku, ograniczając chęć na podjadanie.

Ciastka owsiane fit, z miodem, bakaliami, czekoladą, bananem

Fot. iStock/ciastka owsiane

Ciastka owsiane fit (bez cukru) — składniki:

 • 50 g. płatków owsianych
 • 150 g. banana
 • garść daktyli
 • 40 g. mieszanki studenckiej
 • 40 g. nasion słonecznika
 • 15 gramów jęczmienia ekspandowanego
 • 15 g wiórków kokosowych
 • 40 g. czekolady gorzkiej

Przygotowanie:

Daktyle namocz w wodzie. Gdy zmiękną, za pomocą widelca lub blendera rozdrobnij z bananem. Dodaj ziarna i pozostałe składniki, wymieszaj dobrze. Uformuj ciastka (ok. 11 sztuk) i piecz je przez 25 – 30 min w 180ºC.

Ciastka owsiane z bananem — przepis

Ten przepis to prosty sposób na pyszne ciasteczka owsiane. Dodatek bananów sprawia, ze przekąska wzbogaca się o wartościowe dla zdrowia substancje. Warto wspomnieć, że banany zawierają witaminy A, C, E, K oraz z grupy B. Nie brakuje im potasu, magnezu, fosforu i wapnia, także błonnika i beta-karotenu. Niestety ciasta owsiane z bananem nie są polecane każdemu. Banany przez kaloryczność (ok. 100 kcal w 100g) i dużą zawartość cukru, nie powinni się nimi zajadać cukrzycy i osoby na diecie.

Fot. iStock

Składniki:

 • 2 dojrzałe banany
 • szklanka płatków owsianych
 • łyżka cukru trzcinowego lub miodu
 • łyżka dowolnych nasion

Przygotowanie:

Banany rozgnieć, wymieszaj z miodem i płatkami owsianymi. Dosyp nasion i po ponownym wymieszaniu formuj ciastka. Piecz je ok. 10-15 minut (aż się zrumienią) w temperaturze 180ºC.

Ciastka owsiane z bakaliami — przepis

Ciastka owsiane fit, z miodem, bakaliami, czekoladą, bananem

Fot. iStock/ciastka owsiane

Ciastka owsiane z bakaliami — składniki: 

 • 1 szklanka płatków owsianych
 • 3/4 szklanki mąki pszennej
 • 1/4 szklanki cukru brązowego
 • 50 gr roztopionego masła
 • bakalie i orzechy dowolne (lub 3/4 paczki mieszanki studenckiej)
 • łyżka mleka — gdyby masa była zbyt sucha

Przygotowanie:

 1. W garnuszku rozpuść masło i zostaw do wystudzenia.
 2. Większe bakalie i orzechy posiekaj, przesyp do miski, dodaj cukier, mąkę i płatki owsiane.
 3. Wlej do miski wystudzone masło, wymieszaj dobrze i uformuj ciasteczka. Piecz je ok. 15 min (w zależności od wielkości) w 160ºC.

Ciastka owsiane z miodem — przepis

Miód to zdrowszy zamiennik cukru. Warto po niego sięgać ze względu na właściwości wspierające odporność. W miodzie znajdują się witaminy z grupy B, witamina C oraz śladowe ilości witamin K i E, a także składniki mineralne, takie jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, cynk i potas. Ponieważ miód zawiera naturalne cukry — fruktozę i glukozę, które szybko dostają się do krwiobiegu, skutecznie podnosi poziom energii.

Fot. iStock/ciastka owsiane

Ciastka owsiane z miodem — składniki:

 • 1 jajko
 • 1,5 szklanki płatków owsianych błyskawicznych
 • garść rodzynek
 • 2 łyżki miodu
 • 1 płaska łyżeczka mielonego cynamonu
 • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia

Przygotowanie: 

 1. Miód, jajko i cynamon miksuj przez kilka minut w wysokiej misce. Dodaj po tym płatki owsiane, proszek do pieczenia i rodzynki, dokładnie zamieszaj.
 2. Na papier do pieczenia za pomocą łyżki nałóż porcje „ciasta”, tworząc okrągłe ciasteczka. Piecz je w temperaturze 180 ºC, aż się zrumienią.

Ciastka owsiane z czekoladą — przepis

Słodka wersja ciastek z czekoladą przypadnie do gustu łasuchom, którzy jednak zwracają uwagę na to, co jedzą.

Ciastka owsiane fit, z miodem, bakaliami, czekoladą, bananem

Fot. iStock/ciastka owsiane

Ciastka owsiane z czekoladą — składniki: 

 • 2 szklanki płatków owsianych górskich
 • 2 jajka
 • 3 łyżki rodzynek
 • 1 banan
 • 0,5 łyżeczki mielonego cynamonu
 • tabliczka gorzkiej czekolady

Przygotowanie: 

 1. Jajka wbij do miski i wsyp płatki owsiane, dodaj pokrojonego banana i połamaną dość drobno czekoladę, rodzynki oraz cynamon. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszaj.
 2. Na papier do pieczenia za pomocą łyżki nałóż porcje „ciasta”, tworząc okrągłe ciasteczka. Piecz je w temperaturze 180 ºC, aż się zrumienią.

źródło: www.przyslijprzepis.pl , beszamel.se.pl 

Zobacz także

Bądź odważnym rodzicem. Dzieci potrzebują samodzielności

5 popartych badaniami sposobów na wzmocnienie małżeństwa

Jest między nami chemia… Czyli właściwie co?