Związek

Denerwują się, szukają ucieczki. 9 powodów, dla których mężczyźni źle znoszą silne kobiety

Redakcja
Redakcja
21 czerwca 2022
silna kobieta
fot. jacoblund/iStock
 

Silna kobieta to często osoba doświadczona życiem – bólem, traumą. Ale to właśnie jest fundamentem jej siły. Jeśli nawet coś ją powali, to ona i tak się podniesie. A jeśli to ty przyczynisz się do jej upadku, to strzeż się – powstanie i wtedy pożałujesz. Większość mężczyzn nie może poradzić sobie z kobietą tak silną. Ta siła zagraża jego męskości. Dlaczego, drogi panie, trudno ci znieść silną kobietę? Oto powody:

Ona cię nie potrzebuje

Mężczyzna, którzy są niepewni siebie, żyją w przekonaniu, że kobieta go potrzebuje w każdym momencie. A silna kobieta taka nie jest. I to sprawia, że on się czuje nieswojo, jest poddenerwowany, szuka ucieczki. Nie wie, że mógłby się mniej przejmować.

Silna kobieta nie potrzebuje, żeby mężczyzna za nią walczył

Silna kobieta potrzebuje partnera, a nie niańki. Jeśli on nie weźmie się do codziennej walki, ona zrobi to za oboje. A taka sytuacja wielu mężczyzn… cóż, kastruje.

Silna kobieta wie, czego chce

To kolejna rzecz, która może przestraszyć mężczyznę. Silna kobieta jest zawsze pewna tego, czego szuka w mężczyźnie i nie boi się pogonić takiego, z którym nie da się żyć.

Domaga się uczciwości i… wrażliwości

Ponieważ mężczyzna często zakłada, że jest obrońcą, wierzy również, że nie może być bezbronny. Silna nie jest głupia – wie, że jej mężczyzna też potrzebuje opieki. Jeśli nie możesz tego zaakceptować, to życie z silną kobietą jest nie dla ciebie.

Silna kobieta widzi twoje kłamstwa

Silne kobiety są godne zaufania i same też potrafią zaufać, ale wystarczy jedno kłamstwo, aby to zrujnować. Nie kombinuj, bo ona jest jak wykrywacz kłamstw.

seksualność

fot. CoffeeAndMilk/iStock

 

Silna kobieta pokaże ci, kim jesteś

Czasami może być trudno zaakceptować w sobie cechy, których nie lubimy. Partner silnej kobiety musi być samoświadomy. Jesteś człowiekiem i masz wady, ale ona i tak cię kocha. Zatem i ty powinieneś kochać siebie.

Kocha cię bezwarunkowo

Bezwarunkowa miłość często może być przytłaczająca dla mężczyzn. Miłość, którą silne kobiety okazują swoim mężczyznom, jest bardzo podobna do miłości, którą matka okazuje swojemu dziecku. Ona na zawsze będzie cię kochać bez względu na wszystko, a jeśli zwrócisz jej tę miłość, będziecie najszczęśliwsi na świecie.

Nie czeka

Nie marnuj jej czasu. Nie poczeka, aż zmienisz się w mężczyznę, potrzebuje go teraz. Silna kobieta ma cierpliwość, ale jest jej bardzo mało, gdy nie widzi twoich starań.


Związek

Jak szczęśliwe pary pozostają szczęśliwe? 7 fundamentów związku

Redakcja
Redakcja
22 czerwca 2022
fot. Unsplash
Następny

Małżeństwo to „umieszczenie dwojga ludzi pod jednym dachem i zrzucenie na ich głowy wszystkich problemów świata”. To słowa amerykańskiego profesora  DeFrain’a. Dodaje, że wszystkie siły zewnętrzne, ale i te wewnętrzne, pochodzące od nich samych, są przeciwko parom i rodzinom i nie ma żadnej niezależnej organizacji, która by je chroniła. Nie mają sojuszników, typu partia polityczna. Jak zatem szczęśliwe małżeństwa pozostają szczęśliwe? Jakie cechy pomagają przetrwać małżeństwu, jakie pokonywać przeciwności?  

Uczeni przez dziesięciolecia badają ludzi i publikują wyniki tych badań, dając nam, jeśli nie jasne odpowiedzi, to przynajmniej podpowiedzi i wskazówki, jak żyć. Dowiadujemy się, co u innych działa, próbujemy przenieść to na własny grunt.

Oto, co wg terapeutów jest naprawdę niezbędne szczęśliwym, długotrwałym związkom

Są przyjaciółmi i mają przyjaciół

Badacz małżeństw John Gottman opracował infografikę „zdrowego domu związku”, zawierającego elementy udanych związków. Trzy rzeczy na niższym poziomie – troska, sympatia i podziw – są niezbędne do budowania przyjaźni ważnej dla założenia domu. Te trzy rzeczy to podstawa przyjaźni. A ta jest podstawą do budowania związku.

Jak w prawdziwym domu, coś złego dzieje się z fundamentami, bo próbujesz umieścić na nich zbyt duży ciężar. Problemy gotowe, prawda?

Według badania opublikowanego w 2014 roku, wzrost satysfakcji z życia, jaki badacze powiązali z osobami w związku małżeńskim, był dwukrotnie wyższy, gdy uczestnicy czuli, że ich małżonkowie są ich najlepszymi przyjaciółmi. A najlepsi przyjaciele nie robią sobie nawzajem złych rzeczy, nawet by im to do głowy nie przyszło.

Należy jednak pamiętać, że najlepszy przyjaciel nie powinien oznaczać tylko przyjaciela. Pary muszą mieć możliwość czasem być osobno. „Dęby nie będą rosły we wzajemnym cieniu”.

Kłamią bez sensu, wiele obiecują, są totalnie zazdrośni i szybko mówią, że kochają. 14 technik manipulacji w miłości

Myślą jak zespół

Praca zespołowa naprawdę sprawia, że ​​małżeńskie marzenie działa. Ludzie w udanych związkach czują się wspierani i pewni, że ich partner zawsze będzie po ich stronie. W prawdziwym związku boli cię, kiedy boli twojego partnera, a problem jednego z was jest problemem dla was obojga.

„Moje życie nie byłoby takie samo bez ciebie” i „Wiem, czego się po tobie spodziewać, mimo że cały świat jest teraz chaotyczny”.

Konsekwencja i empatia są niezbędne w prawdziwym partnerstwie. Jeśli twoja partnerka prosi o przytulenie po ciężkim dniu i przez połowę czasu jesteś z tego zadowolony, ale czasami warczysz na nią, że na przykład jesteś zajęty, dla niej to komunikat, że nie może na ciebie liczyć w 100 procentach czasu. „Partnerstwo” to świetne określenie na to, co chcieliby mieć ludzie w związkach. Odporność w relacjach w dużej mierze opiera się na porozumieniu,  wsparciu i dobrym samopoczuciu.

Pary, które nie czują się zbyt dobrze we własnych związkach, mogą nauczyć się modelować zdrowe relacje partnerskie. Ale tym,  co może stanąć na przeszkodzie, to przestarzały pomysł, że mąż jest „szefem” w związku. Relacja szef-pracownik ma niewiele wspólnego z partnerstwem niezbędnym do szczęśliwego małżeństwa.

Podkreślają pozytywy

Naturalny optymizm jest niezwykle cennym atutem małżeństw. Autorzy badania z 2013 r. odkryli, że małżeństwo optymistów angażowało się w bardziej pozytywne strategie rozwiązywania problemów w sytuacji konfliktu i wykazało mniejszy spadek dobrostanu małżeńskiego po roku od zawarcia małżeństwa.

Jeśli nie jesteś urodzonym optymistą, niektóre badania sugerują, że nic straconego – w późniejszym życiu możesz stać się trochę bardziej słoneczną osobowością. W badaniu długoletnich małżeństw naukowcy z Northwestern University i University of California w Berkeley odkryli, że pozytywne emocje rosną, a negatywne emocje maleją wraz z wiekiem.

Praktykowanie wdzięczności to dobry sposób na obudzenie w sobie optymisty. Wdzięczność wydaje się funkcjonować jako „wzmacniacz” dla romantycznych związków, zgodnie z badaniem opublikowanym w „Personal Relationships” w 2010 roku. Kiedy partnerzy odczuwali większą wdzięczność wobec swoich partnerów, czuli się lepiej w związkach i bardziej związani ze swoimi partnerami, nie tylko tego dnia, ale także następnego.

Kochanek, czy mąż? Bratnia dusza, czy partner? Spójrz na swój związek z dystansu

Wiedzą, jak radzić sobie ze stresem

Nic dziwnego, że zarządzanie stresem jest jednym z sześciu obszarów zidentyfikowanych jako kluczowe dla harmonii rodzinnej.

Twoje cechy osobowości i styl przywiązania mają wiele wspólnego z tym, jak radzisz sobie ze stresem, co z kolei wpływa na to, jak zachowujesz się w związkach. Co ciekawe, ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, jak wpływa na nich stres. A stres może bardzo niekorzystnie wpływać na związek. Dlatego pierwszym krokiem w terapii par jest uświadomienie im, jak wpływa na nich stres.

Czytaj dalej na kolejnej stronie ->

 

Związek

10. imieniny Jana Kochanowskiego – jakie atrakcje czekają na uczestników tegorocznego pikniku literackiego?

Redakcja
Redakcja
21 czerwca 2022

Już po raz dziesiąty w Warszawie obchodzone będą Imieniny Jana Kochanowskiego. To wyjątkowe wydarzenie skierowane jest do miłośników szeroko rozumianej kultury w każdym wieku. Jak zapowiadają organizatorzy – czeka na nas mnóstwo atrakcji: rozmowy o literaturze, stoiska najciekawszych polskich wydawnictw, koncerty, a także doroczny mecz poetycki z udziałem popularnych aktorów. Literacki piknik Biblioteki Narodowej odbędzie się 25 czerwca (sobota) w Ogrodzie Krasińskich.


3 sceny, 50 wyjątkowych gości oraz ponad 20 atrakcji, w tym rozmowy, spotkania, zabawy, warsztaty, koncerty dla dorosłych i dzieci – jak co roku świętowanie z Biblioteką Narodową w ramach Imienin Jana Kochanowskiego zapowiada się niebanalnie. Bohaterką jubileuszowej, dziesiątej edycji będzie Maria Konopnicka. Z okazji obchodzonego właśnie roku poetki na Imieninach pojawią się badaczki jej biografii i twórczości – m.in. pisarka Lena Magnone, autorka biografii „Konopnicka. Lustra i symptomy”. Najciekawsze fragmenty listów, które słynna feministka pisała m.in. do swoich dzieci i przyjaciół, odczyta Anna Seniuk. Postać poetki stanie się także pretekstem do rozmów o książkach z dzieciństwa. O tych ukochanych i nielubianych w rozmowie z Grzegorzem Markowskim opowiedzą: Joanna Brodzik, Magdalena Zawadzka i Wojciech Waglewski. Będzie okazja, aby wziąć udział w dyskusji na temat roli poezji, bycia pisarką we współczesnych czasach, a także dowiedzieć się, jakie wyzwania stoją przed twórcami literatury dziecięcej.

Biblioteka Narodowa nie zapomniała także o dzieciach. O atrakcje dla najmłodszych czytelników zadbają m.in. Teatr Baj i zespół Czereśnie. Teatr Baj pojawi się na Imieninach z lalkami ze spektaklu Na jagody, zespół Czereśnie – z repertuarem zainspirowanym śpiewnikiem dla dzieci autorstwa Marii Konopnickiej i Zygmunta Noskowskiego.

Nie zabraknie stałych punktów programu – przyciągającego rzesze warszawiaków meczu poetyckiego, podczas którego dwie drużyny aktorów będą konkurowały w interpretowaniu wierszy. W poetyckie szranki staną: Joanna Brodzik, Piotr Głowacki, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Julia Kamińska, Grzegorz Małecki, Józef Pawłowski, Agnieszka Przepiórska, Grażyna Wolszczak, Wiktor Zborowski. Odbędzie się także slam poetycki, czyli publiczna rywalizacja poetów, podczas której rolę jury… pełni publiczność. To swoiste skrzyżowanie poezji i performance’u.

Koneserzy muzyki z pewnością będą usatysfakcjonowani. Jak co roku, także i podczas tegorocznej edycji Imienin usłyszymy nowe wykonanie Pieśni świętojańskiej o Sobótce – tym razem w interpretacji Tadeusza Woźniaka, z udziałem m.in. Jolanty Majchrzak, Asi Nawojskiej i Mikołaja Trzaski. Taneczne przeboje z lat 50. i 60. we współczesnych aranżacjach wykona Barbara Wrońska w ramach wieczornego „dansingu sentymentalnego”. Przez cały dzień w przerwach pomiędzy spotkaniami posłuchać będzie można kwartet smyczkowy AMOK.
Obok najciekawszych uczestników i obserwatorów polskiego życia literackiego – pisarzy, poetów, ilustratorów, literaturoznawców, dziennikarzy i aktorów – jak co roku w Ogrodzie Krasińskich pojawią się najważniejsze polskie wydawnictwa. W ogrodowych alejkach będzie można znaleźć stoiska ponad sześćdziesięciu wydawców, a przy nich spotkać autorów podpisujących książki. Imieniny Jana Kochanowskiego to świetna alternatywa na kreatywne spędzenie wolnego czasu z rodziną. A wszystko to jednego dnia, w ostatnią sobotę czerwca. Imieniny rozpoczną się o godz. 11:00, a skończą – jak obiecują organiztorzy – do ostatniego gościa.


Zobacz także

Zdjęcie męża wspierającego żonę chorą na raka wzrusza do łez. To dowód na to, że prawdziwa miłość istnieje

Do kobiety, która spotyka się z moim mężem. Nieśmiało napomknę, że tak właściwie to on nie ma nic

12 rzeczy, które robi (naprawdę) zakochana kobieta