Go to content

Czy jesteś silną kobietą?

Fot. iStock/AntonioGuillem

Większość  z nas nie nazwałoby się silnymi. Może trochę dlatego, że zazwyczaj nie doceniamy naszej siły. Wiele z nas uczono, że dziewczynka, a następnie kobieta powinna być raczej słaba niż silna i to tylko po to, by mężczyzna mógł się przy niej wykazać, poczuć lepiej (a może lepszy?). Albo, że lepiej tej siły nie okazywać. A przecież tak bardzo jej potrzebujemy – każdego dnia: w pracy, w relacjach osobistych, na ścieżce rozwoju osobistego. Siła i świadomość, że ją mamy jest ważna z różnych powodów, ale najważniejszym jest budowanie swojego poczucia wartości i przekonania, że zasługujemy na to, co najlepsze.

Zadaj sobie poniższe pytania i zastanów się, jak zbudować swoją siłę psychiczną.

1. Czy często porównujesz się do innych ?

Media społecznościowe mogą być pod tym względem twoim najgorszym wrogiem. Spędzasz kilka godzin dziennie czytając komentarze, oglądając zdjęcia i zastanawiając się dlaczego twoje życie nie wygląda tak samo pięknie, co zrobiłaś zle?

2. Czy zależy Ci na byciu doskonałą?

Wielu psychologów podkreśla, że ​​dążenie do perfekcji powoduje, że doświadczamy ogromnego stresu i, jak na ironię, sabotuje nasze wyniki.  ​​Nie ma nic złego w posiadaniu wysokich standardów, ale obsesja na punkcie doskonałości to już zdecydowanie za dużo.

3. Czy postrzegasz każdą swoją niedoskonałość jako słabość?

Dobrze jest przyznać się do swoich słabości i poprosić o pomoc, gdy jej potrzebujemy. Mamy prawo popełniać błędy, mamy prawo się mylić.

4. Czy zwątpienie w siebie przeszkodziło ci w osiągnięciu twoich marzeń?

Zbyt często nie wierzymy, że jesteśmy wystarczająco dobre/ inteligentne / utalentowane / kompetentne / doświadczone / atrakcyjne, aby osiągnąć to, czego naprawdę chcemy. Nie pozwól, by fałszywe postrzeganie swojego ja cię blokowało. Walcz o swoje marzenia.

5. Czy za dużo myślisz, wspominasz, analizujesz?

Czy zdarza Ci się, że przesadnie i w nieskończoność analizujesz pewne sytuacje i decyzje ? Nie śpisz w nocy, zastanawiając się, czy słowa, których użyłaś w jakiejś rozmowie były odpowiednie? To naprawdę  strata czasu i dodatkowy stres.

6. Czy uciekasz od problemów zamiast je rozwiązywać?

Chodzi o unikanie różnych ważnych sytuacji, takich jak szansa na awans lub potrzeba szczerej rozmowy z bliską Ci osobą. Nie odbierasz telefonów, nie pojawiasz się tam, gdzie powinnaś być? Dlaczego?

7. Boisz się łamać zasady?

Nie chodzi o jazdę z prędkością 100 kilometrów na godzinę w strefie ograniczenia do 40. Chodzi o walkę o swoje, zmienianie sposobu myślenia, łamanie stereotypów, wyjście ze strefy komfortu.

8. Czy poniżasz innych, aby się poczuć się lepiej?

Może nawet nie chcesz tego robić, ale tak się dzieje.

9. Czy pozwalasz komuś innemu ograniczać Twój potencjał?

Mogą to być Twoi rodzice, starsze rodzeństwo (które myśli, że tak dobrze Cię zna), a może nawet Twoja druga połówka. Mogą powiedzieć lub zrobić coś, co stłumi twoją pasję  i zniechęcisz się, rezygnując raz na zawsze z czegoś, co kochałaś. Nie dopuszczaj do tego.

10. Czy przesadnie obwiniasz siebie, gdy sprawy idą nie tak jak trzeba?

Ciągłe obwinianie siebie powstrzymuje cię przed rozwojem osobistym. Spójrzmy prawdzie w oczy, błędy przytrafiają się nam wszystkim, to część życia. I tak, czasami to twoja wina. Ale bądź w stanie wyznaczyć jakąś granicę, dystans. Wybacz sobie i idź dalej.

11. Jak często zabierasz głos?

To wciąż jest element naszego uwarunkowania jako „grzecznej dziewczynki”, prawda? Jesteśmy nauczone siedzieć grzecznie i pozwalać innym mówić. Masz coś ważnego do wniesienia do każdej rozmowy, do każdego spotkania, w którym uczestniczysz.

12. Czy nie chcesz odkrywać siebie na nowo?

Nie będziesz tą samą osobą po trzydziestce, czterdziestce lub pięćdziesiątce. Zmieniasz się. Ludzie ewoluują, to element życia. Tak jak dbasz o zmiany w wyglądzie zewnętrznym, tak samo dbaj o zmiany osobowości, o odpowiedni wybór kariery, stylu życia.