Lifestyle

Skuteczny trik na szybkie odstresowanie? Wypróbuj technikę „5 4 3 2 1”

Redakcja
Redakcja
10 kwietnia 2018
Fot. iStock/Tamara Dragovic
 

Czasem nawarstwione problemy i sytuacje stresowe wpływają na to, że trudno jest utrzymać nerwy na wodzy. Powodów do zmartwień nie brakuje i czasem przychodzi moment, w którym nie jesteśmy w stanie uniknąć nadchodzącego wybuchu. I wtedy ani dobre chęci, ani otwieranie okna, czy wychodzenie z pomieszczenia nie działają. Jest jednak inny sposób, które warto wypróbować, by rozładować kumulujące się napięcie.

Skuteczny trik na szybkie odstresowanie — technika „5 4 3 2 1”

Trik o nazwie „54321”, to bardzo skuteczny sposób na szybkie odstresowanie. Polega on na odwróceniu uwagi od sytuacji, która nas wyjątkowo zirytowała. Żeby z niego skorzystać, należy zaangażować pięć zmysłów w pewną nieskomplikowaną aktywność:

Rozruszaj oczy

Wybierz 5 przedmiotów, które znajdują się wokół ciebie i skup na nich wzrok.

Wykorzystaj słuch

Skup się na 4 elementach, które w danej chwili możesz usłyszeć, na przykład: szczekanie psa za oknem, tykanie zegara, ruch po klatce schodowej.

Zaangażuj dotyk

Wybierz 3 najbliższe rzeczy, które możesz dotknąć jak najszybciej, na przykład spodnie, biurko, korale.

Wyostrz węch

Skup się na tym, aby rozpoznać 2 towarzyszące tobie zapachy, bez różnicy, czy ładne, czy niemiłe.

Uruchom smak

Wybierz 1 smak, który obecnie możesz poczuć, określ go.

Pamiętaj, by nad niczym się nie zastanawiać, tylko działać ekspresowo, intuicyjnie. Jedynie szybkie zaangażowanie zmysłów sprawi, że metoda przyniesie pożądane rezultaty. Sympatycy techniki „54321” chwalą ją sobie za skuteczne obniżanie napięcia. A oczywiście im częściej technika używana, tym szybciej staje się naturalnym sposobem na rozładowanie stresu.

źródło: polki.pl


Lifestyle

10 niewiarygodnych cech osób urodzonych w kwietniu

Redakcja
Redakcja
10 kwietnia 2018
Fot. iStock/fotostorm
Następny

Kwiecień to taki wyjątkowych miesiąc – bardzo wyczekiwany po zimie, nieprzewidywalnym przedwiośniu w końcu przychodzi czas na prawdziwą wiosnę. I choć mówi się, że kwiecień plecień, to czy faktycznie osoby urodzone w tym miesiącu są nieprzewidywalne?

Poznajcie 10 niewiarygodnych cech osób urodzonych w kwietniu

Urodzony lider

Kwiecień w większości stoi pod znakiem Barana, a skoro to pierwszy znak zodiaku, to cechuje go naturalnie wrodzone przywództwo. Dzięki swojej magnetycznej osobowości urodzeni w kwietniu łatwo przyciągają innych, zachęcając ich do podążania za nimi. Wiedzą, jak poprowadzić zespół do zwycięstwa. Są Niezwykle kreatywni i metodyczni.

Entuzjasta i pasjonat

Urodzeni w kwietniu mają bardzo energiczny charakter. Są zawsze aktywni i pozytywnie nastawieni do życia. Bywa, że ich ogromną pasją są kulinaria, czytanie książek i naprawdę pasjonują się tym, co robią. Podążanie za tym, co kochają pomaga im znaleźć wymarzoną pracę, odnieść sukces i zarobić dużo pieniędzy, choć pieniądze nie są dla nich głównym celem.

Potrafi powiedzieć „nie”

Asertywność to cecha, której można im pozazdrościć. Może się nam wydawać, że są niegrzeczni, samolubni i agresywni, ale w rzeczywistości mają wrażliwą i miłą osobowość, tylko tego nie pokazują. Za to zawsze mówią to, co myślą, co czasami wywołuje wiele problemów

Odważny

Cechuje ich wyjątkowa odwaga. Nie boją się radzić sobie z przeszkodami czy próbować nowych rzeczy, mierzyć się z trudnościami. Podczas gdy wielu ludzi unika niebezpiecznej sytuacji, urodzeni w kwietniu stawiają im czoła czasami bez względu na wszystko. Nie pękają pod presją ani nie uciekają. Ich cel to rozwiązanie problemu.

Ciekawy

Oczywiście, że znaczna część z nas jest ciekawa świata, ludzi, itp., jednak ci urodzeni w kwietniu są niezwykle ciekawi. Chcą wiedzieć wszystko, często wtykają nosy w sprawy innych ludzi i nie poddają się, dopóki nie dowiedzą się tego, czego potrzebują. Co więcej otwarcie mówią o swojej ogromnej ciekawości, zadają pytania, drążą różne tematy. Ta cecha pomaga im być mądrzejszymi i skuteczniejszymi.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle

10 tajemnic INFJ, najrzadszego typu osobowości

Redakcja
Redakcja
10 kwietnia 2018
Fot. iStock / franckreporter
Następny

Zgodnie z testem osobowości Myera-Briggsa, ludzi można podzielić na 16 typów osobowości. Z tych typów na szczególną uwagę zasługuje INFJ, czyli Introverted Intuitive Feeling Judging (Introwertyk Intuicyjny Uczuciowiec Osądzający), będący najrzadszym z typów osobowości. „Rzecznicy” lub „adwokaci”, jak są również określani, stanowią niecały 1% społeczeństwa.

Rzeczników cechuje wrodzone poczucie idealizmu i moralności, są zdecydowani i zdeterminowani – daleko im do bezczynnych marzycieli. To typ osób o psychice głęboko złożonej, bardzo wrażliwej. Łączą w sobie cechy skrajne, co wynika z policzenia ich introwertycznych i ekstrawertycznych pierwiastków. Są skomplikowani i w ich przypadku wiele zależy od sytuacji, nastroju, energii oraz otoczenia, w jakim się znajdują. Przykładami znanych osobowości INFJ są m.in.:  Nelson Mandela, Nicole Kidman, Jimmy Carter, Morgan Freeman, Martin Luther King.

10 tajemnic osobowości INFJ

1. Czują się głęboko niezrozumiani

Uważają, że nie pasują do społeczeństwa, wydaje im się, że inni nie rozumieją ich i nie mają świadomości tego, o czym oni mówią. Posiadają introwertyczną intuicję, przez którą postrzegają świat. Z drugiej strony ekstrawertyczny pierwiastek popycha ich w stronę ludzi, nie są to więc typowi introwertycy, lepiej czujący się we własnym towarzystwie.

2. Posiadają tzw. szósty zmysł

Trudno im wyjaśnić, na czym polega ich fenomen. Bardzo często nawet nie wydają się w dyskusję, żeby wyjaśnić jak działa ich intuicja, bo to sprawia, że czują się oni inni, źle zrozumiani, a czasem izolowani. Często trafnie określają to, co wydarzy się w przyszłości. Oczywiście nie chodzi o wytypowanie numerów Totolotka, ale umiejętność prognozowania np. w którą stronę pójdzie związek. INFJ nie są rzeczywistym medium, ale posiadają doskonale rozwiniętą umiejętność prognostyczną, której nie posiadają inne osoby lub posiadają ją w ograniczonej formie.

3. Absorbują emocje innych ludzi

W ich życiu może być wszystko dobrze do momentu, gdy ktoś bliski nie potrzebuje pomocy lub nie wydarzy się jakieś nieszczęście. Osoby INFJ przejmują nastroje od innych, zmagają się z ich problemami. Są jak gąbka, która chłonie te wszystkie stany i emocje, a to się przekłada na ich wahania nastrojów. Czasem bywają zrzędliwi, odczuwają gorsze samopoczucie, przytłoczenie. Tę zdolność często wykorzystują do pomocy innym i utwierdzeniem ich w przekonaniu, że wszystko będzie dobrze.

 4. Posiadają doskonałe zdolności analityczne

Odnajdują się rewelacyjnie w różnych dziedzinach technologii, nauki i różnych badań. Posiadają zdrowy rozsądek, który sprawia, że oni są zrównoważeni i nie wychylają się w jedną lub drugą stronę.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Jak się malować, żeby wyglądać młodziej? Poznaj podstawowe zasady

Wybrano najlepsze Położne w ramach kampanii społecznej „Położna na medal”

Jak poprawić sobie nastrój jedzeniem? Akcja #ŁapENDORFINY, wyzwanie #7