Związek

Czym jest dojrzały związek i kiedy zaczynamy doceniać to, co wcześniej było nudne

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 marca 2019
fot. skynesher/iStock
 

Kiedy dorastamy, zdajemy sobie sprawę, że to, co wcześniej uważaliśmy za nudną relację, jest to w rzeczywistości stabilnym i zdrowym związkiem. Bo dojrzały związek jest wtedy, gdy brak w nim skrajnych emocji, kiedy jest wolny od dramatu. Nic nie czyni naszego życia stabilnym i niezachwianym niż dorosłe, dojrzałe relacje.

Dojrzały związek jest wtedy, kiedy:

Wasze czyny mówią o waszej miłości do siebie nawzajem

Kiedy jesteś w zdrowej relacji i ta druga osoba naprawdę cię kocha, zobaczysz to w jej działaniach. W dojrzałym związku mówienie „kocham cię” co minutę nie jest ważne, bo miłość widać w każdej „małej” rzeczy, którą on dla ciebie robi, w twoim uśmiechu, w pewności, że udało się wam stworzyć coś wyjątkowego. Ta miłość jest „namacalna”, choć nie musi być „słyszalna” na każdym kroku.

Czujesz się bezpiecznie planując z nim/nią przyszłość

Niezależnie od tego, czy jest to krótkoterminowy czy długoterminowy związek (dojrzałość nie zawsze jest kwestią czasu) czujesz się bezpiecznie, planując wspólną przyszłość, ponieważ związek jest dobrze ugruntowany i partner daje ci poczucie stabilizacji. Nie doświadczysz tego w toksycznej relacji, w której dominuje niepewność i lęk przed przyszłością.

Dobrze radzicie sobie z nieporozumieniami

Wszystkie pary miewają „trudniejsze momenty” i nieporozumienia, ale to, jak sobie z nimi radzicie, pokazuje, czy wasz związek jest dojrzały, czy nie. W dojrzałym związku para poznała już nawzajem mechanizmy złości i dobrze się do nich dostosowała. Miłość nie zanika nawet w złe dni, nie krzywdzicie się nawzajem tylko dlatego, że byliście na siebie źli, ale pracujecie nad rozwiązaniem problemu jako zespół.

Nie musicie być ze sobą w kontakcie non stop

Oboje macie realistyczne oczekiwania wobec związku, rozumiecie, że jesteście dorośli, macie indywidualne życie niezależnie od związku, więc bycie ze sobą przez cały dzień lub ciągłe pisanie SMS-ów nie jest zbyt praktyczne. Oboje zgadzacie się, że ważne jest, aby rozwijać się jako para, ale równie ważne jest, aby dać sobie nawzajem przestrzeń do rozwoju osobistego. Nikt tu nie jest „duszący”, zaborczy. Troska o drugą osobę przejawia się również poprzez zapewnienie jej przestrzeni.

Czujecie ze sobą więź na różnych poziomach

Czujesz się dobrze ze sobą nawzajem, emocjonalnie, psychicznie i fizycznie. Jesteś całkowicie zsynchronizowani. Nie chodzi o to, że jesteście doskonałymi jednostkami, ale czujecie, że razem jesteście doskonali, równoważąc się nawzajem. Znacie się dobrze i czujecie się ze sobą związani. Związek dodaje wartości waszemu życiu.

Macie do siebie zaufanie

Oboje możecie mieć przyjaciół przeciwnej płci, a partner nie zamienia się wówczas w psychotycznego prześladowcę. Zazdrość pojawia się, gdy czujesz się niepewnie w swoim związku, ale w dojrzałej relacji nie ma miejsca na niepewność. Zdajecie sobie sprawę z tego, że zazdrość jest wyniszczającą emocją, więc nie dajecie sobie nawzajem żadnych powodów, by mieć jakiekolwiek wątpliwości.

Akceptujesz to, co nie jest idealne, a wiek to tylko liczba

Kochasz za to kim on/ona jest, a nawet za wszystkie niedoskonałości. Nie potrzebujesz zmieniać nic w swoim partnerze, akceptujesz go w pełni, a czas, który mija nie stanowi dla ciebie problemu. Oboje dojrzewacie, zmieniacie się fizycznie, a miłość trwa. Bo nie jest czymś chwilowym, ulotnym. Nie jest fascynacją przemijającą urodą, ale osobą, jako całością.


Na podstawie: relrules.com


Związek

Porzuć przeszłość i zacznij żyć szczęśliwie. Jak to zrobić? Wystarczy wykonać siedem kroków

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
18 marca 2019
Fot. iStock / Chalabala
 

Powiedz, jak można żyć szczęśliwie, kiedy nie potrafimy uwolnić się od przeszłości. Co więcej, nie pozwalamy jej odejść. Zamiast skupiać się na teraźniejszości, wpadamy w sieć kłamstw, gdzie tylko nasze błędy z przeszłości mają dla nas znaczenie. Z zazdrością patrzysz na tych, którzy mają w sobie szczerą radość? Cieszą się tym, co tu i teraz? Wiesz, dlaczego to jest, bo nie koncentrują swojej uwagi na przeszłości, nie analizują bez końca tego, co się stało.

Puść swoją przeszłość i zacznij także cieszyć się życiem.

Pozwól emocjom płynąć

Płakać. Przebaczyć. Uczyć się. Pójść dalej. Pozwól swoim łzom nakarmić nasiona twojego przyszłego szczęścia. Błąd wielu ludzi polega na tym, że całkowicie ignorują swoje emocje, a to jest najgorsze, co można zrobić. Żeby iść do przodu musimy pozwolić sobie na odczuwanie emocji i je rozumieć. Niech twoje łzy popłyną, aż nie będziesz już płakać, ani krzyczeć do poduszki, twoja frustracja ustąpi.

Nie pozwól, aby negatywne myśli zaprzątały twój umysł

Pozwól sobie wyrazić emocje, ale nie rozmyślaj o nich. Negatywne myślenie jest nieproduktywne, ponieważ odwraca uwagę od pozytywów w życiu i utrudnia odpuszczenie przeszłości. Negatywne myśli są samosabotażem dla twojej głowy odmawiając ci prawa do szczęśliwego życia.

Kiedy negatywna myśl przechodzi przez twój umysł, pomyśl to czymś innym. Zamiast skupiać się na negatywach, spójrz na korzyści, które zdobyłaś dzięki swojemu doświadczeniu. Willie Nelson mówi: „Gdy zastąpisz negatywne myśli pozytywnymi, zaczniesz uzyskiwać pozytywne wyniki”.

Ucz się z własnego doświadczenia

Ucząc się na własnym doświadczeniu, dowiadujesz się więcej o sobie i tym, co cię uszczęśliwia. Być może odkryłaś, że nie lubisz pewnych aktywności, dowiedziałaś się, kim są twoim prawdziwi przyjaciele. Czego się dowiedziałaś? Że są rzeczy, których nigdy się już nie podejmiesz, bo nie sprawiają ci przyjemności i są ludzie, których należy od siebie odsunąć, bo działają na ciebie destrukcyjnie.

Każde doświadczenie wykorzystaj na swoją korzyść, aby dowiedzieć się co sprawia, że jesteś szczęśliwa.

Przestań być ofiarą

Kiedy docierasz do umysłu ofiary, odkrywasz, że wszystkie twoje myśli prowadzą do traum z przeszłości, które dręczą twój umysł. Pamiętaj jednak, że to ty kontrolujesz swój los i ty wybierasz w jakiej roli chcesz być obsadzoną.

Nie czekaj na przeprosiny

„Prawdziwe przebaczenie jest wtedy, gdy możesz powiedzieć: dziękuję za to doświadczenie” powiedziała kiedyś Oprah Winfrey. Najlepszą rzeczą, jakiej możesz się nauczyć, jest wybaczenie. Czekanie na przeprosiny nic ci nie da, co więcej rani ciebie samą, odbiera ci cenny czas. Nie pozwól, by błędy innych powstrzymały cię od szczęśliwego życia.

Spójrz na siebie całościowo

Stawiłaś czoło swojej przeszłości i ruszyłaś dalej? Więc teraz jest czas, by lepiej poznać siebie, dowiedzieć się, co sprawia, że jesteś szczęśliwa. Wyjdź naprzeciw nowym wyzwaniom, nie bój się podejmować ryzyka. Zrozumienie kim jesteś i czego chcesz przyniesie ci poczucie szczęścia i spełnienia.

Żyj chwilą

Budda mówił, że tajemnicą zdrowia umysłu i ciała nie jest opłakiwanie przeszłości, czy martwienie się o przyszłość, ale życie w obecnej chwili mądrze i poważnie. Zapamiętaj, że niczego w swojej przeszłości już nie zmienisz, więc przestań patrzeć w wstecz, spójrz na to co tu i teraz. Nie przeżyjesz tej minuty ponownie, dlatego powinnaś ją jak najlepiej wykorzystać. Bądź obecna w tym momencie, rozglądając się wokół siebie. Przyjrzyj się temu, co mówią ludzie, skup się na sobie i na tym, co robisz.

 


Związek

Przestań przepraszać, zacznij dziękować. Ta taktyka pozwoli ci być naprawdę szczęśliwą

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 marca 2019
Fot. iStock / MaleWitch

Czy myślałaś kiedykolwiek o tym, że swoją postawą wobec innych sama sprowadzasz na siebie nieszczęście? Że jeśli sama stawiasz się w pozycji osoby winnej, większość ludzi nie będzie zawracać sobie głowy sprawiedliwą oceną sytuacji, tylko zaakceptuje najprostsze rozwiązanie? Jeśli stale przepraszasz, dajesz do zrozumienia innym, że stale popełniasz błędy, za które powinnaś przepraszać. Przestań przepraszać, zacznij dziękować!

Odwróć tę sytuację, przede wszystkim najpierw u siebie, w swojej głowie. Podstawową sprawą jest zmiana twojego sposoby myślenia o sobie samej. Przestań przepraszać za to, że żyjesz. Zacznij okazywać wdzięczność, a reszta ułoży się sama. Jak to zrobić? To naprawdę proste, zobacz tylko”

Jeśli się spóźnisz, nie mów: „Przepraszam, nigdy nie udaje mi się dotrzeć na czas”. W ten sposób wysyłasz wszystkim negatywny komunikat o sobie samej. Wchodząc, powiedz: „Dziękuję, że na mnie zaczekaliście”. Pokażesz, że jesteś ważna, że może zatrzymało cię coś istotnego i nie mogłaś dotrzeć na czas, ale jednocześnie okażesz innym szacunek.  Przekaz różni się znacznie od poprzedniego.

Jeśli się wzruszysz, rozpłaczesz, nie wyskakuj natychmiast z „Przepraszam, jestem taka wrażliwa”… Podziękuj za akceptację twojej reakcji. Trzeba być odważnym, by okazywać emocje i trzeba mieć odwagę, by o nich mówić.

Jeśli popełnisz błąd, nie mów natychmiast „Przepraszam, znowu coś schrzaniłam”. Powiedz: „Dziękuję, że jesteś cierpliwy, gdy coś mi nie wychodzi”. Dasz drugiej osobie znać, że doceniasz jej starania, a jednocześnie pokażesz, że nie ma nic złego w popełnianiu błędów. Przecież to się zdarza każdemu, nie ma sensu wyolbrzymiać. Trzeba jedynie wyciągnąć z omyłki lekcję i iść dalej, do przodu.

Jeśli potrzebowałaś pomocy, nie przepraszaj za to, że o nią poprosiłaś. Każdy z nas ma takie momenty w życiu, kiedy wsparcie drugiej osoby okazuje się niezbędne. Nawet ci, którzy starają się radzić sobie sami ze wszystkim, miewają momenty słabości i zwątpienia. Zaakceptuj to i podziękuj za okazaną życzliwość.

Jeśli się komuś zwierzysz z ważnego problemu, nie przepraszaj za to, że „mówisz za dużo”. Podziękuj osobie, która cię wysłuchała za czas, który ci poświeciła. Sprawisz, że ona poczuje się ona doceniona, a twój problem nie zostanie zlekceważony. Poczujesz się ważna.

Nie przepraszaj nigdy za to „jaka jesteś”. Jesteś kimś wyjątkowym. Okazuj wdzięczność za całe dobro, które cię spotyka, ale przede wszystkim – naucz się je dostrzegać. Postawa wiecznej ofiary, przepraszającej, przepełnionej poczuciem winy nie sprawi, że poczujesz się szczęśliwa. Szczęście przychodzi wtedy, gdy wreszcie widzimy, ile już mamy, a nie czego nam jeszcze brakuje…


Zobacz także

7 „szczerych” powodów, dla których nie jesteś szczęśliwy w związku

Nigdy nie biegnij za mężczyzną. Nie goń za kimś, kto być może wcale cię nie chce

5 sygnałów świadczących o tym, że jemu chodzi o seks (tylko)