Go to content

Czym jest dojrzały związek i kiedy zaczynamy doceniać to, co wcześniej było nudne

fot. skynesher/iStock

Kiedy dorastamy, zdajemy sobie sprawę, że to, co wcześniej uważaliśmy za nudną relację, jest to w rzeczywistości stabilnym i zdrowym związkiem. Bo dojrzały związek jest wtedy, gdy brak w nim skrajnych emocji, kiedy jest wolny od dramatu. Nic nie czyni naszego życia stabilnym i niezachwianym niż dorosłe, dojrzałe relacje.

Dojrzały związek jest wtedy, kiedy:

Wasze czyny mówią o waszej miłości do siebie nawzajem

Kiedy jesteś w zdrowej relacji i ta druga osoba naprawdę cię kocha, zobaczysz to w jej działaniach. W dojrzałym związku mówienie „kocham cię” co minutę nie jest ważne, bo miłość widać w każdej „małej” rzeczy, którą on dla ciebie robi, w twoim uśmiechu, w pewności, że udało się wam stworzyć coś wyjątkowego. Ta miłość jest „namacalna”, choć nie musi być „słyszalna” na każdym kroku.

Czujesz się bezpiecznie planując z nim/nią przyszłość

Niezależnie od tego, czy jest to krótkoterminowy czy długoterminowy związek (dojrzałość nie zawsze jest kwestią czasu) czujesz się bezpiecznie, planując wspólną przyszłość, ponieważ związek jest dobrze ugruntowany i partner daje ci poczucie stabilizacji. Nie doświadczysz tego w toksycznej relacji, w której dominuje niepewność i lęk przed przyszłością.

Dobrze radzicie sobie z nieporozumieniami

Wszystkie pary miewają „trudniejsze momenty” i nieporozumienia, ale to, jak sobie z nimi radzicie, pokazuje, czy wasz związek jest dojrzały, czy nie. W dojrzałym związku para poznała już nawzajem mechanizmy złości i dobrze się do nich dostosowała. Miłość nie zanika nawet w złe dni, nie krzywdzicie się nawzajem tylko dlatego, że byliście na siebie źli, ale pracujecie nad rozwiązaniem problemu jako zespół.

Nie musicie być ze sobą w kontakcie non stop

Oboje macie realistyczne oczekiwania wobec związku, rozumiecie, że jesteście dorośli, macie indywidualne życie niezależnie od związku, więc bycie ze sobą przez cały dzień lub ciągłe pisanie SMS-ów nie jest zbyt praktyczne. Oboje zgadzacie się, że ważne jest, aby rozwijać się jako para, ale równie ważne jest, aby dać sobie nawzajem przestrzeń do rozwoju osobistego. Nikt tu nie jest „duszący”, zaborczy. Troska o drugą osobę przejawia się również poprzez zapewnienie jej przestrzeni.

Czujecie ze sobą więź na różnych poziomach

Czujesz się dobrze ze sobą nawzajem, emocjonalnie, psychicznie i fizycznie. Jesteś całkowicie zsynchronizowani. Nie chodzi o to, że jesteście doskonałymi jednostkami, ale czujecie, że razem jesteście doskonali, równoważąc się nawzajem. Znacie się dobrze i czujecie się ze sobą związani. Związek dodaje wartości waszemu życiu.

Macie do siebie zaufanie

Oboje możecie mieć przyjaciół przeciwnej płci, a partner nie zamienia się wówczas w psychotycznego prześladowcę. Zazdrość pojawia się, gdy czujesz się niepewnie w swoim związku, ale w dojrzałej relacji nie ma miejsca na niepewność. Zdajecie sobie sprawę z tego, że zazdrość jest wyniszczającą emocją, więc nie dajecie sobie nawzajem żadnych powodów, by mieć jakiekolwiek wątpliwości.

Akceptujesz to, co nie jest idealne, a wiek to tylko liczba

Kochasz za to kim on/ona jest, a nawet za wszystkie niedoskonałości. Nie potrzebujesz zmieniać nic w swoim partnerze, akceptujesz go w pełni, a czas, który mija nie stanowi dla ciebie problemu. Oboje dojrzewacie, zmieniacie się fizycznie, a miłość trwa. Bo nie jest czymś chwilowym, ulotnym. Nie jest fascynacją przemijającą urodą, ale osobą, jako całością.


Na podstawie: relrules.com