Go to content

„Czuję, że nie jestem już atrakcyjna dla mojego męża. Stracił do mnie pociąg. Co robić?

fot. Marjan_Apostolovic/iStock

Co robić, kiedy zaczynasz czuć, że mąż stracił do ciebie pociąg? Ważne jest, żebyś pamiętała, że jeśli odczuwasz brak uczucia ze strony męża, nie musi to oznaczać, że coś z tobą nie tak, że nagle stałaś się nieatrakcyjna. Może to kwestia zmęczenia, problemów zdrowotnych, chwilowego kryzysu, braku siły na pracę nad związkiem z takim zaangażowaniem, jak to było dotychczas. Rozmowa – po raz kolejny – to pierwszy krok do rozwiązania problemu.

Kiedy wchodziłaś w ten związek, z pełną świadomością przyjęłaś, że to zobowiązanie na lata i że jasnym jest, że cały czas trzeba będzie pracować, by trwał w „zdrowiu” jak najdłużej. Wiedziałaś, że raz będzie dobrze, a raz pod górkę, ale że miłość zwycięży wszystko. Tymczasem po latach, nieważne – trzech czy trzydziestu,  czujesz, że coś jest nie tak i zaczynasz się zastanawiać, czy faktycznie miłość jest wszystkim, czego tak naprawdę potrzeba, by związek uratować. Czy to nieopisane „coś nie tak” to tylko chwilowe zmęczenie, czy po prostu uczucie zgasło?

Poczucie bycia niechcianą przez męża może powodować ogromny emocjonalny ból. Ważne jest, aby pamiętać, że czasami czujemy się komfortowo w naszym małżeństwie i być może przekazujemy komunikaty, których tak naprawdę nie chcemy przekazywać. A nieporozumienia mogą wywołać napięcie. Dlatego zawsze tak ważna jest praca nad komunikacją i aktywnym słuchaniem się nawzajem. Jeśli nie  dajecie rady sami, warto zwrócić się o pomoc do terapeuty par. Pamiętaj też, że najważniejsze w całym procesie jest to, by obserwować siebie samą. Zwróć uwagę na to, jak się czujesz. Poświęć trochę czasu na skupienie się na sobie, a kiedy zdobędziesz pewność siebie, twój mąż (i inni!) to zauważy.

Jakie mogą być powody utraty pociągu do partnera/partnerki?

  • Twój mąż może zmagać się z malejącym popędem seksualnym, który pojawia się naturalnie wraz z wiekiem. Może to oznaczać, że będziesz musiała włożyć dodatkowy wysiłek, aby ponownie rozpalić iskrę między wami.
  • Innym powodem utraty atrakcyjności może być słaba komunikacja między wami. Jeśli po prostu waszym związkiem targały konflikty czy też nawarstwiły się niedomówienia, psychologiczny pociąg między wami może osłabnąć.
  • Atrakcyjność może również spaść, jeśli zmagasz się z brakiem pewności siebie. Być może nie czujesz się najlepiej lub przestałaś się zajmować sama sobą (mówiąc kolokwialnie: dbać o siebie). A kiedy nie czujesz się dobrze ze sobą, może to również wpłynąć na sposób, w jaki inni cię postrzegają.

11 sygnałów mogących świadczyć o tym, że on stracił tobą zainteresowanie i rady, co z tym zrobić

1. Rzadko rozmawiacie

Zdenerwowana, zamyślona kobiety, cały czas martwiąca się o coś i mężczyzna, który w tym czasie bawi się na kanapie z psem. Znacie ten obrazek? Komunikacja jest kluczowa w każdym związku, zwłaszcza w małżeństwie. Możecie mówić do siebie „hej” przechodząc przez korytarz, ale kiedy ostatnio tak naprawdę usiedliście i rozmawialiście? Jeśli nie pamiętasz, kiedy ostatnio skupiłaś na sobie całą uwagę podczas rozmowy, jest to problem i może być jednym ze znaków, że twój mąż nie uważa cię za atrakcyjną.

Co robić:

Zacznij od zapytania go o jego dzień. Naprawdę wysłuchaj jego odpowiedzi i odpowiadaj, zadając pytania, które prowadzą do dalszej rozmowy. Nawiąż kontakt wzrokowy i okaż troskę, odnosząc się do jego doświadczeń.

2. On nie mówi o swoich potrzebach

Małżeństwo wymaga, aby dwie osoby nauczyły się dbać o siebie nawzajem, ale jeśli nie mówi ci już, jakie są jego potrzeby, jest to kłopot.

Co robić:

Zapytać! Rozpocznij dzień od pytania, czego od ciebie potrzebuje tego dnia lub czy jest coś, czego ogólnie potrzebuje, w czym możesz pomóc. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czego potrzebują nasi małżonkowie, jest… zapytać.

3. Ignoruje twoje potrzeby

Dość o nim, a co z tobą? Czy komunikujesz swoje potrzeby, a on ich nie uwzględnia? Czy on w ogóle odpowiada, czy czujesz, że cię odrzuca? Odkładanie na bok lub ignorowanie może być oznaką braku inwestycji lub utraty atrakcyjności męża w stosunku do żony.

Co robić:

Najpierw musisz wiedzieć, jakie są Twoje potrzeby. Bez jasnego wyobrażenia, o co prosisz, będzie mu trudno odpowiedzieć. Wyrażaj swoje potrzeby bezpośrednio i od razu przechodź do rzeczy. Krótkie, bezpośrednie i bez oskarżania – to dobry sposób na uniknięcie nieporozumień co do tego, co jest podstawową potrzebą, którą chcesz przekazać.

4. Nie jest już czuły

Ważne jest, aby wiedzieć, że ludzie nie zawsze mają taką samą potrzebę uczucia. Jeśli twoja potrzeba uczucia jest większa niż jego, prawdopodobnie czujesz, że jest nieczułym mężem, podczas gdy w rzeczywistości jest to tylko różnica w ekspresji. Prawdziwym problemem jest to, czy w związku brakuje jakiegokolwiek uczucia, zwłaszcza jeśli w przeszłości byliście bardzo kochającą się parą, nie mogąca się od siebie oderwać. Jeśli nigdy cię nie przytula, nie trzyma za rękę, nie całuje w policzek lub delikatnie kładzie rękę na twoich plecach, może to oznaczać, że jego myśli są gdzie indziej.

Co robić:

Zrób inwentaryzację zachowań. Czy jesteś czuła? Czy delikatnie go dotykasz lub przytulasz, kiedy wychodzisz na cały dzień? Jeśli odkryjesz, że ty też jesteś stroną która unika okazywania uczuć, spróbuj wprowadzać je powoli tu i tam i zobacz, jak on zareaguje. To może być kluczowy sposób na odpowiedź, „jak przyciągnąć mojego męża”.

5. Wasz seks… nie istnieje

To normalne, że każda para po latach zmniejsza ilość uprawianego seksu. Ale brak seksu jest głównym znakiem, że nie jesteście już ze sobą połączeni. Jeśli zauważysz, że myślisz: „Mój mąż ignoruje mnie seksualnie”, macie problem.

Co robić:

Dowiedz się, jakie są twoje potrzeby seksualne. Czy seks raz w miesiącu jest dla ciebie ok, czy też raz w tygodniu bardziej ci odpowiada? Czy wiesz, jaka jest jego idealna ilość seksu? Spróbuj znaleźć kompromis pośrodku, jeśli się różni. Nigdy nie zaszkodzi spróbować czegoś nowego w sypialni, aby rozpalić ogień.

Co się dzieje w związkach, które przestają uprawiać seks? 8 ważnych zmian

6. Wolny czas spędza z przyjaciółmi i nigdy cię nie zaprasza

Kiedyś wszystko robiliście razem, a dziś tylko koledzy się dla niego liczą? Spędzenie czasu z kumplami bez ciebie to nie powód do zmartwienia, chyba że to jego jedyne towarzystwo, a ty nie jesteś już partnerką do spędzania wolnego czasu. To może być jeden ze znaków, że twój mąż nie uważa cię za atrakcyjną.

Rozwiązanie

Następnym razem, gdy powie ci, że ma plany lub chce spędzić czas z przyjaciółmi, powiedz, że chętnie się przyłączysz. Możliwe, że nawet  nie wie, że chcesz z nimi spędzać czas. Wyjaśnij więc, że chciałbyś też spotkać się z jego kumplami.

7. Patrzy na swój telefon częściej niż na ciebie

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że ludzie cały czas gapią się w smartfony. Jeśli jednak on ciągle spogląda na ten ekran, nie może na ciebie patrzeć. Nie ma nic złego w czasie przed ekranem, ale jeśli w każdej rozmowie, randce, w każdej dosłownie sytuacji, między tobą a nim pojawia się ekran, może to oznaczać, że jego zainteresowanie tobą maleje. To z pewnością może powodować u ciebie frustrację.

Co robić:

Sugeruj i ustalaj priorytety, kiedy telefony nie są dozwolone. Na przykład wprowadź zasadę, że przy stole nie wolno używać telefonów. Jego brak może wymusić rozmowę, która może doprowadzić do ponownego nawiązania kontaktu.

8. On cię nie komplementuje

Chociaż komplementy są świetne, ich brak nie zawsze oznacza, że ​​już na nie nie zasługujesz. Pytanie brzmi, czy on w ogóle cię komplementuje? Czy mówi coś dobrego o czymkolwiek, co cie dotyczy? Czy zauważa choćby najbanalniejszy pyszny obiad?

Co robić:

Zacznij od komplementów, nawet jeśli jedyne co możesz aktualnie z siebie wydusić, to to, że odśnieżył podjazd. Komplementy to świetny sposób na przełamanie lodów.

9. Coraz częściej cię zawodzi

Czy nie pojawia się u umówionym miejscu, choć obiecał? Czy możesz ufać, że będzie przy tobie, gdy będzie potrzebny? Miał cię odebrać i zapomniał? Jasne, czasami rzeczy umykają nam z głowy i każdy z nas czasem nawalił, ale jeśli nie możesz na nim polegać, jest to znak, że traci tobą zainteresowanie.

Co robić:

Poproś go, aby pomógł ci z projektem lub jakąś domową pracą i zróbcie to razem. Niech wie, że jest to dla ciebie ważne. Wyraźne „prośby” i wyjaśnienie, jak ci na czymś zależy, może pomóc zwrócić jego uwagę z powrotem na wasze małżeństwo.

10. Nie szanuje cię

Źle się do ciebie odnosi? Używa epitetów? Czy zmienił sposób, w jaki rozmawia z tobą lub o tobie? Czy okazuje ci szacunek i traktuje z godnością? Nawet w czasie kłotni twój mąż powinien zawsze traktować cię z szacunkiem.

Co robić:

Jeśli zdasz sobie sprawę, że twój mąż cię nie szanuje i wyraża to w sposób werbalny, emocjonalny czy wręcz znęca się nad tobą fizycznie, ważne jest, abyś zwróciła się o pomoc. Terapia jest zawsze dobrym pomysłem, możesz też skorzystać z telefonu zaufania – tam na pewno znajdziesz pomoc.

11. Wydaje się zirytowany wszystkim, co robisz

Proponujesz, byście zrobili coś razem, a on przewraca oczami lub mówi, że to głupie, a może po prostu wydaje się zirytowany twoją obecnością.

Co robić:

Porozmawiaj z nim i powiedz mu, co czujesz w związku z jego zachowaniem. Postaraj się dotrzeć do sedna problemu, aby zobaczyć, co powoduje u niego taką postawę.

„Atrakcyjna”, czyli jaka? Wcale nie musisz mieć nóg do nieba i zgrabnej pupy