Psychologia Związek

Awantura na całego? Uważaj! Lista zdań, których możesz pożałować

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
3 kwietnia 2018
Fot. iStock/dima_sidelnikov
Następny

Istnieją pewne zachowania, gesty i słowa, które niemal każdego wyprowadzą z równowagi. Szczególnie, gdy posiłkujemy się nimi w trakcie nieprzyjemnych sytuacji. Na mężczyzn może tak działać nagły, kobiecy wybuch płaczu („No tak, jak już nie masz argumentów to zaczynasz beczeć”), panie wkurzy natomiast wywracanie oczami, olewanie i wychodzenie z pokoju. Szczególną kategorią wkurzających zachowań, świadczących o braku argumentów lub nonszalancji są pewne zdania. Większość z nas przynajmniej raz wypowiedziała w kłótni któreś z nich. 

Oto lista zdań, których nie wolno mówić w czasie awantury. I nie ma znaczenia, czy dyskusja toczy się z partnerem, matką, dzieckiem, dalszym krewnym czy koleżanką z pracy. Tych słów naprawdę można pożałować. W najlepszym wypadku nie wniosą niczego sensownego do dyskusji i tylko zaostrzą konflikt.

„Ty zawsze/ty nigdy”

W tym zwrocie zawsze występuje przesada i groteska. Nie jest tak, że ktoś „nie robi czegoś nigdy” lub „robi coś zawsze”. My natomiast uwielbiamy uogólniać, kiedy brakuje nam argumentów. Używając takich słów chcemy najczęściej wywołać u rozmówcy silną reakcję emocjonalną. I faktycznie – awantura gotowa. Oskarżony zaczyna się bronić, chociaż ty tak naprawdę nie przekazałaś, o co ci chodzi. Taka dyskusja do niczego nie prowadzi. Następnym razem staraj się mówić jasno i konkretnie.

„Zachowujesz się jak twoja matka”

Albo jak ojciec, przygłupi kumpel czy pijany wujek. To częste określenie, gdy już nie wiemy co powiedzieć, ale jednocześnie chcemy, żeby drugą osobę zabolały nasze słowa. Koniec końców dochodzi do przepychanki. Ewentualnie oskarżony się obrazi. Czy problem udało się rozwiązać? Nie.

„Porozmawiam z tobą, jak zaczniesz racjonalnie myśleć”

Szybko dajemy drugiej osobie do zrozumienia, że nie jest dla nas partnerem do rozmowy. A na pewno nie w obecnym stanie. Stawiamy siebie niejako ponad. To bardzo lekceważące kończenie dyskusji. Prawdą jest, że w trakcie awantury nasz organizm wydziela sporo adrenaliny i kortyzolu – hormonów, które skutecznie utrudniają racjonalne myślenie, ale można inaczej na ten moment zakończyć dyskusję. Propozycja, by powrócić do tematu jak emocje nieco opadną jest dobrym rozwiązaniem.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia Związek

Kilka rzeczy w twoim otoczeniu, które niszczą twoją urodę i kradną ci młodość

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
3 kwietnia 2018
Następny

Dom to bezpieczeństwo. Mówimy: „Nie ma jak w domu” i nie wyobrażamy sobie, że mogą się w nim znajdować przedmioty, które sprawiają, że szybciej się starzejemy. Czy wiesz, co jest szkodliwe dla twojej urody i co kradnie ci młodość?

Centralne ogrzewanie i klimatyzacja

Powietrze w domu się nagrzewa, ale wilgoć odparowuje. Jest sucho, a nasza skóra i błony śluzowe cierpią.  Skóra staje się bardzo wrażliwa, zaczyna swędzieć, może się łuszczyć. Pojawiają się zmarszczki.

Rozwiązanie: korzystaj z nawilżaczy powietrza, stosuj nawilżające kremy i zawsze używaj sprayu termalnego.

Mydło

„Częste mycie skraca życie” – brzmi żartobliwe przysłowie i… jest w nim dużo prawdy. Codzienne czyszczenie skóry środkami myjącymi może pozbawić nas naturalnej bariery obronnej skóry. To ona chroni nas przed bakteriami, a nawet zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Rozwiązanie: zawsze czytaj etykiety składników swojego mydła lub żelu pod prysznic. I nie bądź przesadnym czyściochem.

Poduszki

Tak, tak, dobrze czytasz. Większość ludzi wybiera bawełnę lub len, ponieważ są one dość tanie i łatwe w praniu. Ale gruba bawełna może zwiększyć ryzyko powstawania odgnieceń na skórze, które z czasem zamieniają się w zmarszczki. Ponadto te materiały są fanstastycznym środowiskiem dla rozwoju bakterii.

Rozwiązanie: Należałoby zastąpić bawelnę… jedwabien. Jedwab jest droższy, ale ma wiele zalet: jest trwały, nie powoduje odgnieceń na skórze twarzy, (ponieważ jest gładki) i zapobiega rozwojowi bakterii .

Smartfony i komputery

Niebieskie ekrany śledzi niemal każdy z nas od rana do późnego wieczora. Wiele osób wie, że pisanie wiadomości na klawiaturze telefonu z pochyloną do dołu szyją może powodować powstawanie podwójnego podbródka. Istnieją również badania, które twierdzą, że niebieskie światło ekranu (High Energy Visiblelight) może być równie  szkodliwe jak promienie UVA i UVB.

Rozwiązanie: Skróć czas spędzony z telefonem w ręku :).

Biustonosze

Istnieje teoria, że ​​biustonosze walczą z grawitacją i utrzymują jędrność naszych piersi. Ale nie ma żadnego naukowego uzasadnienia tej teorii. Inna,  przeciwna teoria mówi, że noszenie staników osłabia mięśnie klatki piersiowej . I to zostało udowodnione . Specjaliści są pewni, że tylko niektóre z nas (na przykład kobiety o dużych gruczołach piersiowych) muszą nosić stanik, aby czuć się komfortowo.

Rozwiązanie: zakładaj biustonosz tylko w razie potrzeby lub unikaj noszenia w ogóle.

Cukier

Jak wszyscy wiemy, cukier powoduje nadmierny przyrost wagi. Jednak najnowsze badania pokazują, że cukier przyczynia się również do przedwczesnego starzenia się i zapaleń skóry. Wewnątrz organizmu cukier zaczyna wytwarzać cząsteczki atakujące kolagen i elastynę, które są odpowiedzialne za piękną i gładką skórę.

Rozwiązanie: Zastąp cukier miodem, stewią, klonem, agawą lub syropem z topinamburu.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia Związek

7 negatywnych skutków dla zdrowia, które cię czekają, jeśli jesz zbyt dużo białka

Redakcja
Redakcja
2 kwietnia 2018
Fot. iStock / Vasyl Dolmatov

Białko jest konieczne w diecie, bo bez niego organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Białko buduje struktury każdej komórki w ludzkim organizmie, bez niego nie mielibyśmy sprawnych mięśni, organów, zdrowej skóry czy włosów. Dostarcza nam również energii, więc może się wydawać, że im więcej białka w diecie, tym lepiej. 

Sięgamy więc częściej po mięso, drób, produkty mleczne, jajka, orzechy, rośliny strączkowe, a także specjalne koktajle, które mają dostarczyć większą ilość tego składnika. Robimy to dla zdrowia i szczupłej sylwetki wierząc, że zamieniając tłuszcze na białko, dbamy o siebie. Niestety to myślenie jest szkodliwe.

5 negatywnych skutków dla zdrowia przy nadmiernym spożyciu białka

1. Tycie

Nadmierne spożywanie białka szkodzi sylwetce. Gdy jest go zbyt dużo, zamiast budować masę mięśniową, jest przetwarzane na energię. Gdy jej nie wykorzystujemy, pojawia się zbędna tkanka tłuszczowa.

2. Obciążenie nerek 

Nadmiar białka jest filtrowany przez nerki, im więcej go spożywamy, tym ciężej muszą one pracować. Przewlekłe spożywanie dużych ilości białka może doprowadzić do zmian w obrębie nerek. Nadmierne spożycie protein może obciążać także wątrobę oraz układ nerwowy.

3. Nieświeży oddech

Metabolity białka pachną charakterystycznie, więc ich nadmiar w organizmie zmienia zapachu potu i moczu, powodują także nieświeży oddech i dokuczliwe gazy.

4. Problemy z trawieniem

Nadmiar białka powoduje problemy z trawieniem, wzdęcia i zaparcia. Natomiast namnażanie się w jelitach bakterii gnilnych powoduje nagromadzenie toksyn, które mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworu jelita.

5. Spadki nastroju 

Mózg potrzebuje energii z węglowodanów, by funkcjonować oraz produkować serotoninę odpowiedzialną za dobre samopoczucie. Szkodliwe metabolity białka zwierzęcego prowadzą do niedożywienia mózgu, hamując transport głównego paliwa. W efekcie mogą wystąpić problemy z pamięcią i koncentracją, wahania nastroju, wolniejsze reakcje na bodźce.

6. Alergia

Zbyt duża ilosć białka w pożywieniu prowadzi do reakcji alergicznych. Mogą pojawiać się wysypki, trądzik, suchy i łuszczący się naskórek, problemy z kondycją włosów i paznokci.

7. Zakwaszenie organizmu

Nadmiar białka powoduje zakwaszenie organizmu i obciążenie organów, np. nerek, wątroby. Organy nie radzą sobie z nadmiarem białka, więc nadwyżka jego metabolitów przez jakiś czas krąży we krwi, a następnie odkłada się  w tkankach miękkich, nerkach oraz w stawach – prowadząc do stanów zapalnych, np. dny moczanowej czy kamieni nerkowych.

źródło: akademiazdrowegozywienia.com.plpotreningu.plportal.abczdrowie.pl


Zobacz także

Uważaj, ludzie nie zdają sobie sprawy, że te 19 rzeczy robisz z powodu wysokiego poziomu lęku

Czy można czekać całe życie na dobry związek? Można, tylko po co?

Czego nie powinieneś mówić (w) rodzinie. To, co osobiste, zachowaj po prostu dla siebie