Go to content

9 sposobów na bycie bardziej kochającym partnerem

10 kroków do zbudowania dobrego związku
Fot. Flickr / @diffuser / CC BY

„(…) Miłość jest działaniem, działaniem” – dr Scott Peck. To wydaje się takie oczywistsze, a jednak tak rzadko udaje nam się w życiu pozostać wiernym tej jednej, najprostszej zasadzie. Doskonale za to wychodzi nam działanie odwrotne. Wszystko, co robimy na szkodę naszego związku i tzw. uczucia, z lubością racjonalizujemy  miłością, poświęceniem, ideami… a w naszych życiach i domach brakuje tyko tego jednego drobiazgu – działania.

9 sposobów na bycie bardziej kochającym partnerem

1. Zaangażuj się w swój związek

Zdecyduj, że będziesz w tym związku, tak na serio! Nie jedną nogą, nie na chwilę. Chcesz by się udało? Tu nie m miejsca na bufory bezpieczeństwa i emocjonalne wyjście awaryjne.

Żeby być dobrym partnerem na życie trzeba pracować nad związkiem i jego wzrastaniem, karmić go.

Bez podjęcia zobowiązania, nigdy nie będziesz  mieć dostatecznych podstaw do budowania miłości. Dlatego ten pierwszy krok ma kluczowe znaczenie.

Jeśli  jesteś na to gotowy(a), możesz czytać dalej.

UWAGA: Nigdy nie jest za późno na podjęcie tak ważnej decyzji.

2. Zainwestuj swój czas

Pracoholik, który spędza w pracy  60 godzin tygodniowo, bardzo często mówi, że to wszystko robi dla swojej rodziny. Że to tylko dla nich, z miłości… To nie jest miłość. Pamiętajcie, miłość nie jest uczuciem; to nie słowa. To działanie, które decydujesz się podjąć.

Jednym z najważniejszych sposobów okazywania miłości drugiej osobie jest spędzanie z nią czasu. Bez względu na to czy mówimy o miłości romantycznej kochanków, miłości do dziecka czy miłości do rodzica lub dziadków. W końcu czas jest naszą najcenniejszą własnością.

Nie ma nic cenniejszego, bo czas mija nieodwracalnie.

Jeśli chcesz stać się bardziej kochającym, znajdź czas każdego dnia na kontakt z ukochaną osobą. Możesz to zrobić z SMS-em, rozmową telefoniczną lub wspólnym posiłkiem. Bądź kreatywny. Nigdy nie odkładaj na jutro. Czasu nie da się zawrócić, a jego brakuj wynagrodzić.

3. Okaż swoją miłość

Istnieją niezliczone i skuteczne sposoby, aby to zrobić.  Znajdź sposoby komunikowania swojej miłości poprzez działanie. Przynieś do domu kolację, zmyj naczynia, zrób obiad, zostaw notatkę lub miłosny liścik na kubku do kawy.

Rossana Cut, terapeutka par podpowiada w jednym zdaniu, co robić, by okazać swoją miłość: „Pokaż, nie tylko mów”.

Podejmij działanie, nawet niewielkie, aby POKAZAĆ twojemu partnerowi, że go kochasz.

4. Dojrzyj, jak wiele robi dla ciebie twój partner

Jednym ze sposobów bycia bardziej kochającym partnerem jest zobaczenie tego wszystkiego, co twój partner robi dla ciebie. Być może bierzesz obecność swojego partnera za coś oczywistego i nawet nie wracasz uwagi na to, ile pracy wkłada w wasz związek i życie.

Czy dziękujesz mu za wyprowadzenie psa czy wyrzucenie śmieci?

Czy dziękujesz mu za zakupienie mydła czy papieru toaletowego zanim się skończy itp.? Istnieje milion drobiazgów, które utrzymują dom, i łatwo zapomnieć, że ktoś to robi. Bez względu na płeć i podziało obowiązków. Obie strony powinny nigdy ie zapominać, że ktoś o to dba!

5. Bądź wspierający

W jaki sposób możesz wspierać swojego partnera? Możesz wspierać hobby, które ma. Okazywać mu wsparcie w trudnych chwilach w życiu zawodowymi gdy zechce podejmować nowe wyzwania.

Kiedy będziesz wspierającym partnerem, twoja druga ołówka poczuje się pozytywnie zmotywowana i nie będzie chciała cię zawieść. To najlepsza zachęta, by nie przestać się starać!

6. Zapewnij przestrzeń

Związki typu papużki nierozłączki bardzo często kończą się katastrofą. I każdy z nas wie, że co za dużo, to nie zdrowo… Tak, dobrze jest spędzać czas razem, ALE…  ale jeszcze lepiej jest też znaleźć zdrową równowagę.

7. Weź swojego partnera takim, jaki jest (albo wcale)

Dobry związek wymaga dużo pracy. W dniu, w którym zdecydowałeś, że to TEN/TA JEDYNY/A prawdopodobnie myślałeś, że trafiłeś w dziesiątkę. Tego dnia nie pomyślałeś o tym, że może strasznie chrapać, drapać po tyłku w centrum handlowym albo śmiać jak postrzelona hiena. Bliżej było ci do myśli o idealnym przyszłym potomstwie i rozpływaniu nad jego/jej urodą.

Niestety każdy miesiąc miodowy kiedyś się kończy. Zostaje prawdziwe życie i on albo ona, też niedoskonała, ze swoimi małymi grzeszkami i nie opuszczoną deską w toalecie. Tak. Zmasakrowana tubka z pastą do zębów daje duże nadzieje, ale nadużywanie alkoholu, niedojrzałość czy skrajnie odmienny światopogląd już nie. Są rzeczy, które się nie zmienią. Na pewno nie z powodu i dla „miłości”.

Oczywiście w prawdziwym życiu nawet drobne dziwactwa mogą okazać się gwoździem do związkowej trumny, warto pamiętać wtedy o tym, że: „„Możemy nie być w stanie zmienić tego, kim zasadniczo jesteśmy, ale możemy zrobić wszystko, co możliwe, dzięki temu, co mamy” – dr Jeff Auerbach.

Reasumując, nie da się budować dobrego związku na planie zmienienia partnera. Są rzeczy, które trzeba zaakceptować, tak jak te, które wykluczają dalsze wspólne życie.

8. Rozwiedź się ze starymi problemami

Prawie wszyscy robi to w czasie kłótni. W kółko. Trudno oprzeć się takim argumentom. Wciąż przywołujemy bardziej spektakularne wpadki naszego partnera. Nasze „no ty zawsze” i „a ty nigdy”. Nieśmiertelne „znowu” i „a wtedy”.  Takiej kłótni nie da się rozwiązać, bo w niej nie chodzi o zgodę i szczęście – tylko o wygraną. To tylko potęguję konflikt.

Odpowiedz sobie na pytanie, co dają ci takie podróże w czasie?

Jaki jest sens odwoływania się do starych (często już rozwiązanych) problemów?

Co próbuję osiągnąć?

Czy próbuję naprawić problem, czy pogorszyć sytuację?

W starych kłótniach nie ma miejsca w teraźniejszość. Pozwól im odejść.

Co jest najważniejsze podczas kryzysu? Wzmocnić swój związek, a nie go osłabiać.

9. Miłość oznacza konieczność mówienia „przepraszam”

Ludzie popełniają błędy. Dobrze jest przeprosić. Tylko te przeprosiny muszą być prawdziwe, szczere. Ten żal musi być działaniem – naprawą, zmianą, pracą, a nie tylko słowami.

Jeśli się mylisz, powiedz to. Upewnij się, że twój partner rozumie, że naprawiasz wyrządzone zło.


Na podstawie: lifehack.org