To zaskakujące i niepokojące jednocześnie, w jak wielu związkach przemoc emocjonalna jest czymś powszechnym. Ponieważ, w przeciwieństwie do przemocy fizycznej, czasem trudno ją zidentyfikować i udowodnić, staje się ona cichym narzędziem manipulacji w relacji, które powinna bazować na zaufaniu i szacunku, a nie na lęku.
Oznaki przemocy emocjonalnej są o wiele subtelniejsze niż fizyczne znęcanie się nad partnerem; i nierzadko o wiele bardziej niebezpieczne. Możesz być ofiarą w związku, nawet o tym nie wiedząc o tym i bagatelizując wpływ tej sytuacji na całe twoje życie. Świadomość tego, co dzieje się w twojej relacji i mechanizmów, które nią kierują, jest pierwszym krokiem do wygrania walki o siebie i o swoje szczęście.
7 sygnałów emocjonalnej przemocy w twoim małżeństwie
1. Twój partner ciągle stawia ci ultimatum i grozi ci
Masz partnera, który kontrolować cię na każdym kroku stosując metodę stawiania warunków i zastraszania. To jest forma emocjonalnej manipulacji. Twój partner próbuje nakłonić cię do zrobienia czegoś, czego nie chcesz zrobić, wykorzystując twoją miłość jak jakiś rodzaj karty przetargowej.
2. Zawsze czujesz, że musisz chodzić wokół niego „na palcach”
Wiesz, że nawet najdrobniejsza rzecz może go rozdrażnić. Gdybyś spojrzała na swój związek z boku, pomyślałabyś „ta dziewczyna chyba oszalała, zupełnie podporządkowała się swojemu mężowi”. Nigdy nie poczujesz się bezpieczna w swoim małżeństwie.
3. Twój partner poniża cię i umniejsza na każdym kroku
Masz partnera, który nieustannie próbuje cię zniszczyć i zdołować. To ktoś, kto chce cię przekonać, że jesteś bezwartościowa i żałosna. Jesteś z kimś, kto cię poniża, zamiast cię wspierać i podziwiać.
4. Czujesz, że w twoim związku jest stale negatywna atmosfera
Twój związek jest negatywny, bez względu na to, jak bardzo się starasz coś zmienić. Starasz się robić dobrą minę, ale negatywne podejście twojego partnera do ciebie i waszego małżeństwa przytłacza cię. Nigdy nie czujesz się naprawdę szczęśliwa ani zadowolona ze swojego związku.
5. Czujesz się odizolowana i samotna
Mimo że masz kogoś „na całe życie”, wciąż czujesz się samotna. Czujesz, że nie masz z kim porozmawiać, a to zabija cię od środka. Partner izoluje cię od przyjaciół i rodziny , zostajesz sama ze swoimi problemami i nie masz komu się zwierzyć z tego, że wasza relacja stała się dziwnie niebezpieczna.
6. Twój partner traktuje cię z wyższością
Postrzega cię jako kogoś gorszego. Jesteś żoną kogoś, kto nie widzi cię jako równego sobie partnera.
7. Nie czujesz podekscytowania na myśl o przyszłości twojego związku
Nienawidzisz tego, jak się czujesz w takiej relacji ze swoim partnerem i tego, kim w niej jesteś. Wiesz, że wszystko musi się zmienić, albo oszalejesz.
Na podstawie: relrules.com