Kiedy ktoś łamie ci serce, nie jest łatwo przejść nad tym do porządku dziennego i bez lęku wchodzić w kolejny związek. A nawet, jeśli ty nie masz traumatycznych doświadczeń, to osoba, którą poznajesz może je mieć.
Uzdrowienie złamanego serca nie jest łatwym zadaniem, a przezwyciężenie traumy po nieudanym związku może zająć lata. Niezależnie od tego, czy przeszłaś przez złe doświadczenia, które spowodowały, że masz głębokie rany, czy jesteś z kimś, kto przeżył rozczarowania, pamiętaj, że przejście przez to wymaga czasu i cierpliwości. Przepracowanie tych problemów jest kluczowe, żeby stworzyć nowy, dobry związek.
Łatwo jest zamknąć się w sobie i żyć wspomnieniami nieudanego związku. Gorzej, jeśli chcemy budować coś nowego i z niedobrym założeniem podchodzimy do nowopoznanej osoby. Trzeba pamiętać, że zakładanie, że ona już planuje, jak nas skrzywdzić, do niczego nie prowadzi. Nie pozwól, by złe doświadczenia, decydowały o twojej przyszłości.
Zacznij powoli, dajcie sobie czas na wzajemne poznanie się. Opowiadajcie, jak dorastaliście, jakie są wasze rodziny i czego chcecie od związku. Prawdopodobnie ta druga strona też przychodzi z jakimś bagażem. Oboje będziecie musieli nauczyć się z tymi bagażami żyć.
Za każdym razem, gdy się zakochujesz, ryzykujesz. Jest szansa, że twój związek będzie doskonały i jak z bajki. Istnieje jednak możliwość, że zmieni się w jeden z odcinków paradokumentalnego serialu… Jednak, nie dowiesz się, jak może być, jeśli nie spróbujesz i nie otworzysz się na nowe.
1. NIEWIERNOŚĆ
Zdrada jest jednym z najgorszych ciosów w związku. Dla osoby zdradzonej to koszmar walki z myślą, że jest niewystraczająca. Na długo może stracić zdolność do zaufania drugiej osobie. Podejrzliwość i niepewność staną się codziennością. Ponowne nauczenie się ufania drugiej osobie wymaga cierpliwości i zrozumienia.
2. PRZEMOC FIZYCZNA I PSYCHICZNA
Przemoc fizyczna boli i ciało, i duszę. Rany po pobiciu zagoją się, ale wewnętrzne uszkodzenia nie są tak łatwe do usunięcia. A co z psychiczną? Komu nie zdarzyło się w czasie kłótni, w emocjach, powiedzieć o jedno słowo za dużo? Gorzej, jeśli wyzwiska, umniejszanie drugiej osoby są normą i codziennością. Jeśli miesiącami czy latami ktoś słyszy, że jest głupi i nic nie wart, naprawdę trudno w nowym związku tak po prostu się od tego odciąć.
3. KŁAMSTWA
Jednym z elementów budulcowych relacji jest zaufanie. Kiedy ktoś w związku kłamie, podobnie jak w przypadku zdrady, uszkadza poczucie bezpieczeństwa tej drugiej osoby. Ta już zawsze będzie podejrzliwa i zlękniona, czy ktoś jej nie oszukuje. Trudno to w sobie zwalczyć ot tak.
4. NARCYZM
Osoby narcystyczne są bardzo manipulacyjne i toksyczne. Nie kochają, zamiast tego chcą wykorzystać „partnera” do własnych celów. Problem polega na tym, że mają wyolbrzymioną wizję własnej wartości, z którą trudno sobie poradzić w związku. Manipulująca osoba użyje cię i znieważy dla swoich korzyści. Otrząśnięcie się po takim związku bez wątpienia nie będzie proste.
5. NAŁOGI
Alkohol, narkotyki, hazard. Kiedy ktoś ma nałóg, wyda ostatnią złotówkę, aby zdobyć to, co daje mu ukojenie. Jeśli mieszkałaś z kimś, kto cierpi z powodu nałogu, wiesz, jak szkodliwe to jest dla Ciebie i całej rodziny. Często dochodzi do poważnych problemów finansowych, a także przemocy werbalnej lub fizycznej.
6. GASLIGHTING
Gaslighting forma psychologicznej manipulacji, w której ktoś umyślnie tworzy w osądzie ofiary wątpliwości wobec własnej pamięci czy percepcji, często wywołując u niej dysonans poznawczy i inne stany, takie jak niskie poczucie własnej wartości.
7. TEŚCIOWIE
Kocha się ich lub nienawidzi. Nie bez powodu teściowa jest główną bohaterką tak wielu dowcipów. Rodzice są często nadopiekuńczy w stosunku do swoich dzieci – i to bez względu na to, czy dzieci chodzą do przedszkola, czy może już do pracy. W związkach rodzice partnerów potrafią naprawdę sporo namieszać, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do rozstania. Dzieje się tak dlatego, że w pewnym momencie (dorosłe) dziecko musi wybrać. Jeśli byłaś w takim związku, możesz chcieć dwa razy się zastanowić, czy chcesz wchodzić w związek z partnerem i jego rodzicami.