Szczere, prawdziwe uczucie wszystko pokona. Czy aby na pewno? Czy nie potrafimy skutecznie sobie zepsuć związku przez nieuwagę, nadmierną uwagę (tak, właśnie!), brak zdecydowania, osaczanie, zazdrość? Są takie zachowania, które przyczynią się do popsucia relacji z ukochaną osobą.
6 zachowań, które zniechęcają naszych partnerów do związku
1. Kiedy próbując spędzić z nim jak najwięcej czasu, izolujesz go od przyjaciół
Każdy z nas chce spędzać jak najwięcej czasu z ukochaną osobą. Na początku związku, zafascynowani sobą nawzajem, staramy się poznać jak najlepiej, próbujemy być ze sobą jak naczęściej. To naturalne. Jednak i tutaj powinniśmy postawić sobie jakieś rozsądne granice. Partner, w którym się zakochaliśmy jest taki wspaniały również dzięki relacjom z innymi, bliskimi osobami. Nie możemy wymagać od niego, by „dla nas” zrezygnował całkowicie z momentów spędzanych w gronie przyjaciół. To cześć jego życia, ważna i wzbogacająca.
2. Kiedy zazdrościsz partnerowi sukcesu
Rozwój zawodowy i emocjonalny nie musi oznaczać, że partner będzie cię zaniedbywał. Sukces należy świętować, a nie obawiać się go. Pomyśl, dlaczego odczuwasz zazdrość? Może warto mocniej skupić się na sobie, na swoim rozwoju? Może to frustracja wynikająca z zastoju, w którym się znajdujesz? Warto rozmawiać o takich sytuacjach, a nie trwać w cichej frustracji.
3. Uważasz, że jego rodzina jest mniej ważna i dajesz mu to do zrozumienia
Jeśli twój partner jest blisko związany ze swoją rodziną (i nie jest to sytuacja toksyczna, zagrażająca twojemu związkowi), nie ma sensu dążyć do wytworzenia dystansu między tobą a jego rodziną, czy próbować izolować go od bliskich. Ktoś, kto jest rodzinny i czuły może być naprawdę wspaniałym partnerem.
4. Nie akceptujesz jego koleżanek
Jeśli czujesz potrzebę „odcięcia” partnera od przyjaciół przeciwnej płci, oznacza to, że masz spory problem z zaufaniem. Zastanów się, czy on daje ci ku temu podstawy. Życie jest zbyt krótkie, aby tracić czas na zmartwienia, które mogą być bezpodstawne. Jeśli twój partner jest dobrym człowiekiem, po prostu postaraj się uwierzyć w jego szczere intencje.
5. Czynisz go odpowiedzialnym za swoje szczęście
Znasz taką sytuację, kiedy jedno z partnerów „wisi” na drugim? Emocjonalnie, psychicznie, życiowo, materialnie? Nie można obciążać partnera odpowiedzialnością za nasze życie, za porażki, za relacje z innymi, za nasze szczęście. Związek to droga ramię w ramię, na równych pozycjach. Możemy sobie pomagać, powinniśmy się wspierać.
6. Poświęcasz swoje plany, by jemu było dobrze
Miłość, związek – to nie jest plan na życie. Oczywiście, cudowna relacja ze wspaniałą osobą nadaje wszystkiemu głębszy sens, ale nie może być twoim jedynym celem. Każdy z nas musi wytyczyć sobie drogę rozwoju, zawodowej i osobistej ścieżki. To, co dostajemy dzięki partnerowi traktujmy jako bonus. Dlatego nie rezygnuj z siebie, nie poświęcaj wszystkiego dla miłości.Dopuszczasz do siebie myśl, co będzie gdy ta miłość się skończy? Z czym zostaniesz, z czym ruszysz w nowe życie?