Go to content

6 powodów, przez które tak trudno odejść od partnera

Fot. Picjumbo / Victor Hanacek / CC0 Public Domain

Rozstanie jest zawsze trudnym przeżyciem. Nie tylko rozpadająca się dobra, przyjacielska relacja, może spowodować niechęć do pogodzenia się ze zmianami. Związki mniej udane, nawet te bardzo toksyczne również nie należą do łatwych w zakończeniu. Bo jest wiele przyczyn, dla których kobieta chce lub czuje, że musi pozostać przy partnerze. I nie zawsze jest to miłość.

Złe, dysfunkcyjne relacje między partnerami powodują wiele problemów. Trudno jest funkcjonować w takim układzie, w którym kobieta wie, że jest tłamszona, a może nawet niszczona, ale paradoksalnie równie ciężko jest powiedzieć sobie „to koniec, odchodzę”. Im dłużej para jest ze sobą, im więcej wspólnych spraw ich łączy, tym trudniej jest podjąć decyzję o odejściu.

6 powodów, przez które tak trudno odejść ze związku

1. Niechęć do zaprzepaszczenia czasu

Wynika to ze świadomości, że życie jest krótkie. Szczególnie w dobrym związku żal jest przekreślać wiele wspólnie przeżytych lat, poniekąd wyrzekać się ich. Budowanie i utrzymanie relacji jest czasochłonne — czas nigdy nie wróci, obawiamy się więc marnowania życia. Odczuwamy również lęk przed tym co będzie, gdy zdecydujemy się odejść i zerwać z dotychczasowym życiem.

2. Chęć opiekowania się partnerem

Poczucie odpowiedzialności za partnera może skłaniać kobietę do utrzymywania związku mimo wszystko. Silne uczucie przywiązania i miłość, przesłaniają czasem fakt, że partner nie jest idealnym towarzyszem dla kobiety.

3. Uzależnienie finansowe

Brak samodzielności finansowej podcina skrzydła wielu kobietom. Uzależnienie od pieniędzy partnera wytrąca kobiecie argumenty z ręki, zabiera jej pewność siebie i ogranicza możliwości wyboru. W innych przypadkach niechęć do rozstania może wynikać z obawy o zgromadzony majątek i sposób jego podziału, czy konieczność utrzymywania partnera.

4. Dzieci

Zakończenie związku dwojga ludzi nie wpływa wyłącznie na nich samych, a również na ich dzieci. W tym przypadku kobiety chcą oszczędzić dzieciom traumatycznych przeżyć związanych z rozwodem i wolą zacisnąć zęby, pozostając w nieperspektywicznym związku, dla dobra dzieci.

5. Opinia otoczenia

Niestety to, jak jesteśmy postrzegane przez bliskich i otoczenie, nadal dla wielu kobiet jest tak ważne, że aż paraliżujące. Te, które obawiają się, że zostaną wzięte na języki, wolą trwać w tym, co mają. Trudno jest przyznać się, że cała włożona energia w związek okazała się porażką. W dodatku, gdy ktoś żyje na świeczniku, chce oszczędzić sobie wstydu a ludziom pożywki.

6. Normalizowanie zachowań

Pozostając w toksycznym związku, obserwujemy na co dzień różne zachowania i zaczynamy traktować je jako coś normalnego. Partner stwarza pozory, że wszystko w związku jest dobrze i wszelkie obawy są bezpodstawne. W efekcie kobiety tłumaczą partnera, szukają usprawiedliwienia przyjmując, że winę za jego zachowania ponoszą wszyscy, tylko nie on.


 

źródło: www.powerofpositivity.com, charaktery.eu