Go to content

3 zwroty, których nigdy nie należy używać podczas rozstania

nieudany związek
fot. proud_natalia/iStock

Rozstania są częścią naszego życia i choć bywają trudne, są naturalnym elementem naszych relacji. Warto jednak pamiętać, że sposób, w jaki kończymy związek, może mieć długotrwały wpływ na nasze samopoczucie i relacje z innymi. Zamiast kierować się emocjami i wypowiadać słowa, których możemy później żałować, lepiej postawić na szacunek i dojrzałość. Rozstanie z klasą to nie tylko wyraz poszanowania dla drugiej osoby, ale także dla samej siebie. Pamiętaj, że każde zakończenie to też początek zupełnie nowego rozdziału.

3 zwroty, których nigdy nie należy używać podczas rozstania

Rozstania są zawsze wyzwaniem, szczególnie gdy zależy nam na znalezieniu odpowiednich słów, by wyrazić swoje uczucia. Utrzymanie równowagi między szczerością a empatią jest kluczowe, ale często trudne do osiągnięcia. Osoby, które unikają konfliktów, mogą mieć skłonność do podawania powodów zakończenia związku, które wydają się najmniej drażniące, zamiast mówić otwarcie o swoich prawdziwych uczuciach. Choć taki sposób działania może być motywowany troską o drugą stronę, często prowadzi do nieporozumień i dodatkowego bólu.

„Może to być szczególnie trudne dla osób unikających konfliktów” – mówi Lisa Marie Bobby, psycholog i założycielka Growing Self Counseling & Coaching. „Zamiast być szczerymi co do tego, dlaczego chcą zakończyć związek, podają powód, który ich zdaniem będzie najmniej irytujący” – dodaje.

Jak podkreśla psycholog Lisa Marie Bobby, prawdziwa troska o drugą osobę przejawia się w szczerej rozmowie, która wyjaśnia, dlaczego doszło do tego punktu, a nie w unikaniu trudnych tematów.

Oto 3 zwroty, których nigdy nie należy używać podczas rozstania.

1. „Nie jestem teraz w stanie wejść w związek”

Pierwszym błędem, którego warto unikać podczas rozstania, są wymówki, które nie odzwierciedlają rzeczywistego powodu zakończenia związku. Przykłady takich zwrotów to „Nie jestem teraz w stanie wejść w związek” lub „Nie mam teraz czasu na relację”. Takie sformułowania mogą wprowadzać zamieszanie i rodzić dodatkowe pytania u drugiej osoby, co tylko wydłuża proces i utrudnia zakończenie relacji.

Jak zauważa Bobby, te wymówki mogą dawać fałszywe nadzieje na przyszłość, sugerując, że gdy okoliczności się zmienią, być może związek zyska szansę na nowo.

„To wszystko bzdury” – mówi Bobby. „Te powody nie mają sensu, a osoba po drugiej stronie będzie zadawać mnóstwo pytań”.

W rzeczywistości takie niejasne komunikaty mogą jedynie pogłębiać ból i niepewność, zamiast zapewnić jasność i klarowność.

„Pozostawia to otwarte drzwi możliwości w umyśle drugiej osoby, ponieważ metaprzekaz brzmi: »Jeśli i kiedy okoliczności się zmienią, ten związek może mieć szansę«, co się nie dzieje” – mówi Bobby.


2. „Mam nadzieję, że nadal będziemy przyjaciółmi”

Mówiąc „Mam nadzieję, że nadal będziemy przyjaciółmi” podczas rozstania, wprowadzamy niepotrzebny zamęt i emocjonalne napięcie. Jak zauważa Rachel DeAlto, ekspertka ds. związków i komunikacji, rozstanie wymaga przedefiniowania granic i ustalenia nowej dynamiki. Propozycja przyjaźni w tym momencie może być trudna do zrealizowania, a często wręcz nierealna. U osoby, która wciąż ma nadzieję na odbudowanie związku, takie zapewnienia mogą tylko pogłębić rozczarowanie i frustrację. Zamiast oferować przyjaźń, lepiej skupić się na klarownym i pełnym szacunku zakończeniu relacji, co ułatwi obojgu przejście przez ten trudny okres.

„Próba bezpośredniego przejścia do przyjaźni, może być nierealna i potencjalnie szkodliwa” — mówi DeAlto. „Szczególnie dla tych, którzy mają nadzieję na pojednanie”.

3. „Zasługujesz na coś lepszego”

Używanie zwrotu „Zasługujesz na coś lepszego” podczas rozstania, może być szkodliwe i mylące. Choć intencje mogą być dobre, takie sformułowanie nie wyjaśnia, dlaczego doszło do zakończenia związku i nie rzuca światła na twoje myśli i uczucia. Zamiast tego, skup się na przekazaniu informacji, które wyjaśnią twoje motywy i ułatwią drugiej osobie zrozumienie decyzji. Przykłady konkretnego i szczerego komunikowania się, mogą pomóc obu stronom lepiej przetrawić sytuację i odnaleźć własny sposób na dalsze postępowanie.

„Może to zostać odebrane jako nieszczere, protekcjonalne i jako sposób na zrzucenie odpowiedzialności za rozstanie” – mówi DeAlto. „Nie podaje też żadnego jasnego, uczciwego powodu zakończenia związku”. 

Rozmowy o rozstaniu z pewnością są niezręczne, ale nie muszą wprowadzać w błąd.

„Autentyczność i przejrzystość są bardzo ważne” – mówi Bobby. „Unikaj banalnych wymówek”.