Go to content

Bo wygasły uczucia, bo facet stracił kontrolę, bo przyszła ochota na coś nowego… Dlaczego zdradzamy?

skok w bok, zdrada, para, seks
fot. ShaneKato/iStock

Na Instagramie Ohme.pl przeprowadziłyśmy ankietę na temat zdrady. Jesteście ciekawe, dlaczego faceci nas zdradzają? Czy można mieć skok w bok i dalej kochać? I czy jest szansa na odbudowanie związku po takim ciosie? Przedstawiamy Wam wnioski z ankiety w której udział wzięło ponad 1000 kobiet.

Co uważamy za zdradę?

Dziś definicja zdrady wcale nie jest taka jednoznaczna. Żyjemy przecież w dobie Internetu, a badania potwierdzają, że oglądanie pornografii staje się coraz bardziej popularne, zaś flirtowanie i uwodzenie on-line to łatwość, która niesie ze sobą ryzyko wchodzenia w intymne, często głębokie relacje.

53% ankietowanych pojmuje zdradę tradycyjnie i definiuje ją jako skok w bok z innym partnerem. Ciekawe jest też stwierdzenie, że w zdradzie nie chodzi tylko o seks, bo aż 21% z nas uważa, że zdradą może być również myślenie o innej osobie, co niesie ze sobą właśnie  ryzyko zaangażowania emocjonalnego.

Dlaczego zdradzamy?

Seksuolog, profesor Zbigniew Izdebski, twierdzi, że Polacy zdradzają zdecydowanie mniej niż mieszkańcy innych europejskich krajów. Czy jesteśmy więc superwierni? Chyba nie, ponieważ z ankiety wynika, że zdrada dotknęła, co trzecią kobietą. 31% twierdzi, że doświadczyło jej tylko jeden raz. Jednak niemal tyle samo ze smutkiem przyznało, że doświadczyło skoku w bok wiele razy.

A z jakich powodów najczęściej zdradzają nas nasi partnerzy? 28% kobiet odpowiedziało, że po prostu wygasły uczucia w ich związku, 30% – że partner zrobił to, ponieważ już mu się znudził związek, albo chciał sprawdzić się lub spróbować czegoś nowego. Co ciekawe: 24% ankietowanych ma przypuszczenie, że facet po prostu stracił nad sobą kontrolę z powodu alkoholu. Zaś 18%, że powodem były zupełnie inne potrzeby seksualne, co mogłoby  świadczyć o tym, że jednak nie rozmawiamy ze sobą na temat seksu. Brak komunikacji i wstyd to najczęstsze przyczyny braku umiejętności wzajemnego dostosowania się do potrzeb partnera.

bielizna, ubrania
Fot. iStock/Maciej Bledowski

Czy przyznajemy się do zdrady?

56% kobiet twierdzi, że nigdy nie powiedziałoby partnerowi o skoku w bok. Spośród tych, które zdecydowały się w realu na ten krok, aż 11% przyznaje, że szczerość kosztowała je – rozstanie, a tylko 7% o zdradzie powiedziało prawdę. W tej grupie na pewno są kobiety, które dalej cierpią, ponieważ nie udało im się porozmawiać szczerze o przyczynach zdrady. Są również takie, którzy osoby, które sięgnęły po wsparcie mądrych przyjaciół i terapeutów, i którym udało się zrozumieć przyczynę, pracować nad związkiem, w rezultacie – odbudować relacje.  Psycholożka i terapeutka Sylwia Siatkowska twierdzi, że cześć jej pacjentów uważa zdradę za moment, który pozwolił im „przejrzeć na oczy”.

A jak myślicie, dlaczego przyznajemy się do zdrady? 30% ankietowanych odpowiedziało, że z powodu wyrzutów sumienia. A 41%, że po prostu uznały iż tak jest uczciwie. Ale co ciekawe: aż 29% została przez partnerów przyparta do muru. Nie miała zamiaru tego powiedzieć, ale w końcu to zrobiła.

Cóż, okazuje się, że w bliskich związkach bardzo trudno to ukryć. Nasi partnerzy czują, że coś się zmienia, kiedy angażujemy się emocjonalnie w relacje z innym człowiekiem. Czują też, gdy męczą nas wyrzuty sumienia. A czy warto zawsze mówić prawdę? Czy warto mówić o zdradzie, jeśli czujemy, że nie miała ona głębszego znaczenia i wcale nie zamierzamy być z tą drugą osobą? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od siły łączącej wasz związek i od tego, czy oboje macie ochotę nad nim dalej pracować.

Profesor Izdebski w wywiadzie dla Ohme.pl stwierdził, że jest przekonany, że niektórzy ludzie zdradzają i niezależnie od przyczyn tego, co zrobili, dalej kochają swojego partnera.

Czy nadal wierzymy w miłość?

miłość
fot. Jonathan Borba/Unsplash

Twierdzimy, że należy całkowicie ufać partnerowi, ponieważ inaczej związek nie ma sensu – tak odpowiedziała aż 87% respondentów. Natomiast 13% twierdzi, że lepiej nie wiedzieć, co robi „druga połówka”. Czy to wyrachowanie, brak wiary w siebie, a może zwykły konformizm? Pewnie część z nas żyje w „układach finansowych”, które pomagają nam przetrwać trudne ekonomicznie czasy lub kompletnie nie wierzy, że może doświadczyć jeszcze prawdziwej wielkiej miłości.

Czy potrafimy wybaczać?

Nadal jesteśmy wielkimi romantykami i swoje związki traktujemy bardzo poważnie. Aż 43% ankietowanych twierdzi, że nie potrafiłaby wybaczyć zdrady. 32% jest przekonana, że potrafiłaby mimo wszystko dać drugą szansę partnerowi. Jednak w tej grupie aż 23% stwierdziło, że byłaby to dla nich bardzo trudna decyzja. Co ciekawe: 27% odpowiedziało zachowawczo, ale bardzo rozsądnie, że nie jest w stanie przewidzieć swojego zachowania w takiej sytuacji, ponieważ nigdy nie doświadczyło zdrady.

A dlaczego wybaczamy zdradę? Odpowiedzią jest miłość. Aż 40% naszych respondentów twierdzi, że wybacza, bo za bardzo kocha partnera i nie potrafi bez niego żyć. 35% – wybacza dla dobra dzieci, bo nie chce żyć w rozbitej rodzinie. Dość smutnym aspektem jest również ekonomiczna zależność kobiet. 25% twierdzi natomiast, że zupełnie nie wie, czy potrafiłaby sobie poradzić sama bez mężczyzny w związku.