Go to content

Życie Seniora

Drodzy Czytelnicy,

W dniu dzisiejszym, 12 lipca wraz z dziennikiem Gazeta Wyborcza ukazała się 5. edycja kampanii „Życie Seniora”, organizowana przez wydawnictwo Medical Media Solutions. Zapraszamy do zapoznania się z publikacją, w której poruszone zostają tematy istotne dla seniorów, w tym dieta i jej wpływ na nasze zdrowie, profilaktyka w chorobach układu krążenia czy temat tabu jakim jest zagadnienie problemów związanych ze słuchem.

Na okładce kampanii zagościł Dancing Międzypokoleniowy. Organizacja, która w wyjątkowy sposób aktywizuje seniorów, o czym opowiadają członkowie Dancingu – Stanisława Cymerman i Leszek Kubuj oraz jego założycielka – Paulina Braun.

Publikację otwiera wypowiedź prof. Tomaszka Kostki, który porusza temat opieki geriatrycznej w Polsce. Punktuje wyzwania przed jakimi stoi polska geriatria ale i dostrzega pozytywne zmiany.

1200x680

Kiedy tracimy słuch. Gdzie szukać wsparcia?To zapowiedź artykułu na temat problematyki dostrzegania problemów ze słuchem i apel do tego, by skonsultować go ze specjalistą. Warto podkreślić, że co roku przybywa osób starszych zmagających się z niedosłuchem bądź głuchotą. Niestety często lekceważymy to zagadnienie nie wiedząc, że możemy je leczyć. Gdzie zwrócić się o pomoc, jak wygląda wizyta u lekarza, opowiada mgr Ewa Brzezina – dyplomowany Protetyk Słuchu, Technik Obiektywnych Badań Słuchu u Dzieci i Niemowląt.

Kiedy traci się słuch wówczas nieocenione staje się wsparcie ze strony bliskich, znajomych. Jakiego wsparcia i pomocy potrzebuje osoba niedosłysząca lub głucha odpowiada na bazie swojego doświadczenia, jako osoby niedosłyszącej i współpracującej z osobami zmagającymi się z problemami ze słuchem, Małgorzata Piątkowska – Wiceprezes Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym ECHO.

Serdecznie zapraszamy seniorów do zapoznania się z ważnym materiałem pt. Zmniejsz ryzyko udaru.Wraz z wiekiem ryzyko udaru rośnie, jednak dzięki odpowiedniej profilaktyce i ciągłemu rozwojowi medycyny, jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia. O tej profilaktyce oraz leczeniu rozmawiamy z prof. Dariuszem Kozłowskim, z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca GUMed, Centrum Medyczne Zdrowy Profil w Gdańsku.

W obrębie profilaktyki ważnym aspektem jest również dieta. Dr Agnieszka Jarosz, kierownik Centrum Promocji Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej z warszawskiego Instytutu Żywności i Żywienia, wypowiada się w kwestii wpływu diety na nasze zdrowiei odpowiednich zachowań w przypadku zaburzeń spowodowanych przez choroby.

Kontynuacją tematu diety jest wywiad z prof. Krzysztofem Krygierem z Wydziału Nauk o Żywności z SGGW w Warszawie. Profesor zwraca uwagę na miejsce tłuszczów w naszej diecie. Zaznacza, że bez względu na wiek powinniśmy wiedzieć, że to właśnie tłuszcze nasycone wpływają na podwyższenie złego cholesterolu. Pytamy więc go co to za tłuszcze, dlaczego warto ich unikać oraz jakie tłuszcze powinniśmy spożywać. Koniecznie sięgnijcie po artykuł o tytule: Seniorze zadbaj o dietę!

Nie zapominajmy o zwierzętach, pupilach seniorów, które w okresie letnim wymagają szczególnej uwagi oraz ich profilaktyce, zwłaszcza tej zwalczającej pasożyty. Jak mówi lek. Wet. Michalina Radziszewska z przychodni weterynaryjnej Multiwet: „Psy, koty niezabezpieczone przeciwko pasożytom zewnętrznym mogą przenieść na sobie żywe kleszcze do domu. Trafią na posłanie, fotel, do łóżka, co stanowi zagrożenie zachorowania przez ludzi na choroby odkleszczowe”.

Drodzy Czytelnicy, z przyjemnością zapraszamy do zapoznania się z rozszerzoną wersją on-linepublikacji oraz do zajrzenia na dbajozdrowie.info, gdzie znajdziecie dłuższe wersje artykułów.

Link do wersji on-line: http://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2018/07/ŻYCIE_SENIORA_lipiec-2018.pdf