Pracując w klubie piłkarskim poznałam wielu ciekawych ludzi a przede wszystkim sportowców. Zazwyczaj są to ludzie na początku lub w połowie swojej kariery i żyją tym co jest teraz. Rzadko zdarza się, aby mieli skończoną szkołę i coś oprócz sportu. Oczywiście są wyjątki, ale dziś chciałam poruszyć temat życia po karierze. Jest mi to bardzo bliskie z różnych powodów i uważam za jeden z największych problemów sportowca. Kiedy jesteś u szczytu swojej kariery a ludzie Cię kochają, nie zastanawiasz się co będzie kiedyś. Co będziesz robisz robić, gdy Twój organizm powie stop i wieku 35 lat musisz przejść na emeryturę?
Życie po karierze sportowej
Udostępnij
Oczywiście zarabiając bardzo dobre pieniądze można zabezpieczyć swoją przyszłość, ale często to też idzie w parze z rozrzutnością, chęcią życia w luksusie i posiadaniem Ferrari 😉 Co gdy nie ma się planu B? Wiele sportowców popada w tzw. depresję po sportową, którą w Polsce bardzo trudno jest wyleczyć. Bardzo mało specjalistów wie coś na ten temat i jest w stanie pomóc.
Miałam wiele pytań odnośnie życia po karierze, dlatego spotkałam się Aidą Bellą – polską łyżwiarką, specjalizującą się w shot tracku, która jest brązową medalistką mistrzostw Europy i wielokrotną mistrzynią Polski . Dlaczego jej? Jakiś czas temu zakończyła swoja karierę i sama dotknęła tematu: Co dalej ?
Aida Bella :
Profesjonalne uprawianie sportu to całe życie dla osoby trenującej. Często zdarza się, że podczas kariery zawodniczej nie myśli się dwutorowo. Co będzie po karierze? Zakładamy plan A i go realizujemy! „Sport jest jak domino… Kiedy pasują wszystkie klocki do siebie to układanka wychodzi, kiedy nie trafisz -wszystko się burzy”. Często sportowcy nie maja tego planu B na wypadek kontuzji czy innych powodów, przez które trzeba przestać trenować i znaleźć pomysł na siebie. Wtedy często pojawia się stan, w którym nie wiadomo co ze sobą robić. Nie jest to od razu depresja, ale bardzo ciężko odnaleźć się w innej rzeczywistości, niż ta „sportowa”! Dlatego ja z perspektywy czasu wiem, że warto już podczas uprawiania sportu znaleźć wolny czas i planować swoją przyszłość po sporcie.
Aida miała duży problem ze znalezieniem zajęcia po zakończeniu kariery. Wystąpiła nawet w Pytanie na śniadanie, gdzie opowiedziała jak trudno znaleźć pracę nie mając tak na prawdę doświadczenia. Po tym programie odezwało się do niej kilka firm m.in GKS Katowice, gdzie zaczęła prowadzić telewizje klubową.
Domino sportowe, które się burzy często burzy też dom, rodzinę i wszystko wokół. Pomoc, która przychodzi od najbliższych, jest odbierana jako atak i dochodzą do tego inne problemy. Dlatego nie ważne czy jesteś łyżwiarzem hokeistą czy siatkarzem – jesteś sportowcem i musisz mieć swój plan B, bo rzeczywistość sportowa nadejdzie prędzej czy później, a kulisy tej strony życia nie zawsze są usłane różami.