Go to content

Co zrobić, kiedy dziecko się zakrztusi? Od twojej reakcji zależy jego życie i zdrowie

Fot. iStock/KatarzynaBialasiewicz

Mimo tego, że pilnujesz malucha jak oka w głowie, może się zakrztusić kawałkiem pokarmu bądź włożonym do buzi ciałem obcym np. klockiem albo małą zabawką. W tej sytuacji, zamiast panikować, musisz szybko zareagować i udzielić mu pierwszej pomocy. Czas reakcji jest bardzo ważny, ponieważ może dojść do trudności z oddychaniem bądź niedotlenienia mózgu. Jeśli dziecko nie będzie potrafiło samodzielnie lub z twoją pomocą wykrztusić ciała obcego, jak najszybciej zadzwoń po pogotowie (999 lub 112).

Jednak od razu, kiedy dojdzie do zakrztuszenia, musisz reagować. Najpierw sprawdź, czy w buzi dziecka znajduje się ciało obce. Jeśli dostrzegłaś przedmiot – wyciągnij go ruchem małego palca. Jeśli jest to niemożliwe, nie podejmuj kolejnej próby i nie działaj na ślepo, bo możesz wepchnąć przedmiot głębiej.

Następnie oceń rodzaj kaszlu. Gdy jest głośny, a dziecko może nabrać powietrza do płuc i reaguje, trzymamy je z główką go góry i zachęcamy do samodzielnego wykrztuszenia. Natomiast, gdy dziecko nie może oddychać i sinieje, musisz mu szybko pomóc.

Dziecko do 1. roku życia

 1. Połóż dziecko na przedramieniu głową w dół, ręką trzymaj jego bródkę.
 2. Uderzaj dziecko mocno nadgarstkiem drugiej dłoni 5 razy między jego łopatkami. Dzięki temu powinno wykrztusić przedmiot.
 3. Następnie odwróć dziecko na plecy i sprawdź, czy przedmiot został usunięty.
 4. Jeśli ciało obce nadal znajduje się w buzi, 5 razy uciśnij dwoma palcami klatkę piersiową powyżej miejsca, w którym żebra łączą się z mostkiem. Drugą ręką przytrzymuj główkę.
 5. Wykonuj te dwie ostatnie czynności na przemian, aż przedmiot zostanie usunięty bądź dziecko straci przytomność.

Gdy dziecko straci przytomność:

 1. Ułóż je na płaskiej powierzchni. Rękę połóż na czole i odchyl głowę do tyłu. Unieś bródkę i udrożnij drogi oddechowe. Skontroluj, czy nie widać ciała obcego i czy nie da się go teraz usunąć.
 2. Nabierz powietrza w płuca i obejmij ustami usta oraz nos dziecka. Pod wpływem naszego oddechu klatka piersiowa dziecka powinna się unieść i trwać ok. 1-1,5 s. Wykonaj 5 razy.
 3. W przypadku, gdy klatka piersiowa się nie unosi, skoryguj ułożenie dziecka.
 4. Jeśli po 5 powtórzeniach dziecko dalej nie oddycha, wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej z częstością 100/minutę dolnej 1 części mostka używając 2 palców.
 5. Po tych 30 uciśnięciach sprawdź, czy nie widać ciała obcego. Gdy się nie pojawiło, wykonaj 2 oddechy ratownicze i kolejne 30 uciśnięć.
 6. Gdy dziecko zaczęło reagować bądź udało ci się usunąć ciało obce, połóż je na boku.
 7. Jeśli nie wykazuje żadnych objawów, kontynuuj czynności do przyjazdu karetki.
Fot. Screen/Akogo.pl

Fot. Screen/Akogo.pl

Dziecko po 1. roku życia

 1. Pochyl dziecko do przodu i uderz 5 razy otwartą dłonią między łopatkami.
 2. Jeśli to nie pomogło, klęknij z dzieckiem i pochyl je do przodu. Ułóż swoje ramiona pod jego ramionami i obejmij tułów. Jedną ręką zawiń w pięść i 5 razy uciskaj nadbrzusze od góry do siebie w połowie odległości między pępkiem a końcem mostka. Na przemian wykonuj 5 uderzeń mostka i 5 uciśnięć nadbrzusza. PO każdych 5 czynnościach sprawdź, czy ciało obce nie wypadło.
Fot. Screen/Akogo.pl

Fot. Screen/Akogo.pl

Gdy dziecko straci przytomność:

 1. Połóż je na płaskiej powierzchni. Rękę połóż na czole i odchyl głowę do tyłu. Unieś bródkę i udrożnij drogi oddechowe. Skontroluj, czy nie widać ciała obcego i czy nie da się go teraz usunąć.
 2. Nabierz powietrza w płuca i obejmij ustami usta dziecka. Wdmuchuj powietrze i pamiętaj o zatkaniu nosa dziecka. Pod wpływem naszego oddechu klatka piersiowa dziecka powinna się unieść i trwać ok. 1-1,5 s. Wykonaj 5 razy.
 3. Jeśli po 5 powtórzeniach dziecko dalej nie oddycha, wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej nasadą dłoni powyżej połączenia żeber z mostkiem z częstotliwością 100/minutę.
 4. Po tych 30 uciśnięciach sprawdź, czy nie widać ciała obcego. Gdy się nie pojawiło, wykonaj 2 oddechy ratownicze i kolejne 30 uciśnięć.
 5. Gdy dziecko zaczęło reagować bądź udało ci się usunąć ciało obce, połóż je na boku.
 6. Jeśli nie wykazuje żadnych objawów, kontynuuj czynności do przyjazdu karetki.

 

Materiał powstał na podstawie materiałów udostępnionych przez Fundację Akogo?