Go to content

Żółty, zielony, brązowy… Co kolor kataru mówi o twoim zdrowiu

Katar to jedna z najczęstszych dolegliwości, jakie nam doskwierają. Większość z nas niewiele się nim przejmuje, bo wcześniej czy później mija. Owszem, bywa męczący, utrudnia oddychanie i zasypianie, odbiera całą przyjemność z jedzenie i zawstydza – smarkanie w obecności innych osób jest przecież dość niezręczne. Ale czy wiedziałaś, że kolor i konsystencja wydzieliny z nosa może wiele powiedzieć o twoim stanie zdrowia? Portal Bright Side opracował takie szczegółowe zestawienie. Następnym razem, gdy będziesz u lekarza, nie wahaj się dokładnie opisać swojego kataru. 

Jasny, przejrzysty i cieknący

Tego typu wydzielina z nosa świadczy o tym, że jesteś zdrowa… Tzn. nie zmagasz się z żadną infekcją. Może to być natomiast katar alergiczny (warto to sprawdzić!). Taka wydzielina pojawia się też, gdy jemy gorące posiłki, albo wejdziemy z dworu do ciepłego pomieszczenia. Ten rodzaj śluzu pomaga pozbyć się zanieczyszczeń i kurzu. Zawiera białka i przeciwciała, które zwalczają wirusy i bakterie, które mogą dostać się do nozdrzy.

Jasny i gęsty

Ten rodzaj wydzieliny może świadczyć o przewlekłej alergii – nieleczonej lub leczonej niewłaściwie. Zapycha nos, powoduje dość duży dyskomfort. Często towarzyszy mu także opuchlizna błon śluzowych nosa.

Biały

Biały kolor wynika ze spadku wilgoci w nosie i wysuszenia śluzówki, co powoduje, że katar staje się biały i „mętny” w kolorze. Na ogół świadczy o zwykłym przeziębieniu.

Żółty

Kiedy twój katar stanie się żółty, najwyższa pora, żeby się za siebie wziąć. Infekcja rozpoczęła się na dobre. Żółty kolor pojawia się, gdy w wydzielinie znajdują się martwe białe krwinki, które walczą z wirusami.

Zielony

Wygląda obrzydliwie i jest bardzo trudny do wysmarkania. Teoretycznie to dobry objaw, ponieważ świadczy o tym, że twój organizm zaczyna poważnie bronić się przed chorobą. Jeśli po kilku dniach nie zauważysz poprawy, najwyższa pora wybrać się do lekarza. Może się okazać, że chorobę wywołały bakterie, a tu już konieczny może być antybiotyk.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/Imgorthand

1/1 Co kolor kataru mówi o twoim zdrowiu

Różowy lub czerwony

Pojawiła się krew. Jeżeli katar jest lekko różowy, najprawdopodobniej doszło do pęknięcia naczynka krwionośnego (na ogół w wyniku intensywnego wydmuchiwania nosa). Jeśli jednak wydzielina staje się wyraźnie czerwona i stan ten nie mija, warto wybrać się w trybie pilnym do lekarza.

Brązowy

Najczęściej pojawia się, gdy w twoim nosie znajduje się wyjątkowo dużo zanieczyszczeń.

Czarny

Bardzo ciemny, niemalże czarny katar pojawia się, gdy przebywałaś w bardzo zanieczyszczonym otoczeniu, paliłaś marihuanę, jesteś nałogowych palaczem lub cierpisz na grzybicę układu oddechowego.

Kleisty, śmierdzący i kolorowy

Nie ważne czy jest bardziej zielony czy żółty – jeżeli twoja wydzielina jest kleista, gęsta i w dodatku śmierdzi, czas udać na wizytę u lekarza. Bardzo możliwe, że zmagasz się z zapaleniem zatok.

Źródło: Bright Side