Go to content

Higiena jamy ustnej – kompleksowy poradnik

Fot. Materiały prasowe

Zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej to gwarancja nie tylko pięknego uśmiechu, ale również zdrowych zębów i dziąseł. Szokujące są wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie GSK Consumer Healthcare, według których prawie 4 miliony Polaków w ogóle nie myje zębów! Jak długo powinno się myć zęby? Jaką pastę wybrać? Czy technika szczotkowania ma znaczenie? Czy musimy czyścić język?

Higiena jamy ustnej

Pod tym względem nie ma żadnych wyjątków: zarówno dzieci, jak i dorośli powinni szczotkować zęby przez przynajmniej dwie minuty około 30 minut po każdym posiłku. Nie ma też specjalnego znaczenia, czy korzystamy ze szczoteczki manualnej czy też elektrycznej, jeśli nie wykonujemy odpowiednich ruchów wymiatających oraz nie korzystamy z dobrze dobranej pasty do zębów.

Samą szczoteczką nie można wyczyścić dokładnie wszystkich przestrzeni międzyzębowych, dlatego stomatolodzy rekomendują również używanie nici dentystycznych, dzięki którym pozbędziemy się resztek pokarmowych. To właśnie od nici powinna zaczynać się prawidłowa higiena jamy ustnej, po niej zaś następuje mycie zębów, mycie języka oraz oczyszczenie jamy ustnej dzięki dedykowanym płukankom.

Z kolei irygatory do płukania jamy ustnej pozwala na wstrzyknięcie w przestrzeń międzyzębową płynu pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu usuwa się resztki pokarmowe oraz zalegające bakterie. Irygator dentystyczny rekomendowany jest osobom z krwawiącymi dziąsłami, które nie mogą korzystać z nici dentystycznych, z implantami, mostami oaz aparatami dentystycznymi, które uniemożliwiają dokładne czyszczenie zębów.

Jak myć zęby?

Po oczyszczeniu dziąseł z resztek po posiłku należy przystąpić do mycia zębów. Dobrze, aby szczoteczka miała miękkie lub średniej twardości włosie – twarde modele mogą uszkodzić delikatne szkliwo lub też podrażnić dziąsła.

– Jest kilka technik mycia zębów, ale najlepiej trzymać się łatwej do zapamiętania zasady: osad i zanieczyszczenia „wymiatamy” – kierując główkę szczoteczki od dziąsła w kierunku zęba. Możesz przyłożyć ją pod kątem 45 stopni do korony zęba (wtedy wnika w głąb kieszeni dziąsłowej) i „wymiatać” płytkę bakteryjną oraz osad – ważne jest, aby wykonywać wtedy szczoteczką drobne ruchy wibrujące – można przeczytać na stronie https://yoursmileon.pl/porady/jak-prawidlowo-myc-zeby-i-czyscic-jezyk-metody-szczotkowania-zebow/.

Bez względu na wybór metody mycia zębów należy mieć na uwadze, że mycie zębów należy wykonać przynajmniej 30 minut po posiłku, w przeciwnym razie narażamy się na wcieranie kwasów w zęby, co może przyczynić się do poważnego uszkodzenia szkliwa.

Fot. materiały prasowe

Metody szczotkowania zębów

Metoda mycia pionowa (znana również jako wymiatająca) polega na szczotkowaniu zębów w żuchwie ku górze, zaś w szczęce ku dołowi – chroni się w ten sposób dziąsła przed recenzją. Z kolei metoda szorująca, czyli polegająca na poziomym myciu zębów, może przyczynić się do ścierania szkliwa w okolicy przyszyjkowej i tym samym odsłonięciu zębów i wtłaczaniu płytki nazębnej do kieszonek dziąseł, dlatego nie jest zalecana przez dentystów.

Kolejną metodą jest metoda Fones’a polega na myciu zębów szczoteczką ustawioną pod kątem prostym z wykonaniem okrągłych ruchów. Ten sposób szczotkowania polecany jest małym dzieciom.

Osoby borykające się chorobami przyzębia powinny myć zęby metodą Stillmanna: szczoteczka ustawiona pod kątem 45 stopni przesuwa się w kierunku powierzchni żujących i lekko się nią drga, by włosie zachodziło częściowo na dziąsła. Wykonywanie ruchów obrotowo-wymiatających z takim samym ustawieniem szczoteczki charakterystyczne jest dla metody szczotkowania typu roll.

Samo mycie zębów powinno trwać około 2-3 minut: najlepiej podzielić sobie jamę ustną na cztery części na każdą przeznaczyć około 30-40 sekund. Pomocny może tu być stoper, specjalny timer, dedykowana aplikacja na smartfon albo po prostu zwykła szczoteczka elektryczna, u której specjalny ruch wibrujący odmierza czas mycia zębów. Tego typu szczoteczki dbają również o optymalny nacisk na szkliwo – zbyt mocny powoduje krwawienie dziąseł.

Jak czyścić język?

Na powierzchni języka gromadzi się spora ilość bakterii, które mogą wpływać na pojawienie się nieprzyjemnego zapachu z usta, a nawet wywołać poważne choroby jamy ustnej. W przypadku zachowania higieny języka wystarczy użycie specjalnej skrobaczki lub też zewnętrznej części szczoteczki manualnej do zębów. Powierzchnię języka pociera się od tyłu do przodu (w przeciwnym kierunku narażamy się na zepchnięcie bakterii w głąb jamy ustnej), biorąc pod uwagę również jego boki.

Wybór pasty

O ile nie mamy problemu z pojawiającym się żółtym osadem spowodowanym paleniem papierosów, to dentyści i stomatolodzy nie rekomendują używania past o wysokim stopniu ścieralności, ponieważ może doprowadzić to do erozji szkliwa. Wybór pasty do zębów powinien opierać się na kilku ważnych kwestiach: produkt powinien posiadać fluor chroniący szkliwo przed próchnicą, a także naturalne substancje wzmacniające zęby oraz dziąsła. Zalicza się do nich takie między innymi ekstrakty z zielonej herbaty, olejek miętowy, sok z aloesu, olejek kokosowy czy krzemionkę (takie składniki zawierają naturalne pasty do mycia zębów z serii Nature On). W przypadku dzieci warto wziąć pod uwagę, że maluchy mają tendencję do połykania pasty, dlatego warto wybrać taką, która nie zawiera fluoru, jak na przykład produkty Nature On Kids z naturalnym ksylitowe wzmacniającym szkliwo.

Reasumując, dobra pasta do zębów:

  • zapobiega namnażaniu się bakterii;
  • chroni przed próchnicą;
  • wzmacnia szkliwo;
  • skutecznie usuwa płytkę nazębną;
  • jest łagodna i nie wywołuje podrażnień;
  • łagodzi stany zapalne;
  • przywraca naturalną biel zębom;
  • dba o świeży oddech.

Szczególną uwagę warto poświęcić pastom wybielającym – nie można ich długotrwale stosować, bowiem te o wysokiej ścieralności (RDA powyżej 100) mogą uszkodzić płytkę nazębną. Wiele osób mylnie też oczekuje od produktu spektakularnych efektów, niemniej pasta przywróci zębom ich naturalną barwę, nie ingerując w strukturę szkliwa. Na rynku dostępne są niskoabrazyjne pasty wybielające na bazie naturalnych składników, np. naturalnego węgla, który dobrze czyści płytkę nazębną, działa antybakteryjnie i chroni przed przebarwieniami.

Inne akcesoria do zachowania higieny jamy ustnej

Wybór pasty do zębów to nie jedyna kwestia, nad jaką należy się pochylić. Bardzo ważny jest również dobór płynu do płukania jamy ustnej, który będzie uzupełniał działanie pasty do zębów. Nie powinien zawierać on alkoholu czy chlorheksydyny, które rekomendowane są osobom po zabiegach chirurgicznych w celu dokładnego odkażenia jamy ustnej. Na co dzień wystarczy wybrać płyn do płukania ust na bazie naturalnych składników, np. z odświeżającym ekstraktem mięty, fluorkiem sodu chroniącym przed próchnicą czy allantoiną odpowiedzialną za kojenie wszelkich podrażnień.

Fot. Materiały prasowe

Aby móc cieszyć się zdrowymi mocnymi zębami i dziąsłami, należy przynajmniej dwa razy dziennie myć zęby, a po każdym posiłku, w miarę możliwości, przepłukać usta czystą wodą. Nie zaleca się stosowania gum do żucia lub cukierków odświeżających, ponieważ zawierają one często cukru i słodziki szkodliwie działające na szkliwo zębów.

Bez prawidłowego nawyku regularnego czyszczenia całej jamy ustnej oraz wyboru dobrze czyszczącej, pielęgnującej pasty do zębów i płynu do płukania zębów nie można mówić o zdrowych zębach i mocnych dziąsłach. Zapoznanie się z prawidłowymi technikami szczotkowania oraz zakup dobrej jakości produktów należy potraktować jako inwestycję na przyszłość, by móc przez wiele długich lat cieszyć się białym, lśniącym i zdrowym uśmiechem.

Źródła:

  • https://psoni.org.pl/wp-content/uploads/2015/09/Jak-dbac-o-zeby-internet.pdf
  • http://ptsd.net.pl/wp-content/uploads/2017/05/Zalecenia_w_zakresie_higieny_jamy_ustnej_dla_dzieci_i_mlodziezy_w_kolejnych_grupach_wiekowych.pdf
  • http://kwasnicki.prawo.uni.wroc.pl/pliki/Badek%20Higiena%20jamy%20ustnej.pdf

Artykuł sponsorowany