Macierzyństwo Nastolatek

Bywa, że w relacji z dorastającą córką znikasz, bo nie ma nic ważniejszego niż ona, jej problemy i jej emocje

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
23 marca 2021
Fot. iStock
 

Nastolatki. Wrażliwe stworzenia, które trzeba zrozumieć, wspierać, pielęgnować. Jednocześnie – odwieczni wrogowie swoich rodziców. Nie jest łatwo ułożyć sobie dobrą relację z dorastającą córką, nie jest łatwo patrzeć na to, jak zmienia się, jak rani najbliższych, jak egoistycznie potrafi postąpić. Mimo, że wiesz, że tak musi być, cierpisz. Bywa, że znikasz, bo nie ma nic ważniejszego niż ona, jej problemy i emocje.

Jesteś niewidoczna, starasz się nie narzucać ze swoją obecnością, pytaniami. Przecież ona tego nie chce. Ceni sobie swoją przestrzeń, swój obszar. To ona decyduje, czy cię tam wpuści. I pokaże ci, dość dosadnie, kiedy stamtąd wyjść. To boli, z czasem pewnie mniej, ale wciąż boli.

Jesteś niewidoczna, chodzisz na palcach obok jej emocji. Ale, kiedy tego potrzebuje, dyskretnie obejmujesz ją całą swoją miłością i mądrością. Nie widać cię, ale cię czuć. Ona to wie, choć nie zawsze powie: dziękuję.

Jesteś niewidoczna, bo odsuwasz na bok wszystkie swoje problemy, lęki i złe nastroje. Cała twoja uwaga jest skoncentrowana na niej. Boisz się o nią, martwisz się, jak sobie poradzi, jak się czujesz. Ta presja w szkole jest ogromna. I presja w jej otoczeniu, wśród koleżanek. A ona jest przecież taka wrażliwa…

Ale, wiesz co? Zapominasz o jednej, istotnej rzeczy. Ty też jesteś ważna. Ty też potrzebujesz uwagi, wsparcia i miłości. Jesteś mamą dorastającej córki, bywa, że codziennie doświadczasz kryzysów i momentów zwątpienia. Skąd czerpiesz na to siłę i odwagę? Nie mów, że macierzyństwo samo w sobie jest tą siłą. To wiele, lecz nie wszystko. Nie możesz być dłużej niewidzialna w tej relacji. Twoja córka musi cię zauważyć. Bo sama wkrótce stanie się kobietą.

Jak stać się widzialną w relacji z dorastającą córką

1. Wyznacz granice

Nastolatka wie i rozumie, że pewnych rzeczy nie powinna powiedzieć, czy zrobić. Czuje, kiedy rani, ale czasem naprawdę nie potrafi zapanować nad swoimi działaniami. Ważne jest jednak to, by wiedziała, że pewnych granic przekraczać jej po prostu nie wolno. To ty decydujesz o tym, gdzie je postawić.

2. Rozmawiaj o swoich emocjach

Masz prawo być smutna, zła, zdenerwowana, zniechęcona, zmęczona. To są naturalne emocje. Twoja córka musi się tego właśnie nauczyć: twoje emocje też są ważne. O ciebie też trzeba zadbać. Twoje potrzeby są tak samo ważne jak jej potrzeby.

3. Jeśli potrzebujesz się wyciszyć – zrób to

Każdy z nas potrzebuje momentu wyciszenia, skupienia jedynie na sobie. To te chwile pozwalają nam lepiej zrozumieć własne uczucia i potrzeby. To dzięki nim wiemy, w którym kierunku iść dalej. To dzięki nim jesteśmy w stanie odpocząć psychicznie.

4. Pokaż córce, jak ważna jest wasza kobieca więz

Kobiety mogą być dla siebie wzajemnie niesamowitym wsparciem. To one wiedzą najlepiej, czego im potrzeba i jak wyjść z kryzysu. Powiedz o tym swojej córce, pokaż jej, że ona również może pomóc tobie. Powiedz jej, że jej potrzebujesz. Skorzystaj z jej pomocy.

5. Mów o swoich doświadczeniach

Mimo, że jest bardzo skupiona na sobie, z pewnością posłucha o tym, jak ty radziłaś sobie z problemami z przyjaciółkami, z pierwszą miłością i nielubianymi nauczycielami. Twoje doświadczenia są ważne i stanowią świetny punkt wyjścia do rozmowy o waszej relacji.

Zmiany nie przyjdą od razu, one wymagają czasu. Ale kiedy już ich doświadczysz, zrozumiesz, dlaczego żadna z was nie powinna być niewidzialna…

#Niewidzialne to akcja, którą zaczynamy rok wsparcia kobiet. W marcu będziemy mówić o tym, jak stać się widzialną dla siebie, dla bliskich, dla otoczenia. Zapraszamy Was do tej akcji, piszcie do nas na [email protected] dzieląc się swoimi spostrzeżeniami, historiami i problemami. Wierzymy, że nauczymy się stawać widzialne! Partnerem akcji jest marka Avon – inicjator kampanii „Niech Cię usłyszą!”, której celem jest zwrócenie uwagi na głos kobiet i ich wsparcie w walce o lepsze życie.


Macierzyństwo Nastolatek

Post wielkanocny – czy i kiedy obowiązuje ścisły post? Co można jeść, a czego należy unikać?

Redakcja
Redakcja
23 marca 2021
post wielkanocny - ścisły post, zasady
Fot. iStock
 

Post wielkanocny to temat, który często wywołuje pewne wątpliwości. Problematyczne bywa to, kiedy właściwie wypada i ile powinien trwać. Kłopot sprawia także to, co można, a czego nie można podczas niego spożywać, oraz kto powinien zastosować się do jego zasad, a kto jest z nich zwolniony? Post wielkanocny a ścisły post — warto znać między nimi różnice.

Post zwykły i ścisły post wielkanocny to dwa różne zagadnienia. Oba mają przygotować wiernych do świadomego uczestnictwa w obchodach Wielkiej Nocy.

Co to jest ścisły post wielkanocny?

Post ścisły obowiązuje w Kościele Katolickim w 2 dni — w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Obecnie nie ma przepisów, które nakazywałyby wiernym przestrzegania postu w Wielki Czwartek czy w Wielką Sobotę. Post Wielkanocny nie obowiązuje również w Niedzielę Zmartwychwstania — wtedy już można zasiąść z bliskimi do tradycyjnego i obfitego śniadania wielkanocnego.

Ścisły post wielkanocny jest związany zarówno z ograniczeniem, ilości jak jak jak i jakości posiłków (połączenie postu jakościowego i ilościowego).

post wielkanocny - ścisły post, zasady

Fot. iStock/post wielkanocny

Zakłada odstawienie mięsa (poza rybami) oraz ograniczenia posiłków do jednego sycącego i dwóch pomniejszonych. Według prawa kanonicznego ścisły post obowiązuje osoby od 18 do 60 roku życia. Nie obowiązuje natomiast dzieci i osób starszych, oraz chorych, którym mogłoby zaszkodzić restrykcyjne ograniczenie ilości oraz rodzaju pokarmów.

Wielki Post wielkanocny — jakościowy lub ilościowy

Zwykły post obowiązuje w trakcie Wielkiego Postu poprzedzającego Święta Wielkanocne. Tzw. Wielki Post, to 40-dniowy okres pozwalający na duchowe przygotowanie się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Ustanowiono go we wczesnym średniowieczu, jako pamiątkę 40-dniowego przebywania Jezusa Chrystusa na pustyni. Wielki Post nadal obowiązuje, choć od czasów średniowiecza przeszedł pewne korekty zasad.

To, co się nie zmienia, to zachęcanie wiernych do spędzenia tego czasu na duchowym rozwoju, unikaniu hucznych zabaw, a także — w miarę możliwości — przestrzegania postu. W tym czasie należy zwracać większą uwagę na to co, i w jakich ilościach pojawia się na talerzach. Wierni również stawiają przed sobą postanowienia wielkopostne, w ramach których odmawiają sobie przyjemności, które są im szczególnie bliskie.

post wielkanocny - ścisły post, zasady

Fot. iStock/post wielkanocny

Post ma być czasem wstrzemięźliwości i wyciszenia. Ważne jest zastanowienie się nad swoim życiem, okazywanie miłosierdzia innym, oraz refleksja nad grzechami. Poza ścisłym postem, który obowiązuje jedynie w wyżej określone dni, może być przeprowadzony jako post ilościowy lub jakościowy.

Post jakościowy

Post jakościowy odnosi się do jakości tego, co podawane jest podczas posiłku. Chodzi w nim o to by, powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych, w tym także zup, których bazą jest mięso (na przykład rosół). Należy także zrezygnować z potraw zawierających krew, szpik kości, słoninę, mózg, czy przeróżne wyciągi z mięsa. Można natomiast sięgać po ryby, jaja, nabiał, ale także masło, czy odrobinę smalcu. Można także spożywać żaby, żółwie, ślimaki, czyli wodne zimnokrwiste zwierzęta.

Poza tym post jakościowy jest obowiązkowy we wszystkie piątki roku, za wyjątkiem uroczystości bardzo ważnych, takich jak pierwszy piątek po Wielkanocy. Post jakościowy dotyczy osób od ukończenia 14 roku życia, z wyłączeniem osób chorych oraz stołujących się w miejscach takich jak jadłodajnie, które nie dają możliwości rozgraniczenia produktów użytych do posiłku.

post wielkanocny - ścisły post, zasady

Fot. iStock/post wielkanocny

Post ilościowy

Post ilościowy to post, który zakłada ograniczenie się do jednego sycącego posiłku w ciągu dnia, ze skromnym śniadaniem i kolacją. W jego trakcie dozwolone jest spożywanie produktów mięsnych. Ten rodzaj postu powinien być respektowany przez wiernych po 18 roku życia, a przed 60 rokiem życia.


źródło: www.poradnikzdrowie.pl,parafia-weltyn.pl 


Zobacz także

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć

4 upominki, które wspierają rozwój małych umysłów

Czego dzieci uczą się z bajek? To nieocenione narzędzie w rękach rodziców