Na samą myśl w gardle rośnie ci gula i czujesz nieprzyjemne poddenerwowanie. A przecież to nic strasznego – tak przynajmniej od tygodni kładą ci do głowy koleżanki, ginekolog i sąsiadka spod czwórki. Prawie każda kobieta na jakimś etapie życia ma do czynienia z zabiegami ginekologicznymi – chociażby przy porodzie. Założenie szwów na krocze czy nie związane już prokreacją zabiegi ginekologiczne – nie muszą być dla nas tak bardzo stresujące. A rekonwalescencja również może przebiegać bez stresu.
Grunt to się odpowiednio przygotować i psychicznie i fizycznie.
Przed zabiegiem
Przed zabiegiem najbardziej daje nam się we znaki stres. Warto więc zastanowić się na zapas, co może nam najbardziej doskwierać?
Przygotuj sobie zajęcie – książkę, muzykę, komfortowe ciuchy – już dawno minęły czasy gdy pasiasta piżama to przepustka na oddział, w większości szpitali nikt nie ma nic przeciwko temu, żebyś ubrała się w coś wygodnego np. dres czy legginsy. To ważne szczególnie jeśli zabawisz tam dłużej niż jeden dzień. Najgorsze jest czekanie – zorganizuj sobie czas tak, aby jak najszybciej upłynął.
I nie martw się na zapas!
Formalności – wolna głowa równa się mniejszy stres
Przede wszystkim przygotuj niezbędne dokumenty. Każda placówka podaje swój zestaw obowiązkowy. Zazwyczaj najważniejsze dokumenty to dowód osobisty, wynik z laboratorium z oznaczeniem grupy krwi oraz bieżąca dokumentacja medyczna. Jeśli chorujesz na jakąś chorobę przewlekłą lub jesteś w trakcie leczenia – poinformuj o tym wcześniej lekarza prowadzącego. W niektórych przypadkach (np. chorób serca) niezbędna będzie zgoda specjalisty na podanie znieczulenia.
Pamiętaj, aby dokumenty były aktualne – jeśli zmieniałaś nazwisko klinika nie będzie honorowała takich wyników czy innego dokumentu – dane osobowe muszą się zgadzać.
Sprawdź na stronie internetowej swojego szpitala lub kliniki zakładkę dla pacjentów – zazwyczaj znajdują się tam rzetelne informacje do pobrania na temat niezbędnych formalności i przydatnych przedmiotów osobistych, które powinnaś ze sobą mieć.
Niektóre placówki umieszczają również online część dokumentacji, którą wypełnia pacjent. Można ja na spokojnie wypełnić bez stresu w domu. Zazwyczaj to ankiety dotyczące części wywiadu rodzinnego czy preferencji pacjentki. Zawsze to mniej pisania na izbie przyjęć i mniej zdenerwowania, że tak się dłuży kolejna strona.
Gotowa „na ciele” – przygotowanie fizyczne
Tutaj w zależności o rodzaju zabiegu dostaniecie szczegółowe informacje od swojego ginekologa – jeśli nadal będziecie miały pytania – nie krępujcie się, pytajcie!
Zazwyczaj zaleca się depilację intymną – w pełnej okazałości. Oczywiście można liczyć na fachową pomoc, ale możecie ogolić się samodzielnie. Warto zabrać ze sobą nową jednorazową maszynkę – w naszej służbie zdrowia różnie bywa (niestety) i może się okazać towarem deficytowym.
Nie zmieniajcie bez wyraźnego polecenia lekarza płynu do higieny intymnej szczególnie na tę okazję – lepiej nie sprzyjać pechowi, a nóż nowy kosmetyk nas uczuli – wypróbuj nowy kosmetyk wcześniej.
Niektóre kliniki – szczególni w przypadku zabiegów tzw. Ginekologii jednego dnia – dodatkowo proszą o samodzielne przygotowanie pacjentki do zabiegu – czyli pacjentka powinna zjawić się na czczo (nie spożywać pokarmów prze co najmniej 6 godzin) lub wykonanie w domu lewatywy.
I najważniejsze – do zabiegu koniecznie zmyjcie lakier z paznokci! Inaczej anestezjolog pogoni was z sali zabiegowej. Nie zapomnijcie o tym – w dobie lakierów hybrydowych, to wcale nie pięć minut.
Dla własnego komfortu
Przed zabiegiem weź prysznic i przebież się w czystą koszulę – po zabiegu będziesz się czuła świeżo.
Po zabiegu
Już po wszystkim, krok do zdrowia jest już za tobą. Teraz jak najlepiej zadbaj o swoje ciało. Co możesz zrobić, żeby przyspieszyć rekonwalescencję i poprawić swój komfort?
Zadbaj o jak najszybsze przywrócenie stanu równowagi intymnej. Pomocny może okazać się probiotyk ginekologiczny. Przywróci naturalną florę bakteryjną okolic intymnych – co wpłynie również na stworzenie naturalnej bariery ochronnej przed szkodliwymi drobnoustrojami.
Higiena
Nie zaniedbuj jej. Podmywaj się regularnie, po każdej wizycie w toalecie.
Zadbaj o przewiewną i naturalną bieliznę. Sztuczne tkaniny nie przepuszczają tak dobrze powietrza – a co za tym idzie sprzyjają namnażaniu się szkodliwych bakterii. A infekcja jest ci teraz zupełnie niepotrzebna!
Pamiętaj, aby w toalecie podcierać się tylko w kierunku odbytu. Nie ułatwiaj bakteriom kałowym wędrówki w okolice krocza.
Zadbaj o wietrzenie ran krocza – jeśli tylko masz okazję, zdejmij bieliznę, możesz położyć się w łóżku i nakryć kołdrą – tworząc budkę opartą o ugięte nogi (kolana). W ten sposób nikt nie będzie cię podglądał
Dieta
Cóż ma dieta do ginekologii? Bardzo wiele. Postaw na bardzo lekkostrawna dietę i pij dużo wody. Zadbaj o to aby nie nabawić się zaparć. Jeśli masz obawy przed wizytą w toalecie i powstrzymujesz się od wypróżnienia – nie zwlekaj, skorzystaj z czopka glicerynowego, nie czekaj aż sytuacja zrobi się naprawdę przykra. A zdrowa, lekka i zbilansowana dieta wpłynie pozytywnie też na twoją ogólną kondycję i samopoczucie.
Naturalna regeneracja błony śluzowej pochwy
Skutecznym sposobem regeneracji błony śluzowej pochwy jest zastosowanie kwasu hialuronowego, który przywraca normalną funkcję, napięcie i elastyczność śluzówki pochwy. Kwas hialuronowy spełnia ważną funkcję we wszystkich stadiach gojenia rany. Kwas hialuronowy jest dostępny jako składnik rożnych preparatów do pielęgnacji intymnej dla kobiet. Dzięki niemu przyspieszysz gojenie się ran.
Kwas hialuronowy ma wpływ na:
• tworzenie się skrzepów (3-10 x szybciej)
• zwiększenie aktywności fagocytarnej
• ruchliwość i rozmnażanie się fibroblastów
Na rynku dostępnych jest wiele maści, żeli i globulek ginekologicznych polecanych do użytku właśnie po zabiegach – zapytaj o nie swojego ginekologa albo farmaceutę. Zazwyczaj wspierają utrzymanie odpowiedniej flory bakteryjnej (zawierają probiotyki) lub odpowiednie nawilżenie pochwy – wpływając na komfort i szybkość gojenia się ran.
Pamiętaj o ćwiczeniach
Ćwiczenia mięśni Kegla każda kobieta powinna wykonywać regularnie. Poświęcenie chwili dziennie na ich zaciskanie i rozluźnianie pomoże zapobiec wielu przykrym dolegliwościom, przygotować do porodu oraz polepszyć życie seksualne. Zapytaj swojego lekarza kiedy po zabiegu możesz wznowić intymny trening.
Seks
W tej dziedzinie najważniejsza jest tylko jedna zasada – przestrzegaj zaleceń lekarza ginekologa. A jeśli potrzebujesz więcej czasu, bo nie czujesz się komfortowo, nie zmuszaj się do seksu – porozmawiaj o tym z Partnerem.