Go to content

Wyciskarka do owoców – czym się kierować przy wyborze?

Fot. Materiały prasowe

Zalety płynące ze świeżych warzyw i owoców są wszystkim znane. Jedną z najlepszych metod ich spożywania są soki, ponieważ nasz organizm znacznie szybciej je przyswaja oraz nie traci zbyt wiele energii na procesy trawienia. Decyzja o regularnym piciu soków powinna iść w parze z wyborem ich najbardziej wartościowej postaci: tej świeżo wyciskanej.

Własnoręczne wyciskanie soków może się wydawać czasochłonne i problematyczne. Nic bardziej mylnego! Wyciskarki najnowszej generacji to urządzenia proste w obsłudze i czyszczeniu. Jak jednak wybrać najlepszy model, który wyciśnie z natury wszystko co dobre?

Wyciskarka do owoców – jak wybrać idealną?

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Na początek należy odróżnić wolnoobrotowe wyciskarki od inaczej zbudowanych i działających sokowirówek. Te pierwsze dają sok dzięki miażdżeniu i zgniataniu owoców za pomocą obrotowej śruby (zwanej często ślimakiem). Proces wolnoobrotowy daje nie tylko sok bogatszy w witaminy, enzymy i minerały ale jest również wydajniejszy, dzięki czemu uzyskasz więcej napoju. Sokowirówki działają poprzez drobne ostrza, tnące składniki szybciej, ale w efekcie dające rozwarstwiający się sok, który zawiera tylko część tego co najcenniejsze w owocach i warzywach.

Wyciskarki wolnoobrotowe dzielą się na dwie główne grupy: poziome i pionowe. Choć ich budowa i umiejscowienie poszczególnych elementów są różne, same użytkowanie obu jest bardzo podobne. Na plus wyciskarek poziomych można zaliczyć m.in. możliwość mielenia mięsa czy robienia domowego makaronu. Zaletą modeli pionowych jest łatwiejsze wyciskanie warzyw i owoców (bardziej pomaga nam grawitacja) oraz kompaktowe rozmiary, które pozwalają na umiejscowienie wyciskarki w każdym miejscu w kuchni.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Zdecydowałeś się już na typ wyciskarki, ale nie wiesz, które cechy i parametry są w nich najistotniejsze? Odpowiedź zależy trochę od Twoich potrzeb. Jeżeli planujesz wyciskanie twardych buraków czy marchwi, zwróć uwagę na odpowiednio wysoką moc silnika. Twój sprzęt nie musi co prawda osiągać wyników potężnych blenderów, ale nie powinnaś zadowalać się modelami poniżej 200 W.

Materiały, z których wykonane są poszczególne elementy dużo powiedzą Ci o jakości urządzenia. Szukaj wzmianek o stali nierdzewnej i ultemie. Ten ostatni jest wielokrotnie mocniejszy od plastiku i nie posiada szkodliwych dla zdrowia substancji.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

W kwestii jakości pomocną wskazówką jest też kraj produkcji. Wielokrotnie spotkałaś się na pewno z markowymi sprzętami, które dość szybko się popsuły. Nic dziwnego skoro znane logo często idzie w parze z tanią produkcją w Chinach. Dystrybutorzy najlepszych wyciskarek nie idą w tej kwestii na skróty, więc zawsze warto zapytać sprzedawcę o kraj produkcji danego modelu.

Okres gwarancji jest z pewnością cechą, na którą zwracasz uwagę przy zakupie każdego sprzętu. Jej długość może jednak być czasem myląca. Szeroko reklamowane 5 lub 10 lat w przypadku wyciskarek często obowiązuje jedynie na silnik, a mniej trwałe elementy składowe mogą być bezpłatnie wymieniane jedynie przez 2 lub 3 lata. W kwestii gwarancji zawsze warto więc upewnić się, które elementy ona obejmuje.

Do wszystkich powyższych uwag na pewno dodać trzeba również cenę. Wydatek kilku tysięcy złotych na dobrą wyciskarkę może wydawać się wygórowany. Czy nie lepiej znaleźć jakiś tańszy zamiennik? Na krótką metę taki zakup wydaje się rozsądniejszy, ale pamiętaj, że wybierając wyciskarkę inwestujesz we własne zdrowie. Jeżeli potraktujesz ten zakup jako decyzję na lata, tańsze i bardziej awaryjne modele dużo stracą na swojej atrakcyjności. Jeżeli dodamy, że w większości miejsc możliwy jest zakup wyciskarki na raty (szukaj ofert 0%!), początkowo ogromny wydatek znacznie zmaleje w Twoich oczach.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Nie czekaj więc ani dnia dłużej i przekonaj się sama jak łatwo możesz wzbogacić swoją dietę, korzystając z wolnoobrotowych wyciskarek. Zakup tego sprzętu jest ogromnym krokiem na drodze do lepszego samopoczucia i zdrowszego trybu życia.

SPECJALNIE DLA NASZYCH CZYTELNICZEK 

Kod rabatowy: OHME (100 zł zniżki na wybraną wyciskarkę)