Go to content

Wybierz szybką, smaczną i zdrową przekąskę dla swojego dziecka

Fot.Pixabay/jill111

“Mamo głodny jestem!” lub marudzenie mniejszego malucha potrafią zaskoczyć rodzica w różnych miejscach, bez względu na godzinę. I co z tego, że malec dostał śniadanko czy obiadek przed wyjściem z domu? Nie ma siły, rodzic kieruje się do pierwszego sklepu, w którym zaopatrzy malca w szybką przekąskę. Niestety szybka, nie zawsze oznacza zdrową. Rodzic rzadko przygląda się etykietom, gdy marudzenie dziecka sięga zenitu. Trzeba dać jeść tu i teraz, więc w rączki malca wpadają suche bułeczki, batoniki, chrupki, czyli to, czego akurat dziecko nie powinno jeść zbyt często. A jeśli rodzic jest nieprzygotowany do takiej ewentualności, takie byle co wpada do żołądka dziecka nawet codziennie. Aby oszczędzić sobie zmartwienia, a dziecku pustych kalorii, trzeba przemyśleć w jaki sposób zorganizować przekąski, by było szybko, smacznie i zdrowo.

Co jeśli nie batonik?

Rodzice mają do dyspozycji mnóstwo produktów, które przysłużą się ich dzieciom. Alternatywą dla niezdrowych chipsów, batonów czy lizaków są zdrowe produkty, wśród których dzieci znajdą dla siebie coś, co pokochają. Takie świadome wybory rodziców i dzieci, są niezwykle ważne, co zostało zauważone w Stanowisku Zespołu Ekspertów dotyczącym roli przekąsek w zdrowym żywieniu oraz poprawy zwyczajów żywieniowych Polaków poprzez stopniowe zmiany wyborów żywieniowych, z 2015 r:

„Samodzielność w dokonywaniu prawidłowych wyborów żywieniowych przez dzieci i młodzież stanowi podstawę trwałego budowania zdrowej diety. Nauka dokonywania świadomych, dobrych wyborów i mądrego korzystania z dostępnej żywności przez dzieci i młodzież, poprzez przykład dawany przez rodziców, opiekunów i nauczycieli oraz przekazywanie  zasad dokonywania wyborów zdrowych i smacznych produktów, to ważny element  wychowania dla zdrowia” 

Mądrze wybrana przekąska to element zdrowej diety. Przekąski na stałe wpisały się w nawyki żywieniowe Polaków, a więc powinny wnosić do diety nie tylko smak, ale też służyć jej poprawie.

„Skuteczna zmiana nawyków żywieniowych to zmiana stopniowa,wymagająca uwzględnienia uwarunkowań, którymi kierują się Polacy przy wyborze przekąsek, takich jak sprawianie przyjemności, chęć dbania o siebie i zaspokajanie głodu.”

Gdzie można więc szukać zdrowia w szybkich przekąskach? We własnej kuchni mamy bez kłopotu znajdą takie produkty, które zastąpią niezdrowe jedzenie. Warzywa i owoce, to niezwykle istotne składniki w diecie dziecka. W zależności od tego, jaki wiek ma dziecko, można podsunąć mu warzywa gotowane lub surowe. To skarbnica witamin, składników mineralnych i błonnika, a dzieci przyzwyczajane do ich smaku od samego początku ich przygody ze stałym jedzeniem, na pewno nie będą w nich wybrzydzać. Owoce podane w formie musu, sałatek czy też zwykłych cząstek, zdecydowanie podbiją serca dzieci. Słodkie, pachnące, rzadko bywają odrzucane przez małych smakoszy. Pamiętajcie, że im wcześniej dzieci przywykną do zdrowych pokarmów, dobre nawyki w przyszłości pomogą zachować im zdrowie. Jeśli wybieracie się poza dom, wystarczy odpowiednio wcześniej umyć, obrać owoce lub jarzyny, pokroić i zapakować do plastikowego pojemnika. A na spacerze podać gotowe, zamiast biec do sklepu w poszukiwaniu czegokolwiek do zjedzenia.

Fot.Pixabay/condesign

Fot. Pixabay / condesign / CC0 Public Domain

Świeże owoce i warzywa to nie jedyne sposoby na szybki posiłek

Aby dziecku się nie nudziło, rodzice powinni urozmaicać pomysły na zdrowe przekąski. Jeśli maluch skończył dwa lata, spróbujecie wprowadzić do diety i podawać w ograniczonych ilościach orzechy (jeśli nie ma alergii) lub suszone owoce. Dzięki temu, dziecku nie zabraknie składników mineralnych, korzystnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych, oraz błonnika. Poza tym maluch pozna szerszy wachlarz smaków, jakie przygotowała Matka Natura, nuda i zerkanie w stronę batoników i chipsów nie grozi.

Pełnoziarniste produkty zbożowe jak płatki i drobne ciasteczka pełnoziarniste z ziarnami, dostarczą błonnika i węglowodanów złożonych. Jeśli macie sprawdzony przepis, możecie wspólnie zasiąść do formowania ciasteczek, które później upieczecie w domu, ku uciesze malucha. Nie tylko wspólnie spędzicie czas, ale samodzielnie przygotujecie pyszne i zdrowe ciastka, którymi możecie poczęstować gości lub inne maluchy na placu zabaw.

Nie zapomnijcie o nabiale!

Oprócz warzyw i owoców jako wartościowe przekąski, eksperci polecają też produkty mleczne. Oczywiście mleko trudno potraktować jako przekąskę. Natomiast to, co zostało z mleka wytworzone, jak najbardziej zasługuje na uwagę rodziców. Matka Natura wymyśliła proces fermentacji mleka, dzięki któremu możemy korzystać z dobrodziejstwa wielu różnych produktów. Spróbujcie znaleźć smak i formę, którą dziecko polubi najbardziej.  Karmienia z łyżeczki na placu zabaw czy w czasie spaceru po parku, możecie uniknąć dając dziecku produkty w innych, wygodnych formach.

Dobry pomysł na przekąskę!

Danonki w saszetce, to przekąska, którą  możecie śmiało zabrać ze sobą i na kilkugodzinne wojaże, ponieważ Danonki można trzymać poza lodówką do 6 godzin. To co ucieszy mamy, to fakt że nie tylko zmieszczą się do torebki, ale przede wszystkim są pyszne i zdrowe. Powstałe z 79% mleka, stanowią źródło niezbędnego w diecie dziecka wapnia oraz witaminy D, więc  rodzice podając dziecku tego rodzaju przekąskę, nie muszą się martwić co trafia do brzuszka ich pociechy. 

 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Artykuł powstał we współpracy z marką Danone