Go to content

Woda to źródło życia. Czas poznać fakty, o których nie wszyscy jeszcze wiedzą

Ile litrów wody wypić
Fot. iStock / AntonioGuillem

Woda to niepozorna, przezroczysta ciecz, bez smaku i zapachu. Zupełnie neutralna dla naszych kubków smakowych, na pierwszy rzut oka nie ma w sobie wiele pociągającego, by ją pić w ilościach, które zalecają lekarze i dietetycy. A jednak warto wiedzieć, że wypijanie odpowiednich jej ilości jest dla naszego organizmu nie łaską, ale istotną koniecznością, której powinniśmy z ochotą ulegać nie tylko podczas gorących dni. 

Po co nam woda?

Woda jest jednym z podstawowych składników organizmu, ponieważ stanowi około 60% masy ciała dorosłego człowieka! Jest ona konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu ze względu na udział w regulowaniu temperatury ciała, transporcie składników odżywczych, produktów przemiany materii oraz we wszystkich reakcjach biochemicznych zachodzących w organizmie. Woda umożliwia proces trawienia, jest niezbędna dla prawidłowej pracy stawów, pełni funkcję ochronną dla mózgu, gałki ocznej i rdzenia kręgowego, a u kobiet ciężarnych – także płodu. Odpowiednie nawodnienie ciała czystą i świeżą wodą jest najlepszą formą wsparcia dla funkcjonowania całego organizmu.

Aby jak najlepiej wykorzystać potencjał wody dla twojego zdrowia, pamiętaj, że:

Wypijanie 1,5 litra wody może być niewystarczające

Utarło się w ogólnym przekonaniu, że te rzeczone 1/5 litra wody wystarczy, by pokryć zapotrzebowanie organizmu w ciągu dnia. Według zaleceń Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności dorośli powinni dostarczać organizmowi około 2 litrów płynów dziennie, a dzieci i młodzież w wieku szkolnym — co najmniej 1,5 litra. I to są wartości minimalne. Przyjmuje się, że dziennie powinniśmy pić ok. 30ml wody na każdy kilogram masy ciała. Jej zapotrzebowanie wzrasta w przypadku upałów, podczas chorób przebiegających z gorączką, wymiotami lub biegunką. Również przy dużej aktywności fizycznej i poceniu się należy zwiększyć jej ilość, nawet do 3-5 l na dobę. Oczywiście wodę dostarczamy także z innymi napojami i pożywieniem, choć w mniejszych ilościach. Pamiętaj, że szklanka herbaty, kawy czy soku odpowiada 1/2 szklanki czystej wody.

Woda nie smakuje? To tylko wymówka

Najczęściej mijamy się na półkach w sklepie z butelkami wody mineralnej, z powodu jej neutralnego smaku. Częściej sięgamy po soki czy napoje gazowane, posiadające konkretny, lubiany przez nas smak. Podobnie w domu nie pijemy wody z kranu czy też przegotowanej w obawie przed posmakiem z wodociągu. Jeśli naprawdę nie przekonuje cię czysta woda, po przegotowaniu, przefiltrowaniu lub z butelki, możesz ją zdrowo „ulepszyć”.  Dodaj do niej plaster cytryny, limonki, pomarańczy, jabłka, 2 truskawki, lub innego orzeźwiającego owocu, a także wyostrzyć jej smak liśćmi mięty, trawą cytrynową, czy plastrem imbiru. Nie dosładzaj wody, która sama w sobie nie dostarcza kalorii do naszego organizmu. Zrezygnuj z częstego picia wód smakowych, w których można znaleźć substancje barwiące, smakowe i zapachowe, a także cukier.

Boli cię głowa? Pij wodę

Niedobory wody w organizmie potrafią objawiać się w nieprzyjemne sposoby, które mało kto łączy właśnie z lekki odwodnieniem.  Nawet ubytek 2% wody może przyczynić się do wystąpienia zawrotów głowy, nudności, problemów z koncentracją i logicznym myśleniem, pogorszeniem zdolności wysiłkowych. Zbyt niskie spożywanie wody może objawiać się także w postaci: rozdrażnienia, bezsenności, zaparć, zmniejszenia ilości moczu, co opóźnia usuwanie toksyn z organizmu, wysychaniem błon śluzowych szczególnie jamy ustnej, braku apetytu, zaczerwienienia skóry, a nawet zaburzenia oddychania. Wg naukowców, utrata 10% wody, w większości przypadków powoduje śmierć.

woda

Fot. iStock / Bogdan Kosanovic

Nie wypijaj wszystkiego na raz

Nawet jeśli jesteś miłośniczką wody mineralnej i wypijasz ja podczas pragnienia jednym haustem, niewiele pomagasz swojemu organizmowi. Wypijając duże ilości wody na raz sprawisz, że po prostu przeleci ona przez organizm i zostanie wydalona, nie spełniając dobrze swojej funkcji. Wodę najlepiej niewielkimi łykami, co kilka chwili, co doskonale nawodni organizm. Jeśli ćwiczysz, by nie dopuścić do odwodnienia, pij wodę zmieszaną z sokiem 100%, w stosunku 1:1, z dodatkiem odrobiny soli kuchennej. Dzięki temu powstanie domowej roboty izotonik, który ułatwi maksymalne nawodnienie organizmu. Ważne jest, by pić przez cały dzień, nie tylko wtedy, gdy już zaschnie w ustach. To najlepiej zapobiegnie odwodnieniu. Nie robi również wielkiej różnicy, czy pić będzie przed w trakcie, czy po posiłku.

Woda wodzie nierówna 

Istnieją w sprzedaży równe rodzaje wód butelkowanych. Jedni mogą pić większość, u innych osób sprawdzi się woda np. z dużą zawartością konkretnego minerału. Ogólnie, wody można rozróżnić zgodnie z poniższym schematem:

Naturalna woda mineralna – woda podziemna, różniąca się od wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi pierwotną czystością pod względem chemicznym i mikrobiologicznym oraz charakterystycznym stabilnym składem mineralnym, a w określonych przypadkach także właściwościami mającymi znaczenie fizjologiczne, powodującymi korzystne oddziaływanie na zdrowie ludzi. .

Woda źródlana  –  woda podziemna, pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, nieróżniąca się właściwościami i składem mineralnym od wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, określonymi w przepisach o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę. Można ją pić bez ograniczeń dotyczących wieku i stanu zdrowia.

Woda stołowa – woda powstała przez dodanie do naturalnej wody mineralnej:
a) naturalnej wody mineralnej lub soli mineralnych zawierających co najmniej jeden składnik mający znaczenie fizjologiczne, taki jak: sód, magnez, wapń, chlorki, siarczany, wodorowęglany lub węglany do wody źródlanej
b) wody źródlanej lub soli mineralnych.
Wody stołowe przeznaczone są głównie dla osób pracujących w uciążliwych warunkach termicznych oraz sportowców.

Pod względem zawartości rozpuszczonych składników, wody butelkowane dzieli się na 4 grupy:

  • wody bardzo niskozmineralizowane zawierające w litrze poniżej 50 mg rozpuszczonych składników mineralnych, wody
  • wody niskozmineralizowane zawierające w 1l 50–500 mg rozpuszczonych składników mineralnych,
  • wody średniozmineralizowane zawierające w 1l od 500 do 1500 mg tych składników,
  • wody wysokozmineralizowane o ogólnej mineralizacji powyżej 1500 mg rozpuszczonych składników mineralnych w 1l. Naturalne wody mineralne wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg/l) nie nadają się do stałego spożycia w większych ilościach.

Woda gazowana nie jest szkodliwa dla zdrowia 

Mit o szkodliwości wody gazowanej należy obalić. Dodanie dwutlenku węgla do wody wpływa pozytywnie na jej walory smakowe i odczuwanie orzeźwienia. Gazowaną wodę powinny pić osoby na diecie odchudzającej, ponieważ rozciągnięcie ścian żołądka pod wpływem dwutlenku węgla powoduje pobudzenie nerwu błędnego i zmniejszenie apetytu. W przypadku sportowców tuż po wysiłku fizycznym woda gazowana powoduje szybsze nawodnienie organizmu. Z wody gazowanej powinny zrezygnować osoby cierpiące na zaparcia, nadkwasicę, częste wzdęcia, drożdżycę przewodu pokarmowego, bo gaz może nasilić nieprzyjemne dolegliwości.


 

źródło: fitness.sport.pldietea.plwww.pfpz.pl