Zdrowie

Wiek metaboliczny. Ile lat naprawdę ma twoje ciało?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
8 września 2016
wiek metaboliczny
Fot. iStock / lzf
 

Metabolizm umożliwia dostarczenie energii potrzebnej do zachowania podstawowych funkcji życiowych organizmowi. Tak można określić to w telegraficznym skrócie. Kojarzy się on mam przede wszystkim ze stanem naszej figury. Jeśli dużo jemy i pozostajemy szczupłe, z uznaniem chwalimy szybką przemianę materii. Gdy przybywa nam kilogramów, z niechęcią kręcimy głowami, że nasz metabolizm zwolnił, co bezlitośnie pokazuje waga.

W parze z metabolizmem stawiany jest często wiek metaboliczny, choć to nie jest to samo.

Czym jest wiek metaboliczny?

Wiek metaboliczny określa, ile nasz organizm ma lat oraz w jakiej kondycji się znajduje, pokazując wiek charakterystyczny dla naszego tempa metabolizmu. Wiek metaboliczny można określić, biorąc pod uwagę masę mięśni i tkanki tłuszczowej, zawartość wody w ciele oraz podstawową przemianę materii. Na tej podstawie określa się fizyczny wiek organizmu, dając tym samym wskazówki, czy trzeba się nim zająć w szczególny sposób. W zależności od kondycji, nasz zegar biologiczny może wskazywać mniej lub więcej lat, niż świadczy o tym metryka.

Obliczanie wieku metabolicznego

Pomiarów określających wiek metaboliczny można dokonać u dietetyka lub w klubach fitness. Szczególnie polecane jest to osobom na diecie, by sprawdzić, czy jest ona odpowiednia i proces odchudzania przebiega prawidłowo oraz by wykluczyć niekorzystną utratę tkanki mięśniowej i wody w organizmie. Osobom aktywnym, chcącym prowadzić zdrowy tryb życia, zaleca się takie badanie, by na bieżąco miały świadomość rozwoju swojego ciała.

Wiek metaboliczny oblicza się na podstawie podanych informacji specjalistyczna maszyna, która bada parametry naszego ciała. Efektem badania jest wydruk z dokładną analizą i wnioskami na przyszłość. Jeśli dbasz o siebie, wiek fizyczny twojego ciała może być niższy od metrykalnego. Gdy tak jest, wystarczy, byś nadal dbała o sylwetkę systematycznymi ćwiczeniami i dobrze skomponowaną dietą, aby cieszyć się atrakcyjnym wyglądem przez wiele lat. Gdy wyniki nie zachwycają, dietetyk może ułożyć dla ciebie plan działania, jak cofnąć biologiczny zegar.

Fot. iStock / swissmediavision

Fot. iStock / swissmediavision

Cofnij zegar biologiczny

Niezależnie od wieku metabolicznego, jaki cechuje twój organizm, wyrób sobie dobry nawyk dbania o swoje ciało. Obniżenie wieku metabolicznego jest zadaniem wymagającym konsekwencji, ale prostym w wykonaniu.

Wystarczy wprowadzić nowe, zdrowe nawyki:

  • pij przynajmniej 2 litry wody w ciągu dnia, nawadniaj się wyciskanymi sokami, czy smoothies.
  • jedz więcej warzyw i owoców, szczególnie sezonowych.
  • pożywaj naturalne produkty o dużej zawartości błonnika, białka, antyoksydantów oraz witamin.
  • wyrzuć ze swojej diety wysoko przetworzone jedzenie pełne chemicznych dodatków.
  • białe pieczywo zamień na pełnoziarniste, a czerwone mięso zastąp rybami, owocami morza lub warzywami strączkowymi.
  • ogranicz ilość soli i cukru w diecie.
  • zrezygnuj ze słodzonych napojów gazowanych.
  • potrawy smażone, zmień na gotowane na parze i pieczone.
  • jedz jak najmniej przetworzone owoce i warzywa, takie mają najwięcej cennych składników.

Dzięki temu, będziesz nie tylko zdrowsza, ale i szczuplejsza.


źródło: www.elle.plwww.mojdietetyk.pl


Zdrowie

Miłość – nie zawsze przychodzi, nie zawsze chce odejść. Akcja „Miłość to spotkania”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
8 września 2016
Fot. iStock / DragonImages
 

Podobno miłość pod względem biochemicznym nie różni się wiele od uczuć, jakie nam towarzyszą po zjedzeniu tabliczki czekolady. Miłość to chemia. Cała reszta to otoczka, którą sami sobie stwarzamy. Miłość w kulturze zachodu to coś, czym ludzie kierują się przy wyborze partnera na całe życie. Chcemy poczuć, że to jest właśnie to. Miłość nadaje sens naszemu życiu, ale czasami potrafi nieźle namieszać. Gdy rozum daje nam zielone światło, to serce ostatecznie decyduje, czy się otworzy na miłość czy nie. I dlatego właśnie miłość nie zawsze przychodzi, nie zawsze chce odejść…

#1 nie chce przyjść

Znaleźli się przez internet. Gdy szła na spotkanie, niewiele o nim wiedziała, ale była kompletnie wyluzowana. Nie oczekiwała niczego, nie obiecywała sobie zbyt wiele. Co ma być to będzie. Było jej w zasadzie wszystko jedno, bo choć zależało jej na związku i stabilności, była zmęczona tymi poszukiwaniami.

Od początku czuła się przy nim bardzo swobodnie. Zero udawania, zero ściemy. Była sobą.

Czuła, że jest panią sytuacji. On był zapatrzony w jej pewność siebie, której mu troszkę brakowało. To ona przejmowała inicjatywę. Z pierwszym pocałunkiem niewiele poczuła. Tak jakoś wyszło. Potem odczekała książkowe 3 dni, aż się odezwał. I zaczęli się spotykać. On dawał jej poczucie bezpieczeństwa, którego brakowało w poprzednich związkach. Ona pokazywała mu świat i wzmacniała jego charakter.

Było dobrze, było spokojnie, było przewidywalnie.

Co jakiś czas dochodziły do niej myśli, że to nie to, ale próbowała to w sobie zwalczyć, bo on na prawdę się o nią troszczył. Wspólne wyjazdy, święta, mieszkanie. Pokochała go, choć bez fajerwerków. Zależalo jej na nim, choć wciąż walczyła z wątpliwościami. Chciała z nim być, choć co jakiś czas jej myśli dryfowały w innych kierunkach. Czekała, bo wierzyła, że wielka miłość przyjdzie z czasem. Bo ich związek miał dobre fundamenty.

Starała się, ale miłość nie przyszła.

Odeszła, bo nie chciała dłużej oszukiwać ani siebie ani jego. Pragnęła, by był szczęśliwy, ale wiedziała, że jej uczucie jest za słabe, by dać mu wszystko. Za słabe, by samej być szczęśliwą. To niczyja wina. Po prostu miłość nie zawsze przychodzi…

#2 nie chce odejść

Poznali się na studiach. Nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. W zasadzie przez pierwsze dwa lata prawie go nie zauważała. Gdy po jakimś czasie przypadkiem na siebie wpadli, ledwo na niego spojrzała. Jak się później okazało, wpadła mu w oko. Nie szukała związku, bo po niedawnym rozstaniu dopiero co odzyskała swój kawałek życia. Czuła się dobrze sama ze sobą, ale wciąż rozważała, czy by się do niego nie odezwać. Dać szansę czemuś nowemu. Bo co jeśli straci szansę na miłość?

Rozum dał jej zielone światło.

Więc zagadała do niego na komunikatorze z logiem słoneczka. Okazało się, że jest zabawny i inteligentny. Postanowili się spotkać. Nie chciała się nakręcać, ale już od pierwszego momentu poczuła to coś. Od nieustającego uśmiechu bolały ją policzki. Zakochała się. W jego uśmiechu, oczach, głosie, poczuciu humoru, skrytej nieśmiałości, pasjach, wzroście. W NIM. Były motylki w brzuchu, rozmowy do późna w nocy, spotkania w każdej wolnej chwli, ból rozstań, tęsknota, nieustanne myślenie o nim.

Nigdy wcześniej czegoś takiego nie czuła.

Nie liczyło się nic poza nim. Gdy zamieszkali razem, wydawało jej się, że nic się nie zmieni. Że w dalszym ciągu, będzie tęcza, jednorożce i jedzenie sobie z dziubków. Nie była przygotowana do życia. Nie była przygotowana do związku. Uzależniona od miłości coraz bardziej go osaczała. Zrezgnowała ze swoich pasji, przyjaciół i zajęć. Chciała być non stop z nim. Pojawiły się pierwsze kłótnie, łzy i pretensje. Nie umiała sobie z tym poradzić. Nie rozumiała życia we dwójkę. Wściekała się. Robiła sceny. Straciła grunt pod nogami.

Postanowiła odejść. Obwiniała go za wszystko, bo wewnętrzny chaos całkowicie pozbawił ją rozsądku. On próbował ją odzyskać, rozmawiać, ale ona całkowicie oddała się swojej złości. Szybko zaczęła się spotykać z kimś nowym, aby go ukarać i udowodnić, że bez niego jest jej lepiej, choć nieustannie za nim tęskniła.

Tak posypała się lawina wzajemnych zranień.

Oboje nie potrafili przerwać tego błędnego koła. Gdy on chciał, on nie chciała. Gdy ona zrozumiała, że chce go z powrotem, on stawał okoniem. W końcu postanowiła się od niego odciąć. Wylała na niego żółć, po czym zniknęła z jego życia. Uciekała od niego przez prawie 5 lat. Choć wmawała sobie, że to nie ma sensu, że trzeba iść dalej, nie potrafiła przestać o nim myśleć. Każdego faceta porównywała z nim, każdego próbowała przerobić na jego obraz. Nie wychodziło.

Dziś żałuje swojej niedojrzałości.

Zrozumiała na czym polega związek i gdyby wtedy miała tą mądrość co teraz, wszystko potoczyło by się inaczej. Nigdy nie przestała go kochać. Nigdy od czasu ich rozstania nie poczuła się szczęśliwa. Nigdy nie przestała czuć, że on jest miłością jej życia. Wszelkie próby zapomnienia o nim zawiodły. Kocha go miłością, która nie chce odejść…

Magda Gradowa
linia 2px

Akcja „Miłość to spotkania” ♥

Zadanie konkursowe: Prześlij do nas historię twojego wyjątkowego spotkania z drugim człowiekiem. Spotkania, które na zawsze zapadło w twojej pamięci i wpisuje się w hasło naszej akcji, że miłość to spotkania. To dzięki spotkaniom z drugim człowiekiem odkrywamy najpiękniejsze emocje i uczucia, doświadczamy silnych wzruszeń i wyciągamy lekcję na całe życie.

List przesyłajcie na adres [email protected] z dopiskiem „Miłość to spotkania”.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Wyłonimy 10 lauretów naszej akcji, którzy otrzymają następujące nagrody:

Nagrody:

3 x zestaw od marki AVENE

1) zestaw Xera Calm A.D baume, Xera Calm A.D  Olejek + woda termalna

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

2) zestaw kosmetyków z linii PhysioLift (emulsja na dzień, balsam na noc oraz preparat pod oczy)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

3) zestaw Triacneal Expert, żel Cleanance do mycia, płyn micelarny Cleanane

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

AVENE NOWE LOGO 2016

1 x voucher o wartości 1.000 PLN do zrealizowania na poczet rezerwacji domu wakacyjnego z oferty NOVASOL*

f6e076_ec56b491f4584131a954dfc9ce8e4670

domz basensem głowne

Za najciekawszą i najpiękniej opowiedzianą historię spotkania: 1 x voucher r o wartości 1.000 PLN do zrealizowania na poczet rezerwacji domu wakacyjnego z oferty NOVASOL do końca 2017 roku.

Od marki Gynauxil 3 x zestaw składający się z: Plusssz Kobieta, Witamina D3, Elektrolity, Magnez

Gynauxil

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

3 x zestaw PROVAG składający się ze skórzanej kosmetyczki, żelu, emulsji i ręcznika do higieny intymnej

PR_08012016_bwizualizacja_provag_ręcznik

1 x piękna torba O bag viola

logo O bag 2016 (1)

obag viola

Fot. Materiały prasowe

Czas trwania akcji od 15 sierpnia 2016 roku do 15 września 2016 roku.

REGULAMIN AKCJI znajdziecie TUTAJ.


*Voucher o wartości 1.000 PLN do zrealizowania na poczet rezerwacji domu wakacyjnego z oferty NOVASOL do końca 2017 roku.

Szczegóły: Nagroda może zostać zrealizowana w ramach jednej rezerwacji, z terminem wyjazdu, którego koniec przypada najpóźniej na dzień 31.12.2017. Nagroda nie obejmuje nie wliczonych w cenę najmu kosztów dodatkowych oraz dojazdu na miejsce i nie podlega wymianie na ekwiwalent pieniężny.


Zdrowie

Słowa robią różnicę. Są takie, które umocnią twój związek, ale są i takie, które go osłabią

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
8 września 2016
Słowa robią różnicę
Fot. iStock/fotostorm

Czy macie świadomość tego, że 90 % nieporozumień w naszych związkach wynika z tego, że nie potrafimy ubrać przekazu w odpowiednie słowa? Zbyt rzadko zwracamy uwagę na to co i jak mówimy do najbliższych i nie przyjmujemy do wiadomości, że czasem naprawdę, można nas źle zrozumieć. 

Zamiast mówić: Rób, co chcesz! Powiedz: Zdecydujmy razem, jak postąpić.

Słowa robią różnicę

Fot. iStock/myillo

Zamiast mówić: Ty nigdy mi nie pomagasz! Powiedz: Nie poradzę sobie  z tym sam, potrzebuję twojej pomocy.Słowa robią różnicę

Zamiast mówić: Zrobiłeś to specjalnie! Powiedz: Zdarza się, to był wypadek.

Słowa robią różnicę

Fot. iStock/Boonyen

Zamiast mówić: Jeśli nie będziesz stosował się do diety, nigdy nie schudniesz. Powiedz: Nie jest łatwo stracić na wadze, ale wierzę, że ci się uda.

Słowa robią różnicę

Fot. iStock/giulia

Zamiast mówić: Mówiłem ci, że tak będzie. Powiedz: Następnym razem znajdziemy inne rozwiązanie.

Słowa robią różnicę

Fot. iStock/vasimodo

Zamiast mówić: Nie chcę z tobą rozmawiać Powiedz: Porozmawiamy o tym później

Słowa robią różnicę

Fot. iStock/CurvaBezier

Szanujmy się wzajemnie. Słowa robią różnicę.

źródło: brigtside.me 


Zobacz także

„Dzięki tobie znów czuję się sobą”. Fryzjerka uratowała włosy (i życie) dziewczyny chorej na depresję

Bicze szkockie

Bicze szkockie odprężą, pomogą przy cellulicie i rwie kulszowej. Dla kogo jest ten rodzaj masażu?

Leki bez recepty, których nigdy nie powinieneś mieszać z alkoholem

Leki bez recepty, których nigdy nie powinieneś mieszać z alkoholem