Go to content

Wiek metaboliczny. Ile lat naprawdę ma twoje ciało?

wiek metaboliczny
Fot. iStock / lzf

Metabolizm umożliwia dostarczenie energii potrzebnej do zachowania podstawowych funkcji życiowych organizmowi. Tak można określić to w telegraficznym skrócie. Kojarzy się on mam przede wszystkim ze stanem naszej figury. Jeśli dużo jemy i pozostajemy szczupłe, z uznaniem chwalimy szybką przemianę materii. Gdy przybywa nam kilogramów, z niechęcią kręcimy głowami, że nasz metabolizm zwolnił, co bezlitośnie pokazuje waga.

W parze z metabolizmem stawiany jest często wiek metaboliczny, choć to nie jest to samo.

Czym jest wiek metaboliczny?

Wiek metaboliczny określa, ile nasz organizm ma lat oraz w jakiej kondycji się znajduje, pokazując wiek charakterystyczny dla naszego tempa metabolizmu. Wiek metaboliczny można określić, biorąc pod uwagę masę mięśni i tkanki tłuszczowej, zawartość wody w ciele oraz podstawową przemianę materii. Na tej podstawie określa się fizyczny wiek organizmu, dając tym samym wskazówki, czy trzeba się nim zająć w szczególny sposób. W zależności od kondycji, nasz zegar biologiczny może wskazywać mniej lub więcej lat, niż świadczy o tym metryka.

Obliczanie wieku metabolicznego

Pomiarów określających wiek metaboliczny można dokonać u dietetyka lub w klubach fitness. Szczególnie polecane jest to osobom na diecie, by sprawdzić, czy jest ona odpowiednia i proces odchudzania przebiega prawidłowo oraz by wykluczyć niekorzystną utratę tkanki mięśniowej i wody w organizmie. Osobom aktywnym, chcącym prowadzić zdrowy tryb życia, zaleca się takie badanie, by na bieżąco miały świadomość rozwoju swojego ciała.

Wiek metaboliczny oblicza się na podstawie podanych informacji specjalistyczna maszyna, która bada parametry naszego ciała. Efektem badania jest wydruk z dokładną analizą i wnioskami na przyszłość. Jeśli dbasz o siebie, wiek fizyczny twojego ciała może być niższy od metrykalnego. Gdy tak jest, wystarczy, byś nadal dbała o sylwetkę systematycznymi ćwiczeniami i dobrze skomponowaną dietą, aby cieszyć się atrakcyjnym wyglądem przez wiele lat. Gdy wyniki nie zachwycają, dietetyk może ułożyć dla ciebie plan działania, jak cofnąć biologiczny zegar.

Fot. iStock / swissmediavision

Fot. iStock / swissmediavision

Cofnij zegar biologiczny

Niezależnie od wieku metabolicznego, jaki cechuje twój organizm, wyrób sobie dobry nawyk dbania o swoje ciało. Obniżenie wieku metabolicznego jest zadaniem wymagającym konsekwencji, ale prostym w wykonaniu.

Wystarczy wprowadzić nowe, zdrowe nawyki:

  • pij przynajmniej 2 litry wody w ciągu dnia, nawadniaj się wyciskanymi sokami, czy smoothies.
  • jedz więcej warzyw i owoców, szczególnie sezonowych.
  • pożywaj naturalne produkty o dużej zawartości błonnika, białka, antyoksydantów oraz witamin.
  • wyrzuć ze swojej diety wysoko przetworzone jedzenie pełne chemicznych dodatków.
  • białe pieczywo zamień na pełnoziarniste, a czerwone mięso zastąp rybami, owocami morza lub warzywami strączkowymi.
  • ogranicz ilość soli i cukru w diecie.
  • zrezygnuj ze słodzonych napojów gazowanych.
  • potrawy smażone, zmień na gotowane na parze i pieczone.
  • jedz jak najmniej przetworzone owoce i warzywa, takie mają najwięcej cennych składników.

Dzięki temu, będziesz nie tylko zdrowsza, ale i szczuplejsza.


źródło: www.elle.plwww.mojdietetyk.pl