Sól nie tylko konserwuje żywność, ale także dodaje mu smaku, co tłumaczy, dlaczego tak wielu z nas używa jej więcej niż powinno. Jeśli dodamy do tego sól, która znajduje się w przetworzonej ilości, to może się okazać, że naprawdę przesadzamy.
Sól, chociaż dodaje smaku, jednak w nadmiarze jest szkodliwa. Skąd wiedzieć kiedy używamy jej za dużo?
Cztery sygnały, które mówią, że powinieneś powinieneś ograniczyć sól
1) Jedzenie nie ma dla ciebie smaku
Niektórzy ludzie mogą urodzić się z dużą tolerancją słonych smaków, choć zdaniem ekspertów w ciągu życia nasze preferencje smakowe się rozwijają. Jeśli wszystko dosalasz, a potrawy o normalnej ilości soli ci nie smakują, to znaczy, że ty sam używasz jej zdecydowanie za dużo.
2) Czujesz się wzdęty lub spuchnięty
Masz wrażenie, że przybyło ci trochę kilogramów? Być może to wrażenie, które daje zatrzymanie wody w organizmie spowodowane spożywaniem większej ilości soli niż zazwyczaj.
Sól działa dla wody jak jak magnes, a zatrzymanie wody w organizmie może powodować wzdęcia. To właśnie dlatego twoje oczy lub palce są ostatnio podpuchnięte.
3) Cierpisz na niewyjaśnione bóle głowy
Jeśli od czasu do czasu doświadczasz bólów głowy bez wyraźnych przyczyn, spróbuj zaobserwować, czy występują one po spożyciu posiłku ze stosunkowo dużą zawartością soli. Może to powodować rozszerzanie naczyń krwionośnych w mózgu, co prowadzi do bolesnych bólów głowy.
4) Często oddajesz mocz
Nocne oddawanie moczu stanowi prawdziwy problem dla wielu osób, a może być wywołane nadmiernym spożyciem soli. W szczególności u osób starszych może powodować przerywany sen, zmęczenie i drażliwość. Zmniejszenie dziennej porcji soli o 25% powinno ograniczyć ten problem.
źródło: Medical Daily