Go to content

Stres? 9 sygnałów, które świadczą, że dotyczy właśnie ciebie

Fot. iStock/Zespół stresu pourazowego

Jeśli czujesz, że stres towarzyszy ci zdecydowanie częściej niż tylko w poniedziałkowy poranek, a zawirowania w codziennym życiu utrudniają ci funkcjonowanie, być może problem jest zdecydowanie poważniejszy. Oto najczęstsze objawy stresu, których nie można bagatelizować.

Stres – typowe objawy

Weekendowe bóle głowy

Zdaniem dr Tooda Schwedta, nagły spadek stresu, może wywołać migreny. By zminimalizować czynniki wyzwalające, w dni powszednie należy ściśle trzymać się harmonogramu snu i spożywania posiłków.

Skurcze miesiączkowe

Badania przeprowadzone na Harvardzie dowodzą, że zestresowane kobiety są ponad dwukrotnie bardziej narażone na bolesne skurcze menstruacyjne, w porównaniu do tych, które nie są tak spięte. Zdaniem naukowców, stres przyczynia się do zachwiania równowagi hormonów. By złagodzić stres i skurcze miesiączkowe, wybierz się na siłownię. Dzięki temu zmniejszysz aktywność współczulnego układu nerwowego.

Ból szczęki

Kolejnym niepokojącym symptomem jest ból szczęki, który może być oznaką zgrzytania zębami. W takim przypadku warto wybrać się do dentysty i skorzystać ze specjalnej nakładki, stworzonej z myślą o osobach, które zgrzytają zębami podczas snu.

Zobacz także: Prowadzenie dziennika zmniejsza stres i buduje siłę psychiczną. Potwierdzone naukowo

Złe sny

W miarę „rozwoju” snu, sny stają się coraz pozytywniejsze. Dlatego też budzimy się w lepszym nastroju, niż poszliśmy spać. Jeśli jednak jesteś zestresowana, masz problemy ze snem i budzisz się w złym nastroju. By choć w pewnym stopniu poprawić swój sen, zadbaj o jego prawidłową higienę – odpowiednią temperaturę w sypialni, zaciemnienie okien. Ogranicz spożycie kofeiny i alkoholu.

Krwawiące dziąsła

Badania przeprowadzone przez brazylijskich naukowców dowodzą, że osoby zestresowane są obarczone większym ryzykiem chorób przyzębia. Stale podwyższony poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, może osłabić układ odpornościowy, co umożliwia bakteriom zaatakowanie dziąseł.

Trądzik

Stres wzmaga stan zapalny. Dlatego jeśli na twojej skórze, nagle i zupełnie niespodziewanie pojawił się trądzik, to znak, że powinnaś się wyciszyć, zrelaksować. W przypadku, gdy problem skórny jest naprawdę niepokojący, skontaktuj się z lekarzem.

Zobacz także: Jak nie zajadać stresu? 5 inteligentnych i sprawdzonych sposobów

Swędząca skóra

Jedno z badań przeprowadzonych w Japonii wykazało, że osoby cierpiące na chroniczny świąd, są dwukrotnie bardziej narażone na stres, w porównaniu z osobami, które nie zmagają się ze wspomnianą dolegliwością. Co więcej, napięcie i uczucie niepokoju może doprowadzić do nasilenia egzemy czy łuszczycy.

Reakcja na stres aktywuje włókna nerwowe, powodując uczucie swędzenia – wyjaśnia Yosipovitch.

Ból brzucha

Lęk i stres mogą doprowadzić do bólu brzucha, głowy, a nawet i pleców. Jedno z badań wykazało, że osoby doświadczające najwyższego poziomu stresu, były ponad trzy razy bardziej narażone na ból brzucha, w porównaniu z osobami zrelaksowanymi. Dokładny związek między stresem a bólem brzucha wciąż nie jest wyjaśniony, jednak najprawdopodobniej, jelita i mózg mają wspólne ścieżki nerwowe. Kiedy umysł „stresuje się”, jelita odbierają ten sam sygnał.

Źródło: Womenshealthmag