Sok pomidorowy przez jednych jest kochany, inni nie przepadają za jego smakiem, ale jedno trzeba przyznać — sok z pomidorów to jeden z najzdrowszych soków warzywnych. Warto po niego sięgać dla młodej skóry, zdrowego serca, oraz szczupłej sylwetki. Zalet nie brakuje, tym bardziej, jeśli sok pomidorowy zostanie zrobiony samodzielnie, najlepiej z pomidorów pochodzących ze sprawdzonego źródła.
Pomidory — źródło zdrowia
Pomidory wpisały się na stałe do polskiej kuchni. Trudno sobie wyobrazić bez nich zdrowe kanapki i sałatki, przeciery, ketchupy, aromatyczne sosy, zupy, oraz soki. Pomidory są cenione za smak i walory zdrowotne. Są dobrym źródłem witaminy C, która uszczelnia naczynia krwionośne, wzmacnia odporność, wspiera produkcję odmładzającego kolagenu. Witamina A dla o dobry wzrok i kondycję skóry, witamina E nawilża i hamuje procesy starzenia się komórek. Witaminy z grupy B wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, witamina K gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego i kostnego. A to nie koniec wyliczanki.
W pomidorach znajdziemy także cenny dla pracy serca, układu mięśniowego i nerwowego potas, oraz wapń, magnez, żelazo, mangan, miedź, kobalt, brom. Obecny jest również likopen, silnie działający antyutleniacz, który chroni komórki organizmu przed starzeniem się i obniża ryzyko rozwoju nowotworów. Ich dodatkową zaletą jest niska kaloryczność — w 100 g surowych pomidorów znajduje się jedynie 18 kcal. Nic więc dziwnego, że chętnie sięgamy po sok pomidorowy, który ma nie mniej zalet.
Sok pomidorowy — wady i zalety
Soki są wartościową formą świeżych owoców, można je kupić gotowe lub po prostu przyrządzać własne. Sok pomidorowy lub inne warzywne, dostarczają wiele witamin, składników mineralnych i antyoksydantów. Co więcej, szklanka soku z warzyw może zastąpić jedną porcję warzyw w ciągu dnia.
Sok pomidorowy a likopen
Sok pomidorowy stoi wysoko na liście zdrowych soków. W porównaniu do świeżych pomidorów sok zyskuje na zawartości likopenu. Ten antyoksydant pochodzi z rodziny karotenoidów i pełni ważną funkcję w ochronie zdrowia. Utrudnia formowanie się blaszki miażdżycowej w naczyniach wieńcowych, poprawia kondycję naczyń krwionośnych i funkcjonowanie całego układu krwionośnego. Likopen chroni skórę przed efektami działania promieni słonecznych, odpowiada za właściwą jej sprężystość. Poprawia również gęstość mineralną kości i chroni przed osteoporozą. W świeżych pomidorach nie brakuje likopenu — w 100 g znajduje się od 0,7 do 20 mg tej substancji. W soku pomidorowym jest go więcej, ponieważ likopen uwalnia się podczas rozdrabniania i obróbki termicznej. Z tego powodu jego dobrymi źródłami są także koncentraty, sosy, koncentratu, oraz ketchupy.
Sok pomidorowy sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki
Sok pomidorowy należy do napojów zdrowych i niskokalorycznych. Pomidory aż w 93% składają się z wody, więc można po nie sięgać bez wyrzutów sumienia na diecie. Podobnie jest z sokiem — szklanka soku z pomidorów zawiera ok. 35 kcal (ok. 17 kcal na 100 g soku). Śmiało można sięgać po niego nie tylko wtedy, gdy trzeba ugasić pragnienie, ale również gdy zaczyna burczeć w brzuchu, a do posiłku zostało jeszcze trochę czasu.
Sok pomidorowy a dna moczanowa
Dna moczanowa jest chorobą związaną z odkładaniem się w tkankach kryształów moczanu sodu. Jest to skutek zwiększonego stężenia kwasu moczowego, jako efektu jego nadmiernej produkcji lub zaburzonego wydalania z organizmu. Dna moczanowa jest źródłem bólu i prowadzi po dłuższym czasie do uszkodzenia narządu ruchu. Dna najczęściej atakuje stawy (zazwyczaj stopy, staw kolanowy, barkowy, stawy palców rąk), ale może też zająć inne narządy, upośledzając ich działanie. Czy dna może mieć związek z pomidorami i sokiem pomidorowym? Mimo podejrzeń, że istnieje pewna zależność między dną a dietą bogatą w pomidory, które mogą podnosić poziom kwasu moczowego we krwi, medycyna uważa je za produkty obojętne dla rozwoju lub nasilenia tej choroby. Ilość zawartych w nich puryn nie jest duża, więc pomidory i sok pomidorowy są w diecie przy dnie moczanowej dozwolone.
Domowy sok pomidorowy — przepis
Ponieważ nie zawsze łatwo jest o dobry kupny sok pomidorowy, najlepiej zrobić własny. Jest to proste zadanie, więc nawet początkujący miłośnik domowych soków sobie z tym poradzi. Aby przygotować domowy sok pomidorowy, wystarczy mieć pod ręką:
- pomidory (dowolna ilość);
- pieprz, sól, ewentualnie cukier — odrobinę do smaku;
- bazylia, czosnek lub inne przyprawy, jeśli ktoś lubi pikantną wersję.
Przygotowanie soku pomidorowego:
Do przygotowania soku, nie licząc pomidorów z pewnego źródła, potrzeba mieć także blender/sokowirówkę lub garnek i sitko (ew. przecierak).
Najpierw pomidory myjemy, usuwamy zieloną część, następnie kroimy na mniejsze kawałki. W przypadku urządzeń do wyciskania wystarczy wrzucić do nich pomidory i sok zostanie wyciśnięty. Natomiast w przypadku tradycyjnej metody w garnku pokrojone pomidory należy gotować z niewielką ilością wody, ok. 30 min, aż zmiękną. Następnie trzeba je jeszcze gorące przecisnąć przez sito lub przecierak, aby pozbyć się pestek i skórki, ale także wycisnąć sok z miąższu. Jeśli wyjdzie zbyt gęsty, można go rozcieńczyć wodą. Sok pomidorowy można doprawić zgodnie ze smakiem i wypić od razu. Można go przelać do wyparzonych słoików/butelek, zakręcić i zapasteryzować w garnku z pokrywką. Sok pomidorowy można również zamrozić.
źródło: www.poradnikzdrowie.pl, www.mp.pl , dietetycy.org.pl