Rezonans magnetyczny to jedno z najbardziej dokładnych badań obrazowych. Znajduje szerokie zastosowanie w diagnostyce wielu stanów chorobowych. Badanie MRI jest nieinwazyjne i w pełni bezbolesne, jednak w przypadku niektórych osób, jego wykonanie może być nieco utrudnione. Do tej grupy należą młodsze dzieci, a także dorośli, którzy cierpią na klaustrofobię. W takich przypadkach warto wykonać badanie MRI w znieczuleniu.
Rodzaje znieczuleń stosowanych do badania rezonansem magnetycznym
Badanie MRI nierzadko trwa kilkadziesiąt minut i wymaga od pacjenta nieruchomej pozycji. Stanowi to poważne wyzwanie, zwłaszcza u ruchliwych dzieci, które zazwyczaj nie współpracują ze specjalistą wykonującym badanie. Z tego powodu u dzieci do ok. 10 roku życia zaleca się wykonanie badania MRI w znieczuleniu. Metoda ta wykorzystywana jest także w przypadku dorosłych, którzy czują duży niepokój lub lęk w momencie zamknięcia w ciasnej tubie aparatu.
Znieczulenie podczas badania MRI wykonywane jest przez lekarza anestezjologa, który czuwa nad bezpiecznym przebiegiem całej procedury. To on kwalifikuje pacjentów do badania i decyduje o wyborze metody znieczulenia. W trakcie rezonansu magnetycznego wykorzystuje się głównie:
- sedację, czyli podanie leków uspokajających, które ułatwiają zasypianie;
- znieczulenie ogólne, czyli wprowadzenie pacjenta w głęboki sen za pomocą środków dożylnych i wziewnych.
Jak przygotować się do badania MRI w znieczuleniu?
Badanie MRI jest całkowicie bezpieczne, gdyż nie wykorzystuje promieniowania jonizującego. Wymaga ono jednak odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza, gdy jest przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym.
Jeżeli badanie zaplanowane jest w godzinach porannych, ostatni posiłek powinien być spożyty do północy dnia poprzedniego. W przypadku badania odbywającego się w godzinach popołudniowych, pacjent może zjeść do godziny 6:00 lekkie śniadanie.
Niekiedy badanie MRI przeprowadza się wraz z podaniem środka kontrastowego. Należy wtedy, w dniu badania, dostarczyć skierowanie lekarskie oraz wynik badania stężenia kreatyniny, wykonany maksymalnie 14 dni wcześniej.
Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego w znieczuleniu
Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania badania rezonansu magnetycznego. Zalicza się do nich:
- wszczepiony rozrusznik serca;
- obecność implantu ślimakowego lub neurostymulatorów;
- korzystanie z pompy insulinowej;
- obecność drobin metalu w ciele;
- niedawno przebyta biopsja w obrębie badanego obszaru (odstęp powinien wynosić minimum 6 tygodni).
Artykuł sponsorowany