Go to content

Źródła witaminy D – gdzie znajdziemy jej najwięcej?

Fot. Materiały prasowe

Większość osób kojarzy witaminę D ze słońcem – i to całkiem słusznie, bo to właśnie promienie słoneczne powodują, że witamina D jest produkowana z cholesterolu, gdy ciało zostaje wystawione na ekspozycję słoneczną. Za co odpowiada ta witamina? Jakie są jej źródła?

Witamina D3 – źródło mocnych kości i nie tylko

Witamina D bierze udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej i mineralizacji tkanki kostnej, co oznacza, że wspomaga wchłanianie i wykorzystanie wapnia i fosforu – pierwiastków potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego i zębów. Ponadto odpowiada za utrzymanie odpowiedniego stężenia wapnia we krwi i umożliwia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego, dlatego jest bardzo ważna szczególnie dla dzieci. Witamina D poprawia także funkcjonowanie układu krążenia, mięśnia sercowego oraz – o czym nie wszyscy wiedzą – zapewnia utrzymanie szczupłej sylwetki. Ponadto witamina D3 korzystnie wpływa na sprawność układu immunologicznego, a więc na odporność.

Niski poziom witaminy D

Najczęściej niski poziom witaminy D3 jest wynikiem nieodpowiedniej diety i niewystarczającej długości ekspozycji słonecznej każdego dnia (wystarczy 20 minut na słońcu, aby organizm mógł wyprodukować wystarczającą ilość witaminy D3). Zbyt niski poziom witaminy D powoduje zaburzenia wchłaniania wapnia i fosforu, co z kolei prowadzi do upośledzenia mineralizacji kości i chorób układu kostnego takich jak np. krzywica.

Źródła witaminy D

Jednym z najważniejszych źródeł witaminy D są ryby morskie, jednak ważne, by nie poddawać ich procesowi smażenia, ponieważ tracone wtedy zostają pokłady witaminy D. Ponadto źródłami witaminy D są również:

  • jajka,
  • mleko i produkty mleczne,
  • oleje roślinne,
  • sery dojrzewające.

Poza warzywami witaminę D można również pozyskać z produktów pochodzenia zwierzęcego. Spore jej ilości można znaleźć w tłustych rybach (łosoś, tuńczyk, dorsz, śledź), mięsie, podrobach, drobiu i przetworach mlecznych – zwłaszcza o obniżonej zawartości tłuszczów. Ważne są codzienne spacery, które pobudzają proces produkcji witaminy D3 z cholesterolu. Produkty bogate w witaminę D mają specyficzny smak, dlatego czasem trudno namówić dzieci do ich spożycia. Wówczas można dodatkowo zastosować suplementację dla najmłodszych.


Artykuł partnera