Go to content

Przynosisz kwiaty i słodycze? Lista rzeczy, których nie powinnaś robić, odwiedzając kogoś w szpitalu

Fot. iStock/nedomacki

Poza pracownikami służbowy zdrowia, mało kto dobrze czuje się w szpitalu. Nie lubimy być ani pacjentami, ani osobami odwiedzającymi. Nieznajomość podstawowych zasad, obowiązujących w tym miejscu, często powoduje nie tylko niezręczne sytuacje, ale wręcz zagrażające zdrowiu. Chociaż każdy szpital (a nawet oddział) posiada własny regulamin, warto znać podstawowe zasady. Oto, czego powinnaś unikać, wybierając się z wizytą do kogoś, kto właśnie jest hospitalizowany. 

Przynoszenie kwiatów, słodyczy i owoców

W wielu szpitalach posiłki pozostawiają wiele do życzenia. Zanim jednak przyniesiesz z domu wałówkę, upewnij się, czy dana osoba nie powinna być na jakiejś konkretnej diecie. To ważne, ponieważ spożycie nieodpowiednich produktów może utrudnić powrót do zdrowia. Idąc z wizytą do świeżo upieczonej mamy, zapomnij o jakichkolwiek bukietach. Może i ładnie wygląda to w amerykańskich filmach, jednak w praktyce w większości szpitali obowiązuje zakaz przynoszenia kwiatów. Ewentualne uczulenie czy zbyt intensywny zapach, to jedna sprawa. Chodzi też o zarodniki grzybów, które mogą znajdować się na roślinach.

Mrożące krew w żyłach opowieści

To nie jest dobry moment, by opowiadać swojej chorej znajomej o Zośce, którą to „źle zoperowali i zmarła”, tudzież o innej cioci Halince, co to „ze szpitala już nie wyszła”. Takie opowieści na pewno nie przyspieszą powrotu do zdrowia i nie poprawią nastroju osobie chorej.

Ubrania ochronne

Napis „Wstęp tylko w ochraniaczach na buty i bez okrycia wierzchniego” mógłby mieć dwa metry i świecić się na czerwono, a i tak niektórzy by go nie zauważyli. Chodzi o to, żeby wnosić na salę jak najmniej zarazków. Dlatego też założenie ochraniaczy na buty to absolutne minimum. Jeżeli personel mówi, że trzeba założyć na siebie ochronny fartuszek, a na usta maseczkę, lepiej polecenie wykonać, a nie dyskutować. Z tych samych względów nie należy też siadać na łóżku chorego.

Podważanie autorytetu i agresja wobec personelu

Jeżeli jesteś członkiem najbliższej rodziny, a pacjent nie ma nic przeciwko, może porozmawiać z lekarzem na temat zdrowia osoby chorej, dalszego leczenia  i rekonwalescencji. Więcej się dowiesz, gdy będziesz rozmawiać spokojnie i rzeczowo. Jeżeli coś cię wyraźnie niepokoi lub uważasz, że pacjent nie jest traktowany należycie, możesz zgłosić się do dyrekcji szpitala, bądź Rzecznika Praw Pacjenta.

Szacunek dla innych pacjentów

Pozostali pacjenci mogą być skrępowani twoją obecnością. Poza miłym przywitaniem, nie zagaduj wszystkich osób w sali i nie wypytuj, na co chorują (i oczywiście nie strasz rychłą śmiercią). Pomóż, jeśli ktoś cię o coś poprosi. Niektórych nikt nie odwiedza w trakcie trakcie hospitalizacji. Wyjdź z sali, jeśli rozpocznie się obchód. Personel medyczny na ogół sam o to prosi.


 

Źródło: Reader’s Digest