Czy kobiety częściej od mężczyzn chorują na zakażenia układu moczowego?
Tak. Choć mężczyźni również miewają dolegliwości ze strony układu moczowego, kobieca anatomia sprzyja częstszym zakażeniom dróg moczowo-płciowych.
Dlaczego kobiety narażone są na nawracające infekcje układu moczowego?
Tak jak wspomnieliśmy, w dużej mierze za przykre dolegliwości odpowiada anatomiczna budowa naszego układu moczowo-płciowego. Strefa intymna kobiety jest bardzo delikatna i podatna na czynniki zewnętrzne. Ze względu na budowę kobiecych narządów, dużo łatwiej a tzw. zakażenia wstępujące – czyli wędrujące wgłąb dróg moczowych.
Co najczęściej jest przyczyną choroby?
Tak jak wspomnieliśmy, w dużej mierze za przykre dolegliwości odpowiada anatomiczna budowa naszego układu moczowo-płciowego. Strefa intymna kobiety jest bardzo delikatna i podatna na czynniki zewnętrzne. Ze względu na budowę kobiecych narządów, dużo łatwiej a tzw. zakażenia wstępujące – czyli wędrujące wgłąb dróg moczowych.
Taka uroda? Czy profilaktyka może w czymś pomóc?
Tak. Bardzo wiele zależy od naszych indywidualnych cech, jednak istnieje szereg działań, które pomogą ciału w naturalnej obronie przed patogenami. Odpowiednia dieta, higiena czy suplementacja preparatami wspomagającymi utrzymanie prawidłowej mikroflory okolic intymnych, nie wymaga dużych nakładów czasu i pieniędzy – a przynosi realne korzyści. Pamiętajcie, że najlepiej zadbać o równowagę – tę naturalną. To od zawsze najlepsza broń organizmu w walce z patogenami.
Czy można zmniejszyć ryzyko częstych i nawracających zapaleń pęcherza? Jak się zabezpieczać przed nawrotem choroby?
Oczywiście. Bardzo ważne jest, aby nie lekceważyć choroby, jeśli ta już się pojawi – tak naprawdę oprócz profilaktyki, niezwykle ważne jest „porządne” wyleczenie infekcji. Najczęstszym błędem i grzechem pacjentów jest przerywanie kuracji, gdy tylko objawy ustąpią. Stosujcie się zawsze do zaleceń lekarza, wykonajcie badanie kontrolne po zakończeniu leczenia. Szczególnie w przypadku antybiotykoterapii – nie przerywajcie leczenia, gdy poczujecie się lepiej. Pamiętajcie, aby po zakończeniu leczenia nie zapominać o problemie – dbałość o swoje ciało jest najlepszą profilaktyką.
Oczywiście nikt nie dam na gwarancji na nasze zdrowie – ale codzienną dbałością, można zrobić bardzo wiele, by takie ryzyko częstych nawrotów choroby zminimalizować.
Zapobiegać – świetnie brzmi. Ale jak realnie kobieta może pielęgnować swoją intymność?
Odpowiednia higiena intymna – niby sprawa jest oczywista (przecież się myjemy), ale okazuje się, że nie zawsze przez słowo odpowiednia rozumiemy to samo. czasem nieświadomie potrafimy wyrządzić sobie szkodę – pamiętajcie aby w toalecie zawsze podcierać się w kierunku odbytu – nie odwrotnie. W ten sposób, nie przemieścicie bakterii kałowych w okolice intymne. Dbajcie o higienę – jeśli podróżujecie często, zaopatrzcie się w nawilżane chusteczki pielęgnacyjne, jednorazowe podkłady na sedes. Zadbajcie o naturalną i przewiewną bieliznę (oczywiście czystą).
Zadbajcie o zbilansowaną dietę. Bogatą w witaminę C i żywe kultury bakterii.
Pamiętajcie również o prostych i oczywistych rzeczach:
– należy pić dużo wody min 1,5 – 2 litrów dziennie
– oddawać mocz regularnie, gdy pojawia się taka potrzeba
– zadbać o higienę po stosunkach płciowych (niektórzy specjaliści zalecają, aby po stosunku oddać mocz)
Czy istnieje dieta dobra dla pęcherza?
Można tak powiedzieć. Przede wszystkim zacznijmy od podstaw – dobrze zbilansowana zdrowa dieta, ma pozytywny wpływ na całe nasze ciało. Tak samo racjonalne odżywianie dba o układ moczowo-płciowy. Istnieją jednak produkty spożywcze, które mogą pomagać lub nawet szkodzić – jeśli borykamy się np. z zapaleniem pęcherza.
Pozytywny wpływ i realna pomoc przy walce ze szkodliwymi drobnoustrojami mają produkty bogate w witaminę C oraz żurawina, nie zapominajmy o fermentowanych produktach mlecznych. gdy jednak należymy do grupy podatnej na infekcje intymne i dróg moczowych, możemy wybrać dodatkowe preparaty wspomagające – tak aby zapewnić sobie lepszą naturalna ochronę. Suplementy z żurawiny są dostępne bez recepty.
Żurawina ma właściwości utrudniające adhezję, czyli przyleganie bakterii do nabłonka dróg moczowych. To utrudnia kolonizację przez nie układu moczowego. Witamina C i bioflawonoidy również utrudniają osiedlanie się chorobotwórczych bakterii na ściankach pęcherza moczowego. Odpowiedni probiotyk (polecamy, aby wybierać preparaty przygotowane z polskich szczepów bakterii), również potrafi zdziałać bardzo wiele. Dzięki utrzymaniu odpowiedniej równowagi mikroflory dróg rodnych i przewodu pokarmowego zmniejszamy ryzyko „zaatakowania” przez bakterie chorobotwórcze.
Istnieją specjalne diety dedykowane osobom z chorobami układu moczowego. Należy unikać np. szpinaku czy szczawiu. Dobrać dietę, w której będziemy kontrolować zawartość wapnia, kwasu szczawiowego, białka i związków purynowych, sodu, potasu.
Jedzcie dużo warzyw i owoców bogatych w witaminę C.
Jakich produktów spożywczych powinniśmy unikać podczas zapalenia pęcherza?
Przede wszystkim szkodliwe są szczawiany. Podczas zapalenia pęcherza (lub gdy przewlekle chorujemy np. na kamicę nerkową) powinniśmy ograniczyć maksymalnie ich zawartość w spożywanych produktach. Niekorzystnie działają również związki purynowe – występują w wysokich stężeniach np. w podrobach zwierzęcych.
Przykładowe produkty bogate w szczawiany: szczaw, szpinak, rabarbar, botwina, mango, jeżyny, czekolada, kakao w proszku, skórka z cytryny, limonki i pomarańczy (korzystajcie z miąższu i soku tych owoców bogatych w witaminę C, skórka niestety ląduję w koszu).
Czy seks ma wpływ na kondycję układu moczowo-płciowego, czy stosunek może wpływać na podatność na zachorowanie?
Oczywiście. Budowa anatomiczna narządów rodnych kobiety sprawia, że jesteśmy bardziej podatne na infekcje. Podczas zbliżeń seksualnych łatwo o przeniesienie szkodliwych bakterie w okolice układu moczowo-płciowego. Zapobiegaj. Utrzymując odpowiednią równowagę mikroflory swojego ciała, pomożesz mu obronić się przed szkodliwymi drobnoustrojami.
Zadbaj o higienę po stosunku.
Gdy już zachorujemy, czekając na wizytę u lekarza, jak możemy doraźnie sobie pomóc?
Dokładnie tak jak w profilaktyce. Doraźnie, zanim lekarz przepisze wam odpowiednie leki – zaopatrzcie się w preparaty wspomagające: preparaty z żurawiną i odpowiedni probiotyk zawierający polskie szczepy Lactobacillus rhamnosus PL1 oraz Lactobacillus plantarum PM1.
Czy zawsze objawy są odczuwalne przez kobietę?
Nie zawsze. W przypadku zakażeń przewlekłych objawy mogą być dyskretne i nieodczuwalne. Czasem występuje tzw. bakteriomocz bezobjawowy. Dbaj o siebie, wykonuj regularnie proflikatyczne badanie – takie jak laboratoryjne badanie moczu.
Zapalenie pęcherza a ciąża – powinnyśmy się martwić? Jak reagować na zapalenia układu moczowego podczas ciąży?
Tak, podczas ciąży każda infekcje może być niekorzystna dla rozwijającego się dziecka. W przypadku infekcji zawsze zgłoś się do swojego lekarza ginekologa prowadzącego ciążę.
W utrzymaniu zdrowia kobiety pomaga partner publikacji – UROLACT®
Unikatowy na polskim rynku środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego przeznaczony do jednoczesnego postępowania w profilaktyce i wspomaganiu procesu leczenia:
· aktywnych zakażeń układu moczowo–płciowego,
· stanów zapalnych pochwy, zarówno bakteryjnych jak i grzybiczych (kandydoza pochwy),
· powikłanych zakażeń układu moczowo–płciowego u mężczyzn,
· zakażeń układu moczowo–płciowego przed i po zabiegach medycznych w obrębie cewki moczowej, pęcherza moczowego oraz sromu i pochwy,
· we wszystkich stanach mogących zwiększyć podatność na infekcje (antybiotykoterapia, antykoncepcja hormonalna, okres okołomenopauzalny).