Go to content

Pozbądź się mięczaka zakaźnego

Fot. Materiały prasowe

Mięczak zakaźny to niegroźna, ale przewlekła choroba skóry, która dotyka przede wszystkim dzieci. Czasem zdarza się, że dopada także dorosłych. Jaki jest na nią sposób?

Typowym objawem mięczaka zakaźnego są błyszczące, perłowe lub żółtawe guzki, wielkości 2-5 milimetrów, twarde po naciśnięciu, mające charakterystyczne zagłębienie na wierzchołku, wypełnione kaszkowatą masą. Guzki najczęściej pojawiają się na twarzy, klatce piersiowej, plecach, rękach i nogach.

Jak można się zarazić?

Przyczyną choroby jest wirus z grupy ospy – MCV molluscum contagiosum virus. Mięczak zakaźny bardzo szybko się rozprzestrzenia i  często dopada dzieci w wieku przedszkolnym. Wirusem łatwo można się zarazić, gdyż przenosi się drogą kropelkową. Wystarczy, że dziecko dotknie zabawki, ręczniczka lub ubranka kolegi, który jest nosicielem mięczaka.

Ale nie należy się martwić, bo mięczak, poza nieestetycznymi guzkami, nie wywołuje dodatkowych objawów, jak gorączka, pieczenie lub uporczywe swędzenie skóry.

Jak pozbyć się mięczaka zakaźnego?

Należy pamiętać, że im szybciej zdiagnozujemy mięczaka i zaczniemy go leczyć, tym szybciej guzki znikną. W aptece kupić można roztwór Solphadermol, który w składzie ma wodorotlenek potasu. Wystarczy dwa razy dziennie (najlepiej rano i wieczorem), posługując się szpatułką dołączoną do opakowania, nałożyć niewielką ilość preparatu na zmianę i pozostawić do wyschnięcia.

Przy okazji należy uważać, by płyn nie dostał się do oczu lub błon śluzowych. Roztworem nie wolno smarować brodawek, znamion, odcisków lub skóry, która jest uszkodzona (np. otwarte rany). Czynności te należy powtarzać nie dłużej niż 14 dni. Roztwór można stosować tylko do momentu pojawienia się stanu zapalnego wokół guzka, bo to oznacza, że zaczyna się proces gojenia.
Warto wiedzieć, że Solphadermol skraca czas gojenia się guzków mięczaka do 4 tygodni. Producent zadbał również o bezpieczeństwo pacjentów: specjalny wkład ochronny we wnętrzu wlotu butelki zapobiega wylaniu się płynu, a specjalnie wyprofilowana szpatułka pozwala na precyzyjną i bezpieczną aplikację preparatu wyłącznie na powierzchnię guzka. Preparat można stosować u dzieci od 2 roku życia oraz u kobiet w ciąży i w okresie karmienia.

W niektórych przypadkach stosuje się także laseroterapię lub krioterapię.

O czym jeszcze warto pamiętać?

  1. W trakcie leczenia mięczaka zarażone dziecko powinno mieć swój osobisty ręcznik, bieliznę pościelową i sztućce. Dziecku należy wytłumaczyć, że nie powinno dzielić się z innymi dziećmi swoimi ubrankami lub zabawkami.
  2. Należy pilnować, by dziecko nie pocierało, ani nie drapało guzków, gdyż w ten sposób może dojść do przeniesienia się mięczaka na inne partie skóry.
  3. Warto wiedzieć, że mięczak zakaźny może pojawić się także u osób starszych (15-30 lat).
  4. U dorosłych do zakażenia dochodzi zazwyczaj drogą płciową. Zarazić się można na basenie, jacuzzi, w spa, korzystając z tych samych urządzeń na siłowni lub w klubie fitness.
  5. U dorosłych zmiany skórne pojawiają się na udach, pośladkach, w okolicach podbrzusza, pachwin i narządów płciowych.
  6. W grupie osób narażonych na atak wirusa znajdują się diabetycy, chorzy na AZS (atopowe zapalenie skóry), nosiciele wirusa HIV oraz osoby ze słabą odpornością ( u tych osób guzki są zazwyczaj znacznie większe).

Uwaga!

Guzki mięczaka łatwo można pomylić z torbielami, brodawkami lub włókniakami, które najczęściej pojawiają się na szyi.

Solphadermol

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z marką SolphaDermol