Lifestyle Zdrowie

8 sygnałów, które świadczą o tym, że możesz mieć problem z alkoholem

Redakcja
Redakcja
7 sierpnia 2017
Fot. iStock / gilaxia
 

Alkohol częściej kojarzymy z dobrą zabawą, niż z widokiem nałogowych alkoholików, zbierających pieniądze pod sklepem na kolejny trunek. Abstynenci są w mniejszości, za to większość sięga okazjonalnie po trunki, podczas wyjścia nocą na miasto, spotkaniami z przyjaciółmi, czy romantycznych kolacji.

Wszystko jest dla ludzi i o ile sięgamy po alkohol z umiarem, problemu nie ma.

Granica między okazjonalnym wypiciem a alkoholizmem

Problem może pojawić się wtedy, gdy sięganie po lampkę wina czy drinka przestaje być okazjonalne, a zaczyna być koniecznością. Trudno jest złapać TEN moment, zarówno dla osoby pijącej, jak i jej otoczenia. Według definicji, uzależnienie od alkoholu to zaburzenie psychiczne, którego podstawowym objawem jest skupianie się na piciu i ciągła, nawracająca potrzeba spożywania alkoholu. Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Polsce jest około 900000 osób uzależnionych.

Rzadko się zdarza, aby to sam uzależniony zauważył swój problem. Najczęściej osoba pijąca wypiera fakty i tłumaczy swoje zachowanie tak, jakby alkohol nie miał w nim żadnego znaczenia. Najczęściej pada stwierdzenie, że tylko ten jeden drink potrzebny jest, aby się zrelaksować, pozbyć nadmiernego stresu lub też dodać sobie odwagi, czy ułatwić zasypianie. Często też bywa, że osoba uzależniona nie widzi u siebie niepokojącą sytuację, natomiast bez problemu wskazuje innego alkoholika.

Stereotypy trzeba obalić

Nie jest tak, że alkoholikiem może być jedynie osoba niepracująca, pijąca codziennie, zaniedbana i ciągle nietrzeźwa. To nie są wyłączne kryteria mówiące o tym, że pojawił się problem. Życie pokazuje, że wiele osób uzależnionych może długo zachowywać pozory zwyczajnego funkcjonowania. Mają oni pracę, towarzystwo, związki, tworzą rodzinę, jednak nie da się ukryć, że to alkohol dzień po dniu wypiera inne potrzeby i staje się celem życia.

Statystyczny Polak wypija rocznie ponad 10 litrów czystego alkoholu, a Polska znajduje się na 21 miejscu na 191 w rankingu krajów z największym spożyciem alkoholu. Taki mamy styl życia, tak lubimy się bawić i często powtarzamy, że przecież Polak nie wielbłąd, pić musi, a pociąg do alkoholu mamy zapisany w genach.

Po czym poznać osobę z problemem alkoholowym?

Nie bez powodu alkoholizm nazywany jest chorobą zaprzeczeń. Najczęściej zarówno alkoholik, jak i najbliżsi wypierają ze świadomości fakt utraty kontroli nad piciem. Niepokojącym objawami są m.in.: picie w samotności i bez świadków, poszukiwanie okazji do picia. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce kryteriami ICD-10 uzależnienie rozpoznaje się wtedy, gdy spełnione są co najmniej 3 spośród następujących kryteriów:

  • silne pragnienie lub poczucie przymusu picia,
  • trudności w kontrolowaniu zachowania związanego z piciem,
  • fizjologiczne objawy stanu odstawienia,
  • stwierdzenie objawów tolerancji (aby osiągnąć efekt upojenia, osoba uzależniona potrzebuje coraz większej ilości alkoholu, a ilość alkoholu niebezpieczna dla zdrowia osób bez problemu alkoholowego może być stosunkowo dobrze tolerowana),
  • zaniedbywanie innych źródeł przyjemności lub zainteresowań, zwiększenie ilości czasu koniecznego do zdobycia substancji, jej przyjmowania lub do usuwania skutków jej działania
  • spożywanie alkoholu mimo wyraźnych dowodów szkodliwych następstw.

8 sygnałów, które świadczą o tym, że możesz mieć problem z alkoholem:

1. Relaksujesz się po ciężkim dniu przy alkoholu

Ponieważ alkohol pomaga wejść w stan rozluźnienia, często traktowany jest jako sposób na zrelaksowanie się i lepszy sen. Niestety, gdy nie możesz położyć się spać bez codziennego wypicia lampki wina czy też drinka, oznacza to uzależnienie relaksu od spożycia alkoholu. To może być początek problemu z piciem.

2. Nie umiesz bawić się bez alkoholu

Jeśli każde twoje wyjście na miasto czy spotkanie z przyjaciółmi wiąże się z obecnością alkoholu, coś może być na rzeczy. Brak odwagi do zabawy na parkiecie czy nawiązywania kontaktów z innymi, można rozwiązać w inny sposób niż przez picie.

3. Pijesz dla kurażu

Jeśli wydaje ci się, że zanim przystąpisz do zadania, które nastręcza trudności, musisz sięgnąć po kieliszek czegoś mocniejszego, zmierzasz w złym kierunku. Sięgnij po inne działania pomagające opanować stres, które nie mają nic wspólnego z piciem i wzmocnią wiarę we własne możliwości.

4. Zaniedbujesz pracę

Jeśli odkładasz swoje obowiązki zawodowe na czas „po drinku” to poważny sygnał ostrzegawczy. Odkładanie pracy na później i odsuwanie jej alkoholem, jest prostą drogą do zawalenia swoich obowiązków i utraty dochodu.

5. Zakłamujesz fakty

Najczęściej pada stwierdzenie, że to było tylko jedno piwo, jeden drink, jedna lampka wina, gdzie w rzeczywistości wypiłaś tego więcej. Jesteś w stanie powiedzieć i zrobić wiele, aby udowodnić, że nie masz problemu.

6. Zawsze masz wytłumaczenie dla siebie

Tłumaczysz się, że wypiłaś, bo było gorąco a chłodny drink jest i smaczny i przyjemny podczas upału, nic dziwnego, że się skusiłaś.  Lub skoro inni pili, ty również nie odmawiasz, a gdy spotykasz się z koleżanką, musisz oblać sukces w pracy (ten sam, po raz piąty).

7. Pijesz więcej

Ne umiesz powiedzieć sobie dość i każdy kolejny drink czy piwo, oficjalnie jest tym „ostatnim”. Niestety nie kończy się na jednym, a na kilku, czasem aż do utraty świadomości.

8. Nie dostrzegasz związku między alkoholem a tym, co cię spotyka

Nie widzisz związku pomiędzy twoimi wpadkami, na przykład potknięcia się na prostej drodze, kłótni z najbliższymi czy zgubienia portfela, spowodowanymi nadużywaniem alkoholu. Żadna z tych sytuacji, która cię spotkała  po wypiciu, nie wydaje ci się być powiązana z alkoholem.

Jeśli zauważyłaś u siebie podobne sygnały lub prezentuje je ktoś tobie bliski, nie czekaj, podejmij odpowiednie kroki. Jedyną skuteczną i pewną metodą uniknięcia zachorowania jest całkowita abstynencja. Każdy, pijący alkohol, niezależnie od okoliczności, musi brać pod uwagę możliwość rozwoju uzależnienia.

źródło: psychiatria.mp.plwww.hellozdrowie.pl


Lifestyle Zdrowie

Urządzenia do zabudowy, które spełniają życzenia dla wybrednych? Zobaczcie nową, przepiękną linię TEKA

Redakcja
Redakcja
7 sierpnia 2017
Fot. Materiały prasowe
 

Myślałyście kiedyś o cudownym urządzeniu, jak w kreskówce o Jetsonach? Wciskacie guzik, mówicie, co chcecie zjeść i po chwili świeże i pachnące danie pojawia się na talerzu… Może tego marzenia jeszcze nie da się spełnić, ale producenci AGD czasem czytają nam w myślach i choć na jetsonową maszynkę przyjdzie nam pewnie jeszcze poczekać, oni mają dla nas inne (równie) łakome kąski.

Bo kto nie marzył o piekarniku, który wie, co zrobić z zamrożoną pizzą i jak się samodzielnie umyć bez użycia naszych rąk? My marzymy. Zobaczcie koniecznie nową linię od TEKA Wish, takiego właśnie kuchennego dżina.

Starannie zaprojektowane urządzenia TEKA Wish umożliwiają spełnianie różnych, prostszych i bardziej skomplikowanych, życzeń. Niezależnie od tego czy ktoś pragnie szybko podgrzać mrożoną pizzę, przygotować ciasto według przepisu babci czy odtworzyć wyszukane danie podpatrzone w eleganckiej restauracji – pomogą mu nowoczesne piekarniki, precyzyjne płyty grzewcze i efektywne okapy TEKA Wish.

Co jeszcze jest w nich niesamowitego?

Na pewno wygląd. Stylowa i prosta linia w dwóch wersjach kolorystycznych robi wrażenie.  Równe linie, gładkie powierzchnie, przestronne wnętrza i wysokiej jakości materiały użyte do ich produkcji, takie jak szkło, stal i aluminium, to znak rozpoznawczy tej linii. Jeśli do tego dodać intuicyjną obsługę, niskie zużycie energii oraz  systemy ułatwiające utrzymanie czystości – otrzymamy prawdziwy prezent od złotej rybki – my to 'kupujemy’.

 

Jedna linia trzy życzenia

Punktem wyjścia do stworzenia urządzeń TEKA Wish stało się zrozumienie trzech podstawowych oczekiwań klientów, które można najkrócej podsumować: przyjazna obsługa, łatwe czyszczenie i oszczędność energii.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Konstruując nowe modele zwracano uwagę na nowoczesne rozwiązania pozwalające spełnić te życzenia. Przykładami innowacji w urządzeniach TEKA Wish jest np. DuoClean, czyli system samoczyszczenia się piekarników, ułatwiający utrzymanie czystości, nowoczesne silniki EcoPower w okapach, gwarantujące cichą i efektywną pracę przy zredukowanym zużyciu energii czy panel Multislider, zapewniający niezwykłą precyzję sterowania płytą indukcyjną. Jednym słowem wszystko, na czego brak narzekamy wzdychając nad swoimi 'starymi’ sprzętami.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Realizacje życzeń klientów widać także we wzornictwie nowej linii, bo doskonale wpisują się we współczesne trendy wnętrzarskie. Na szczęście designerska przemiana nie odbyła się kosztem funkcjonalności- wręcz przeciwnie.

Powiększone wnętrza piekarników z prowadnicami teleskopowymi na dwóch poziomach, to łatwiejsze wkładanie i wyjmowanie potraw. Czytelne panele elektroniczne pozwalają intuicyjnie sterować urządzeniem i wybierać ekologiczne opcje z szerokiej gamy dostępnych programów. Wysokiej jakości materiały – szkło, stal i aluminium – można bez problemu utrzymać w czystości.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Trzy grupy urządzeń TEKA Wish

Sposób w jaki ludzie korzystają z własnej kuchni jest bardzo różny,tak jak ich oczekiwania. Niektórym wystarczają  najprostsze urządzenia, które można obsłużyć, symbolicznym “jednym przyciskiem”. Gotowanie w ich wykonaniu to bardziej podgrzewanie, niż szykowanie wymyślnych dań. Ma być szybko, łatwo i przyjemnie. Dla nich powstała grupa urządzeń Easy. Są niedrogie, proste w obsłudze, z podstawowymi funkcjami, zapewniającymi efektywne działanie.

Osobom, które potrzebują wszechstronnych rozwiązań, ponieważ lubią spędzać czas w kuchni na przygotowywaniu rozmaitych potraw, spodobają się urządzenia Total. Total łączy w sobie funkcjonalność, atrakcyjne wzornictwo i szeroką gamę funkcji, umożliwiających kulinarne eksperymenty.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Z kolei urządzenia Maestro są odpowiedzią na oczekiwania osób szczególnie wymagających, którzy zawsze chcą być krok przed innymi i poszukują nowatorskich rozwiązań dopasowanych do ich indywidualnego stylu życia. Doskonale sprawdzą się w kuchniach,w których dużo się dzieję, a kucharze zaglądają do nowych przepisów nie tylko w dniu zakupu nowej książki kucharskiej.

Taka grupa kocha gotować i dobrze, by tej miłości nic nie przeszkadzało! W kuchni stawiają na finezję i precyzję, dlatego poszukują urządzeń z najwyższej półki, które będą ich wspierać w doskonaleniu sztuki kulinarnej.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

A ty, jakim typem kucharza jesteś?

Więcej informacji na www.teka.com


Artykuł powstał we współpracy z firmą TEKA


Lifestyle Zdrowie

14 hitów z drogerii za mniej niż 25 zł

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
7 sierpnia 2017
fot. archiwum prywatne
Następny

W sklepach kosmetycznych i drogeriach potrafimy zostawić niemałe pieniądze. Ale czy naprawdę jest to konieczne? Czy nie można kupić dobrych kosmetyków w przystępnej cenie? Postanowiłam wybrać się do lokalnej drogerii i zapytać pracujące tam panie o kosmetyki do makijażu godne polecenia i te, które klientki kupują najchętniej. Dodatkowe utrudnienie – nie mogą kosztować więcej niż 25 zł!

Jak się okazuje, znalezienie odpowiednich produktów wcale nie było trudne, a co interesujące, większość produkowana jest przez polskie firmy. Cudze chwalimy, swego nie znamy? Na to wygląda!

Zobacz także

Rzuć wszystko i idź się całować, bo…

Rzuć wszystko i idź się całować, bo…

farbka do brwi

Farbka do brwi zamiast henny – dlaczego warto?

7 rzeczy, których nie powinnaś oczekiwać od innych