Szósta fala koronawirusa w Polsce staje się faktem. Liczba zachorowań rośnie z dnia na dzień. Koronawirus mutuje, przybiera nowe podwarianty, które często dają niecharakterystyczne objawy. Jak wyglądają pierwsze objawy zakażenia Omikronem i co warto mieć w domowej apteczce?
Koronawirus Omikron – co powinniśmy o nim wiedzieć?
Tak jak większość wirusów, tak i koronawirus posiada zdolność mutacji. Silnie rozprzestrzeniającym się wariantem jest koronawirus Omikron – zakażeń przybywa lawinowo. Wyodrębniono już kilka jego podlinii, a BA.5 uznana została za tę, która najszybciej się rozprzestrzenia. Omikron bardzo dobrze wchłania się do ludzkich komórek i przebija układ immunologiczny. Posiada zdolność do pokonywania bariery odpornościowej – poszczepiennej i poinfekcyjnej, w wyniku czego reinfekcje pojawiają się aż osiem razy częściej w porównaniu do wcześniejszych wariantów.
Omikron – najbardziej charakterystyczne objawy
Objawy zakażenia Omikronem, choć są łagodniejsze niż w przypadku innych mutacji, również są szkodliwe dla zdrowia. Choć wiele mówi się o łagodniejszym przebiegu od delty czy innych wariantów, zdaniem specjalistów przebieg choroby u osób niezaszczepionych będzie równie ciężki. Na podstawie przeprowadzonych badań i obserwacji, do najczęściej pojawiających się symptomów można zaliczyć:
- ból gardła,
- katar,
- kaszel – łagodny lub bardzo uporczywy,
- podwyższoną temperaturę ciała,
- osłabienie,
- utratę węchu,
- szumy uszne,
- dolegliwości jelitowo-żołądkowe,
- wysypkę skórną.
Badania przeprowadzone przez naukowców z King’s College London dowodzą, że wysypki skórne pojawiały się nawet u osób z COVID-19, które izolowały się w domu. U około 20 proc. osób zmiany skórne były jedynym objawem choroby. Pokrzywka, pęcherze, wysypka plamisto-grudkowa czy rumień często są pierwszą lub jedyną manifestacją choroby – szczególnie u dzieci. Biegunka i wymioty to objawy jelitowo-żołądkowe pojawiające się u pacjentów zakażonych Omikronem, które często mylone są z grypą żołądkową.
Gdy wirus zaatakuje płuca, prawdopodobne jest, że zakażenie będzie miało cięższy przebieg, a chory być może będzie wymagał hospitalizacji.
Objawy Omikrona, w zależności od wielu różnych czynników np. od wieku, są różne i przybierają różny stopień nasilenia. Zdarza się, że choroba przebiega całkowicie bezobjawowo. Niestety nawet pełne zaszczepienie się nie wyklucza zakażenia Omikronem, ale na pewno zmniejsza ryzyko zachorowania.
Zobacz również: Nowe warianty koronawirusa – co warto o nich wiedzieć
Jak długo utrzymują się objawy?
Choć w niektórych przypadkach zakażenie Omikronem jest bardzo groźne dla organizmu, to zazwyczaj objawy zachorowania ustępują stosunkowo szybko. Po tygodniu, a czasami już po czterech – pięciu dniach można powrócić do normalnego funkcjonowania. Wszystko uzależnione jest od stanu zdrowia pacjenta, chorób współistniejących, wieku czy prowadzonego stylu życia. Choć często mówi się, że reinfekcje są łagodniejsze, to wcale nie jest to regułą.
Jak leczyć Omikron domowymi sposobami?
Osoby zarażone Omikronem rzadziej wymagają hospitalizacji, a leczenie w domowej izolacji zazwyczaj jest wystarczające. Dlatego warto sprawdzić domową apteczkę i uzupełnić ją o leki, które pomogą złagodzić objawy w przypadku zakażenia koronawirusem. Co powinno się w niej znaleźć?
- Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – środki zawierające paracetamol.
- Leki obkurczające błonę śluzową nosa – środki obkurczające naczynia krwionośne śluzówki nosa pomogą pozbyć się uporczywego kataru. Woda morska nawilża i oczyszcza błonę śluzową nosa, można ją wykorzystać do płukania zatok.
- Leki na ból gardła – środki osłaniające i łagodzące podrażnienie gardła. Największą popularnością cieszą się tabletki z dodatkiem lidokainy, która posiada działanie znieczulające.
- Leki na kaszel – syrop ułatwiający odkrztuszanie i oddychanie.
- Leki żołądkowe – krople miętowe złagodzą bóle żołądka, a węgiel aktywny skróci czas trwania biegunki. Warto pamiętać również o elektrolitach, które pomogą uzupełnić związki mineralne.