Zdrowie

Objawy zaburzeń hormonalnych, które większość kobiet ignoruje

Redakcja
Redakcja
27 lutego 2018
Fot. iStock/Voyagerix
Następny

Wiele ważnych procesów w naszym ciele jest regulowanych przez hormony. Dlatego właśnie, gdy któryś z nich produkowany jest w niewystarczających ilościach lub jest go wręcz zbyt dużo, nasz organizm szaleje. Może się to objawiać gorszym samopoczuciem, problemami z trawieniem czy koncentracją, spadkiem libido itd… Zaburzeń hormonalnych nie wolno bagatelizować, choć większość z nas w ogóle się nie przejmuje. Tak naprawdę o pewnych zakłóceniach ich pracy dowiadujemy się przypadkiem. Oto kilka najpopularniejszych objawów zaburzeń hormonalnych, których nie wolno ignorować. 

Objawy zaburzeń hormonalnych, które większość kobiet ignoruje

Nagłe pojawienie się trądziku

Wysyp krost i pryszczy może się pojawić, czy mamy zablokowane i zanieczyszczone pory. W takich sytuacjach pomoże odpowiednia pielęgnacja skóry. Zdarza się jednak, że trądzik pojawia się w wyniku zaburzeń hormonalnych, np. gdy dojdzie do nagłego spadku androgenów.

Częste bóle głowy

Powodem, dla którego często występują bóle głowy (z wyjątkiem stresu i zmęczenia), może być niski poziom estrogenu. Jest to żeński hormon, produkowany w jajnikach i kontrolujący wszystkie procesy metaboliczne w mózgu i rdzeniu kręgowym. Dlatego, jeśli masz go za dużo lub za mało, możesz cierpieć na migreny lub po prostu źle się czuć.

Bezsenność

Jest bardzo niepojącym objawem, możesz może świadczyć o zaburzeniach w produkcji progesteronu. Hormon ten między innymi działa jak naturalny środek zwiotczający i ułatwiający zasypianie. Jeśli jest go zbyt mało, możesz cierpieć na bezsenność.

Zwiększona potliwość

To właśnie hormony są odpowiedzialne za regulację temperatury ciała. Gdy dochodzi do ich zaburzeń, możesz czuć uderzenia gorąca. Właśnie to spotyka kobiety w okresie menopauzy – ich hormony szaleją, co wyraźnie daje się odczuć.

Ciągłe zmęczenie

Każdy z nas raz na jakiś czas odczuwa zmęczenie. Bo a to się nie wyspał, a to miał ciężki dzień. Jeśli jednak notorycznie odczuwasz zmęczenie, niezależnie od tego, jak wyglądał twój dzień i co robiłaś, warto zbadać tarczycę.

Nagła zmiana ciała

Jeżeli z niewyjaśnionych powodów nagle zaczęłaś tyć, coś jest na rzeczy. Zaburzenia hormonalne mogą powodować magazynowanie tłuszczu w organizmie, co skutkuje wzrostem masy ciała. Zbadaj tarczycę, poziom insuliny, kortyzolu i estrogenu.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zdrowie

Jak na pierwszej randce stwierdzić, że to właśnie ten facet? Zrób „test barowy” i wszystko będzie jasne!

Redakcja
Redakcja
27 lutego 2018
Fot. iStock/Milan_Jovic
 

Randkowanie wcale nie jest proste, prawda? Wie to każdy, kto na pierwszą randkę się umawia. Tę kwestię utrudnia ostatnio także fakt randkowania online. Możemy przegadać długie wieczory z jakimś facetem w sieci, znaleźć wspólny język, zachwycić się, ale czy spotkanie w realu nie rozczaruje? Skąd wiedzieć, że to jest właśnie ta osoba i że warto tę znajomość kontynuować?

Założycielka jednego z portali randkowych Erika Ettin uważa, że jest jeden bardzo prosty sposób na to, by sprawdzić, czy facet, z którym umówiłaś się na randkę w knajpie może być tym właściwym. Otóż, jej zdaniem, należy zwrócić uwagę na nasze zachowanie. Czy rozglądasz się wokół, by sprawdzić, kto jeszcze jest w restauracji czy kawiarni? W jakim celu to robisz, z obawy, żeby nikt was nie zobaczył, czy może wręcz przeciwnie – chcesz by was razem zobaczono. Jeśli z tego drugiego powodu – test barowy zdany. Można kontynuować znajomość. Pamiętajcie, że działa to też w drugą stronę, wasz partner też może się rozglądać.

Hmm, czy to wiarygodny test? Może przecież być tak, że wodząc wzrokiem po gościach kawiarni szukamy kogoś atrakcyjnego, kto nas zaciekawi, bo znudzone jesteśmy randką?


źródło: The Sun

 

 


Zdrowie

8 przyczyn powstawania nowotworów. Sprawdź, na które jesteś szczególnie narażona

Redakcja
Redakcja
27 lutego 2018
Fot. iStock/FatCamera
Następny

Różnego rodzaju nowotwory zbierają śmiertelne żniwo. Wiele się mówi o profilaktyce zachorowań, która jest niezwykle istotna zarówno w kwestii zapobiegania chorobom oraz wykrywania ich w jak najwcześniejszym stadium. Bo im wcześniej wykryty nowotwór, tym większe szanse na skuteczne leczenie i powrót do zdrowia.

Czym są nowotwory?

O nowotworze można mówić wtedy, gdy komórki w organizmie zaczynają zachowywać się inaczej niż zwykle, rosną, namnażają się i  rozprzestrzeniają bez kontroli. U każdego z nas mogą kształtować się takie komórki nowotworowe, ale układ odpornościowy skutecznie izoluje je i niszczy. Jednak w wielu przypadkach grupa komórek staje się silniejsza i nowotwór atakuje. Im słabszy organizm, tym silniejsze uderzenie nowotworu. Złośliwe zmiany, z którymi się nie walczy poprzez dobrane leczenie, zajmują kolejne komórki i często dają przerzuty do innych organów. Wtedy na skuteczną walkę z chorobą bywa zbyt późno.

Jest wiele przyczyn powstawania raka, które zależą od danego typu nowotworu. Czynniki zachorowań mogą być zewnętrzne i wewnętrzne, warto mieć świadomość, co znacznie zwiększa ryzyko zachorowania.

8 przyczyn powstawania nowotworów

1. Czynniki genetyczne

Obciążenie genetyczne ma duży związek z ryzykiem zachorowania na konkretny typ nowotworu. Niektóre osoby posiadają uszkodzone geny — tzw. onkogeny, które mogą stanowić przyczynę powstania raka. Przykładem może być gen BRCA1, którego uszkodzenie związane jest ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi lub gen RB, którego uszkodzenie związane jest ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na siatkówczaka. Obecność tego rodzaju mutacji nie determinuje choroby, ale zwiększa ryzyko i predyspozycje do zachorowania na nią.

2. Zakażenia wirusowe i bakteryjne

Wirus zapalenia wątroby typu B i C, może wywołać raka wątroby. Wirus opryszczki płciowej (herpes typ II, HSP) oraz ludzki wirus brodawczaka (HPV) zwiększają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, pochwy, sromu i odbytu. Wirus Epsteina-Barr (EPV) zwiększa ryzyko zachorowania na ziarnicę złośliwą, chłoniaki, nowotwory gardła i nosa. Bakterie takie jak np. Helicobacter pylori powodują zachorowanie na wrzody oraz raka żołądka. W walce z większością tych wirusów zalecane są szczepienia ochronne.

3. Palenie papierosów

Wg przeprowadzonych badań 9 na 10 osób, u których wykryto raka płuc, było palaczami. Palenie tylko jednego papierosa dziennie podnosi ryzyko zachorowania u mężczyzn trzykrotnie, a u kobiet pięciokrotnie. Dym papierosowy zawiera nawet 4 tysiące substancji chemicznych, chemikaliów, które szkodzą nawet tym, którzy nie palą, ale biernie wdychają dym. Ryzyko zachorowania u biernych palaczy zwiększa się aż o 20%.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

świeżo wyciskane soki

Świeżo wyciskane soki – przekonaj się o ich zaletach

Borówki amerykańskie - właściwości dla zdrowia

Borówka amerykańska – wspiera sokoli wzrok, zdrową wątrobę, i nie tylko. Jakie inne korzyści daje jedzenie borówek?

8 produktów, które warto zjeść na śniadanie

8 produktów, które warto zjeść na śniadanie. Dodadzą energii, poprawią humor, pomogą zachować szczupłą sylwetkę