Go to content

Objawy zaburzeń hormonalnych, które większość kobiet ignoruje

Wiele ważnych procesów w naszym ciele jest regulowanych przez hormony. Dlatego właśnie, gdy któryś z nich produkowany jest w niewystarczających ilościach lub jest go wręcz zbyt dużo, nasz organizm szaleje. Może się to objawiać gorszym samopoczuciem, problemami z trawieniem czy koncentracją, spadkiem libido itd… Zaburzeń hormonalnych nie wolno bagatelizować, choć większość z nas w ogóle się nie przejmuje. Tak naprawdę o pewnych zakłóceniach ich pracy dowiadujemy się przypadkiem. Oto kilka najpopularniejszych objawów zaburzeń hormonalnych, których nie wolno ignorować.

Objawy zaburzeń hormonalnych, które większość kobiet ignoruje

Nagłe pojawienie się trądziku

Wysyp krost i pryszczy może się pojawić, czy mamy zablokowane i zanieczyszczone pory. W takich sytuacjach pomoże odpowiednia pielęgnacja skóry. Zdarza się jednak, że trądzik pojawia się w wyniku zaburzeń hormonalnych, np. gdy dojdzie do nagłego spadku androgenów.

Częste bóle głowy

Powodem, dla którego często występują bóle głowy (z wyjątkiem stresu i zmęczenia), może być niski poziom estrogenu. Jest to żeński hormon, produkowany w jajnikach i kontrolujący wszystkie procesy metaboliczne w mózgu i rdzeniu kręgowym. Dlatego, jeśli masz go za dużo lub za mało, możesz cierpieć na migreny lub po prostu źle się czuć.

Bezsenność

Jest bardzo niepojącym objawem, możesz może świadczyć o zaburzeniach w produkcji progesteronu. Hormon ten między innymi działa jak naturalny środek zwiotczający i ułatwiający zasypianie. Jeśli jest go zbyt mało, możesz cierpieć na bezsenność.

Zwiększona potliwość

To właśnie hormony są odpowiedzialne za regulację temperatury ciała. Gdy dochodzi do ich zaburzeń, możesz czuć uderzenia gorąca. Właśnie to spotyka kobiety w okresie menopauzy – ich hormony szaleją, co wyraźnie daje się odczuć.

Ciągłe zmęczenie

Każdy z nas raz na jakiś czas odczuwa zmęczenie. Bo a to się nie wyspał, a to miał ciężki dzień. Jeśli jednak notorycznie odczuwasz zmęczenie, niezależnie od tego, jak wyglądał twój dzień i co robiłaś, warto zbadać tarczycę.

Nagła zmiana ciała

Jeżeli z niewyjaśnionych powodów nagle zaczęłaś tyć, coś jest na rzeczy. Zaburzenia hormonalne mogą powodować magazynowanie tłuszczu w organizmie, co skutkuje wzrostem masy ciała. Zbadaj tarczycę, poziom insuliny, kortyzolu i estrogenu.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Objawy zaburzeń hormonalnych Fot. iStock/Voyagerix

1/1 Objawy zaburzeń hormonalnych, które większość kobiet ignoruje

Objawy zaburzeń hormonalnych

Utrata włosów

Przyczyną mogą być nie tylko niedobory witamin czy mikroelementów. Wypadanie włosów u kobiet bywa też spowodowane wzrostem poziomu testosteronu. Ten męski hormon, produkowany w nadmiarze, sprzyja łysieniu kobiet.

Problemy z trawieniem

Boli cię brzuch, jedzenie niemalże przelatuje przez ciebie lub przeciwnie – zmagasz się z uporczywymi zaparciami? Być może winowajcą się hormon stresu. Warto też zbadać poziom estrogenów.

Niekontrolowane napady głodu

Nasze ciała syntetyzują hormony odpowiedzialne za nasz apetyt i głód. Brak równowagi między nimi prowadzi do niekontrolowanych napadów głodu. Lekarze odkryli, że istnieją dwa hormony, które o tym decydują – leptyna i grelina. Leptyna zmniejsza głód, gdy coś zjemy, a grelina daje nam znać, kiedy nadszedł czas na posiłek.

Kłopoty z pamięcią

Tutaj również może chodzić o zaburzenia hormonalne. Dokładnie mowa o kortyzolu i estrogenie. Badania wykazały, że niski poziom estrogenu może powodować zapominanie, niezdolność do skupienia uwagi i zaćmienie umysłu. Niski poziom kortyzolu wpływa na pamięć krótkotrwałą.

Zmiana w wyglądzie piersi

Powiększone, nabrzmiałe piersi mogą być skutkiem zmiany poziomu estrogenów. Jeżeli zauważyłaś, że twoje piersi wyglądają ostatnio nieco inaczej, powinnaś wybrać się do ginekologa-endokrynologa.


 

Źródło: Bright Side