Choroby żołądka i zaburzenia pracy jelit przysparzają nam naprawdę kłopotliwych dolegliwości. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pośród możliwych przyczyn tego rodzaju schorzeń, olbrzymia część z nich jest spowodowana problemami emocjonalnymi. Tak jest właśnie z nerwicą żołądka. Jest to choroba generowana przez lęk i stres, a nie (jak w przypadku innych zaburzeń gastrycznych) przez bakterie.
„Zdenerwowany” żołądek
Najbardziej oczywistym objawem tego stanu jest rozstrój żołądka. Towarzyszy mu uczucie bólu w postaci skurczu, atakującego nas falami i „odpuszczającego” po krótkim czasie. Zaobserwuj, kiedy dokładnie pojawiają się skurcze i biegunka. Zazwyczaj są dość bezpośrednią odpowiedzią na sytuację stresową. Możesz tak reagować przed ważnym egzaminem, rozmową o pracę, w związku z trudną sytuacją rodzinną czy domową.
Bardzo niepokojącym objawem jest również przedwczesne uczucie sytości (po spożyciu małych ilości jedzenia). Osoby cierpiące na nerwicę żołądka często „nie mogą” jeść. Ich apetyt jest coraz mniejszy, żołądek się „zaciska”, w rezultacie chorzy zmniejszają ilość spożywanych pokarmów, co znów znacznie wpływa na ich samopoczucie i siły witalne. Nie jesz – jesteś coraz bardziej zmęczony, brak ci energii, popadasz w apatię.
Nierzadko nerwica żołądka powoduje uczucie ciężkości. Pacjenci dotknięci tym zaburzeniem mają wrażenie, że pokarm pozostaje w ich żołądku przez długi czas. Objaw ten wynika z nieprawidłowego trawienia, podobnie jest ze zgagą – szczególnie nieprzyjemną w najbardziej stresogennych sytuacjach, których doświadczamy. Inne objawy, których doświadczają osoby dotnięte nerwicą to: zaparcia, nudności, wymioty, kolka, wzdęcia czy gazy.
Zdezorientowani, zmęczeni łykamy pastylki i parzymy ziółka na niestrawność, tymczasem tak naprawdę, wszystko, co najważniejsze, dzieje się w naszej głowie. Emocje, nadmierny stres, napięcie związane z wysokimi oczekiwaniami i nadmiarem obowiązków, życie „w biegu”, brak czasu na wypoczynek oddziałują na układ nerwowy. Organizm komunikuje się za pomocą neuroprzekaźników, których spora grupa znajdują się również w układzie pokarmowym. Stąd występują objawy somatyczne, które są spowodowane wpływem układu nerwowego. Dlatego najważnieszym krokiem do wyleczenia jest zajęcie się swoim zdrowiem psychicznym.
Na podstawie: nospensees. fr