Go to content

Na ratunek nogom – jak i dlaczego leczyć żylaki?

Nowoczesne metody leczenia żylaków różnią się diametralne od metod stosowanych kilkanaście czy nawet kilka lat temu. W większości są to procedury mało inwazyjne, które nie wymagają znieczulenia ogólnego, a jedynie sedacji. Po zabiegu na skórze nie zostają blizny, a pacjent może wrócić do domu o własnych siłach jeszcze tego samego dnia. Nawet podczas jednego zabiegu możliwe jest zamknięcie drobnych, popękanych naczynek (tzw. pajączków), niewydolnych żył dodatkowych czy żyłek atopowych, a także krętych gałęzi podskórnych i głównych pni żył. Sprawdź, na czym polegają metody hybrydowe leczenia żylaków i dlaczego nie warto odkładać wizyty u specjalisty.

Dlaczego nie można ignorować żylaków, popękanych naczyń i obrzęków nóg?

Pojawienie się pierwszych, widocznych na skórze niebieskich nitek czy pajączków to dla wielu osób, w pierwszej kolejności, problem natury estetycznej. Z czasem żylaki zaczynają jednak powodować przykre dolegliwości. Pojawiają się obrzęki na nogach i stopach oraz uczucie ciężkości nóg, które często nasila się z upływem dnia, a także latem czy podczas długotrwałego siedzenia lub stania. Z czasem nieleczone choroby żylne nie tylko coraz bardziej obniżają samopoczucie i powodują dyskomfort czy nawet kompleksy, ale także prowadzą do niebezpiecznych powikłań. W zaawansowanym stadium chorób żylnych mogą wystąpić nawet zatory, zakrzepy czy owrzodzenia. 

Żylaki należy leczyć. Niezależnie od tego, czy na Twoich nogach pojawiły się pierwsze zmiany, czy borykasz się z żylakami od dawna, nie bagatelizuj problemu. Udaj się do specjalisty z zakresu flebologii, który wykona badanie USG i oceni stopień zaawansowania choroby, a także dobierze odpowiednie metody leczenia. 

Ważne! Bardzo często pacjentki, które od lat zmagają się z problemem żylaków, nie idą do lekarza, powstrzymywane przez wstyd. Niesłusznie! Zadaniem lekarzy nie jest ocenianie pacjentów – dobrzy specjaliści chcą pomóc w chorobie, niezależnie od tego, na jakim etapie rozwoju się znajduje. Nie czekaj z wizytą u flebologa – umów się na konsultację i dowiedz się, co robić dalej. 

Gdzie leczyć żylaki?

Diagnostyką i leczeniem chorób żył zajmują się m.in. specjaliści z zakresu flebologii, którzy pomagają pacjentom pozbywać się wizualnych objawów żylaków i dolegliwości związanych z chorobą. Warto udać się do doświadczonej placówki, która cieszy się dobrymi opiniami i zaufaniem pacjentów. Klinika zajmująca się leczeniem chorób żył powinna oferować pacjentom szereg różnych metod i dysponować nowoczesnymi technikami. Dzięki temu lekarze mogą kompleksowo zajmować się pacjentami i dobierać odpowiednie metody leczenia żylaków.

Jeśli chcesz sprawdzić, jak wygląda oferta specjalistycznej poradni zajmującej się leczeniem żylaków, odwiedź stronę Kriocentrum – kliniki z 20-letnim doświadczeniem w leczeniu i usuwaniu żylaków kończyn dolnych, oferującej nowoczesne i skuteczne metody. W klinice czekają na Ciebie doświadczeni lekarze, którzy wybiorą najskuteczniejszą metodę.

Od czego zacząć?

Od umówienia się na pierwszą konsultację, podczas której lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad i wykona badanie USG Doppler. Na tej podstawie możliwe będzie zaplanowanie dalszych działań i postawienie wstępnej diagnozy. Jeśli będzie to konieczne, lekarz wybierze odpowiednią dla Ciebie metodę leczenia i przedstawi zalecenia przed i po zabiegu, a także podpowie w zakresie samodzielnego dbania o nogi i profilaktyki.

Współcześnie do najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod należą: laserowe usuwanie żylaków, EVRF, skleroterapia, klejenie żylaków i metody hybrydowe, które łączą różne techniki podczas jednego zabiegu.

Jak leczy się żylaki? Metody usuwania żylaków

Metody usuwania żylaków można podzielić na dwie grupy: termiczne i nietermiczne. Poszczególne techniki można łączyć ze sobą, by zyskać optymalne efekty leczenia (wówczas mówi się o hybrydowym leczeniu żylaków). Przyjrzyjmy się obu grupom.

Termiczne metody usuwania żylaków 

Do zamknięcia zmienionego chorobowo naczynia wykorzystuje się wysoką temperaturę, wytwarzaną wewnątrz naczyń. Co istotne zastosowanie temperatury nie jest odczuwalne dla pacjenta. 

Temperaturę, w zależności od metody, podnosi się przy pomocy:

  • wiązki lasera – metoda EVLT (laserowe leczenie żylaków),
  • fal radiowych – metoda EVRF,
  • pary wodnej – metoda SVS.

W wyniku podniesienia temperatury uszkadza się ściany naczyń krwionośnych (w kontrolowany sposób), które ulegają obkurczeniu. Następnie powstaje zakrzep oraz jałowy stan zapalny. Naczynie ulega zwłóknieniu i z czasem całkowicie się zrasta. Resztki żylaków, które zostają w organizmie, są usuwane przez komórki żerne. 

Jak przebiegają zabiegi z wykorzystaniem metod termicznych? Mimo zastosowania różnych technik przebieg zabiegów jest podobny:

  • Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie na skórę i wprowadza do naczynia cieniutki drucik (prowadnik) , na który następnie nasuwa specjalną koszulkę.
  • Gdy koszulka znajduje się już w naczyniu, lekarz wyciąga prowadnik, a w jego miejsce wprowadza cewnik. 
  • Cewnik umożliwia emisję energii z pary wodnej, fal radiowych czy światła lasera. Lekarz po uruchomieniu urządzenia powoli usuwa cewnik, a energia rozprowadzana jest po naczyniu.

Cały zabieg odbywa się pod kontrolą ultrasonografu. 

Metody nietermiczne usuwania żylaków 

Nietermiczne metody leczenia żylaków można stosować jako leczenie samodzielne lub pomocniczo np. przy leczeniu laserowym. W tym przypadku do światła naczynia wprowadza się specjalistyczną substancję, która zamyka lub uszczelnia naczynie. 

W zabiegach hybrydowych wykorzystuje się nietermiczne metody, takie jak klejenie żylaków VenaBlock czy skleroterapia. Oba zabiegi są do siebie podobne – różnica polega na rodzaju środka aplikowanego w światło naczynia.  Do tzw. klejenia żył wykorzystuje się kleje tkankowe, czyli roztwory związków chemicznych, bezpiecznych dla zdrowia. Do skleroterapii stosowany jest inny środek – sklerozant. Lekarz aplikuje substancję do naczyń przy pomocy cieniutkich igieł i niewielkiego cewnika. Po aplikacji kleju lub sklrerozantu ściany żył zbliżają się do siebie, zrastają i ulegają zwłóknieniu. 

Metody termiczne i nietermiczne można łączyć ze sobą i dopasowywać do indywidualnych potrzeb pacjentów. Dzięki temu specjaliści są w stanie nawet podczas jednego zabiegu zamknąć zarówno główne pnie żył czy niewydolne żyły dodatkowe, jak i żyłki atopowe, kręte gałęzie podskórne drobne czy popękane naczynka krwionośne. 

Warto wiedzieć! Jednym z najnowocześniejszych zabiegów hybrydowych jest zabieg CLaCS, który polega na jednoczesnym wykonaniu skleroterapii i laseroterapii, co znacznie zwiększa efektywność leczenia. Zabieg jest nieinwazyjny, całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Jest wykonywany m.in. w klinice medycyny estetycznej i chirurgii ogólnej, Kriocentrum w Józefowie pod Warszawą.