Go to content

Nie możesz poradzić sobie ze stresem i zmęczeniem? Wcale nie musi być winna jesienna aura. Jak walczyć z niedoborem magnezu

Fot. iStock/skynesher

Myślisz sobie, że twoje samopoczucie to efekt pogody, przesilenia jesiennego? Bo jak inaczej wytłumaczyć zmęczenie, problemy ze snem, większe zniecierpliwienie i niepokój, który pojawia się gdzieś głęboko w twoim organizmie jako wynik stresu?

Niektórzy mówią,że trzeba to przetrwać, że mała ilość słońca powoduje, że się gorzej czujemy. Faktycznie pogoda nie pozostaje bez znaczenia, ale może zamiast czekać na lato, warto przyjrzeć się sobie, zobaczyć, czy to, jak się czujemy, jest jedynie efektem aury, czy może nasz organizm sygnalizuje nam swoje problemy.

Żadnego z takich sygnałów nie powinniśmy ignorować. Bardzo często zmęczenie, stres, skurcze mięśni, drganie powieki może być konsekwencją niedoboru magnezu, co w obecnych czasach jest dość powszechne. Dlaczego? Ponieważ nasz styl życia – jemy szybko i często byle co, pijemy zbyt dużo kawy, alkoholu, nie radzimy sobie ze stresem, sprawia, że wypłukujemy magnez z naszego organizmu, nie dostarczamy jego odpowiedniej dawki.

Okazuje się, że podstawowym powodem niedoboru magnezu jest spożywanie wysokoprzetworzonych produktów, zwłaszcza zbożowych. Czy wiecie, że 100 gram ciemnego pieczywa ma cztery razy więcej magnezu niż ta sama ilość chleba barwionego karmelem? To co jemy, jest nie bez znaczenia dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wszelkie mrożone pizze, słodycze, pieczywo, które są produkowane z mąki oczyszczonej, czy czekolada o małej zawartości kakao nie dostarczają nam magnezu, z czego nawet nie zdajemy sobie sprawy. Dlaczego odpowiednia dawka magnezu jest tak dla nas ważna? Ponieważ magnez pozwala utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi, jest składową częścią naszego układy nerwowego.

Jakie są najczęstsze objawy niedoboru magnezu?

– skurcze mięśnia, a także drętwienie mięśni

– łamliwość włosów i paznokci

– mrowienie w nogach i rękach

– nadciśnienie

– mdłości

– próchnica zębów

Ponadto brak magnezu może być przyczyną depresji. Jak najlepiej go uzupełniać? Oczywiście warto zadbać o naszą dietę, nim sięgniemy po proponowane i gotowe suplementy. Zwróć uwagę na to, co jesz, zadbaj o produkty zawierające magnez.
Dużą ilość magnezu znajdziemy w warzywach strączkowych, orzechach, owocach morza, kakao i czekoladzie o dużej jego zawartości. Ponadto sporo magnezu jest w kaszy jęczmiennej, szpinaku, rybach, żółtych serach, bananach, a także w pieczywie – ale ciemnym, wytwarzanym z nieprzetwarzanej mąki. Magnez – o czym rzadko wiemy, możemy także dostarczyć pijąc wodę. Ważne, aby zwrócić uwagę na etykietę butelki – bardzo dobrze, gdy 100 ml wody zawiera 200 g magnezu.

Jednakże powinniśmy pamiętać, że głównym źródłem magnezu są produkty zbożowe. Tu przede wszystkim należy zwrócić uwagę na spożycie kaszy gryczanej. Idealnym rozwiązaniem jest także kawa zbożowa, a taką wzbogaconą jeszcze dodatkowo o magnez proponuje Inka Magne. Kawa naturalna spożywana w nadmiarze wypłukuje magnez z naszego organizmu, więc może warto zastąpić dwie, a nawet trzy filiżanki kawą zbożową. Już po kilku dniach możemy poczuć różnicę w naszym samopoczuciu. Kawa zbożowa korzystnie wpływa na nasz organizm, węglowodany pobudzają do działania nasz mózg, a magnez sprawia, że odchodzi uczucie zmęczenia, a nasz organizm lepiej radzi sobie ze stresem.

9483923-10-Inka-Magne-100

Czasami najprostsze rozwiązania i pomoc w poprawie naszego samopoczucia są najskuteczniejsze. Dlaczego nie spróbować?


Artykuł powstał przy współpracy z Inka