Go to content

Moringa lekiem przyszłości na raka? Ta roślina posiada niesamowite lecznicze właściwości

moringa
Fot. iStock / SuradechK

Nowotwory to choroby, które leczy się z trudnością. W zależności od rodzaju nowotworu i stanu chorego rokowania bywają różne. Jednak niezależnie od szans na wyleczenie danego nowotworu, nadal poszukuje się skutecznego leku, który zatrzyma tę chorobę.

Poszukiwania nie zwężają się jedynie do próby odnalezienia odpowiedzi w syntetycznych lekach z laboratorium. Wielkim zainteresowaniem cieszą się również rośliny, które wykazują się wieloma dobroczynnymi działaniami dla zdrowia ludzi. Jedną z roślin, której naukowcy przyglądają się z coraz większą uwagą, jest drzewo o nazwie Moringa.

Drzewo o niesamowitych właściwościach

Istnieje około 13 różnych gatunków Moringa, ale najbardziej odżywcza z nich wszystkich jest Moringa oleifera. Drzewo to w medycynie naturalnej wykorzystywane jest od ponad 5000 lat. Pierwotnie rosło w północnych Indiach, a dziś występuje w całej Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Cechuje się licznymi, prozdrowotnymi właściwościami — jego liście zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy, kwasy tłuszczowe oraz wiele witamin i składników mineralnych. Podobnie jak pozostałe części rośliny, liście działają odżywczo i przeciwzapalnie. W medycynie naturalnej przy pomocy Moringa leczono około 300 chorób,  m.in.: astmę, czerwonkę bakteryjną, epilepsje, reumatyzm, zawroty głowy, choroby bakteryjne i pasożytnicze. Moringa działa jak środek bakteriobójczy, antybiotyk, antidotum na jad skorpiona i pająka. Naukowcy do tej pory potwierdzili wiele jej zastosowań, a prace zataczają coraz szersze medyczne kręgi.

moringa

Fot. iStock / SKunevski

Cudowny środek na raka?

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Południowej Karolinie zajęli się działaniem przeciwnowotworowym, które opiera się na działaniu cytotoksycznym rośliny. Okazuje się, że liście Moringa są toksyczne dla żywych komórek rakowych. Wynika to z zawartości silnych związków przeciwnowotworowych takich jak:

  • kaempferol (kemferol) — przeciwutleniacz obecny w jabłkach, brokułach, fasoli, herbacie i truskawkach. Zatrzymuje rozprzestrzenianie się komórek rakowych i zmniejsza stan zapalny.
  • rhamnetin — znajduje się w goździkach, kupkówce, zielonych warzywach, rocznym piołunie. Wykazuje potencjał do niszczenia  raka prostaty.
  • isoquercetin — zawierają go czerwone winogrona, cebula, wiśnie, żurawina, pomidory. Oddziałuje na raka pęcherza moczowego.

Związki przeciwrakowe obecne są w liściach i korze, a z powodu obecności eugenolu, istnieją nadzieje, że Moringa jest dobrym lekiem przeciwnowotworowym na raka skóry, kości, białaczkę, raka żołądka i prostaty. Wyciąg z tej rośliny dostępny jest w internecie pod postacią kapsułek lub proszku.


źródło: www.lifehack.orgbonavita.pl